Pondelok 28. apríla, 2025
Shen Yun 2025
(FotoSGH/Shutterstock)

Žuvačky môžu uvoľňovať mikroplasty do slín, tvrdí výskum Americkej chemickej spoločnosti

Vystavenie sa mikroplastom môže zvyšovať riziko niektorých druhov rakoviny a reprodukčných problémov.

Mikroplasty sú súčasťou moderného života: či už ide o obaly, oblečenie, kozmetické produkty, vodu alebo vzduch, sú všadeprítomné. Ako ukazuje nedávna štúdia, rovnako aj žuvačka prispieva k vystaveniu sa mikroplastom. Už žutie jednej žuvačky totiž uvoľňuje do slín stovky až tisíce mikroplastov, pričom priemerný konzument žuvačiek môže za rok prehltnúť 30 000 mikroplastových častíc, uvádza nová pilotná štúdia.

Vedci vo výskume „chceli zistiť, koľko mikroplastov by mohla osoba potenciálne požiť pri žuvaní prírodných a syntetických žuvačiek,“ uviedla Americká chemická spoločnosť vo vyhlásení z 25. marca.

Zatiaľ čo prírodné produkty používajú polyméry na báze rastlín na dosiahnutie žuvacej textúry, iné žuvačky „používajú syntetické gumové základy z polymérov na báze ropy.“ „Naším cieľom nie je nikoho znepokojovať,“ povedal Sanjay Mohanty, hlavný výskumník projektu a profesor inžinierstva na Kalifornskej univerzite v Los Angeles. „Vedci nevedia, či sú mikroplasty pre nás nebezpečné alebo nie. Neexistujú žiadne štúdie na ľuďoch. Ale vieme, že sme vystavení plastom v každodennom živote, a to sme chceli preskúmať,“ skonštatoval.

Štúdia testovala päť značiek syntetických žuvačiek a päť prírodných žuvačiek. Jedna osoba mala za úlohu žuť žuvačku štyri minúty v jednom experimente a dvadsať minút v druhom, pričom vzorky slín boli pravidelne odoberané na posúdenie obsahu mikroplastov. Pilotné štúdie sú zvyčajne malé testy uskutočnené na spresnenie premenných výskumu pred väčším komplexným výskumom.

Na výskume sa zúčastnil len jeden človek, aby sa znížil ľudský faktor rôznorodých spôsobov žuvania a slín.

Štúdia zistila, že „v priemere bolo uvoľnených 100 mikroplastov na gram žuvačky, hoci niektoré jednotlivé kusy žuvačky uvoľnili až 600 mikroplastov na gram.“

„Typický kus žuvačky váži od 2 do 6 gramov, čo znamená, že z veľkého kusu žuvačky sa môže uvoľniť až 3 000 plastových častíc,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Výskumníci odhadli, že ak priemerný človek ročne prežuje 160 až 180 malých žuvačiek, mohlo by to viesť k požitiu približne 30 000 mikroplastových častíc.

Lisa Loweová, jedna z výskumníčok, uviedla, že medzi prírodnými a syntetickými žuvačkami nebol žiadny rozdiel, pokiaľ ide o množstvo mikroplastov uvoľnených pri žuvaní, a mikroplasty sa skladali z rovnakých polymérov.

Sanjay Mohanty, hlavný výskumník projektu, povedal, že štúdia bola obmedzená na analýzu mikroplastov s veľkosťou 20 mikrometrov a viac. Preto je pravdepodobné, že menšie mikroplasty neboli v slinách detekované.

„Plasty uvoľnené do slín predstavujú len malý zlomok plastov, ktoré sú v žuvačkách,“ povedal.

Vedci predstavili štúdiu počas jarného stretnutia Americkej chemickej spoločnosti, ktoré sa konalo od 23. do 27. marca.

Škody spôsobené mikroplastami

Podľa výskumu mikroplasty predstavujú významné zdravotné riziko pre ľudí. Nedávne posúdenie 3 000 štúdií ukázalo, že mikroplasty poletujúce vo vzduchu by mohli zvyšovať výskyt rakoviny hrubého čreva a pľúc.

Tieto častice „ako sa ukázalo, sa hromadia v orgánoch a vedú k biologickým zmenám, vrátane oxidačného stresu a zápalu v ľudských bunkách,“ napísali autori.

Oxidačný stres spôsobený mikroplastmi môže preťažiť obranyschopnosť organizmu a nakoniec poškodiť DNA. Mikroplasty môžu narušiť funkciu hormónov v tele a oslabiť schopnosť imunitného systému bojovať proti rakovine.

Vystavenie sa mikroplastom je spojené s reprodukčnými problémami, metabolickými poruchami a zlými respiračnými výsledkami.

V posledných rokoch sa mikroplasty našli v rôznych orgánoch ľudského tela. V septembrovej štúdii boli tieto plasty vôbec po prvýkrát objavené v mozgu.

Mikroplasty boli nájdené v oblasti čuchového bulbu mozgu, ktorý je zodpovedný za čuch a nachádza sa tesne nad nosom. Boli identifikované aj v semenníkoch, krvnom obehu, pečeni, črevách a pľúcach.

Štúdia z februára 2024 objavila mikroplasty v ľudskej placente, čo je orgán, ktorý sa vyvíja v maternici počas tehotenstva a poskytuje kyslík a živiny dieťaťu.

Vedci skúmajú rôzne spôsoby, ako riešiť problém kontaminácie mikroplastami. Výskum z minulého roka navrhol, že množstvo mikroplastov vo vode z vodovodu by mohlo byť znížené až o 90 % jednoduchým varením vody po dobu piatich minút.

„Táto jednoduchá stratégia varenia vody môže ‚dekontaminovať‘ [nano- a mikroplasty] z domácej vody z vodovodu a má potenciál neškodne zmierniť príjem [nano- a mikroplastov] človekom prostredníctvom konzumácie vody,“ uviedli vedci.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj