Štvrtok 14. novembra, 2024
Ilistračný obrázok Foto: prostooleh on Freepik

Žiarenie z mobilných telefónov: štúdia preukázala smrť buniek v dôsledku 3G žiarenia

Doteraz platil oficiálny názor, že žiarenie mobilných telefónov nie je pre ľudí nebezpečné. Nová štúdia toto hodnotenie spochybňuje: výskumníci pozorovali výrazné poruchy delenia buniek u ľudí.

Mobilné telefóny sú súčasťou nášho života len niekoľko desaťročí. Stali sa však nepostrádateľným nástrojom na všetko – od platenia účtov až po streamovanie videí. Hoci nám uľahčujú život, rastú aj obavy z účinkov vysokofrekvenčných elektromagnetických polí (RF-EMF), hovorovo označovaných ako žiarenie mobilných telefónov.

Zdravotnícke organizácie označujú toto neionizujúce žiarenie za zdraviu neškodné. Nedávna štúdia však naznačuje, že dlhodobá expozícia môže poškodiť ľudské bunky. Podľa autorov štúdie to môže mať dlhodobé zdravotné následky.

Narušené bunkové delenie a odumieranie buniek pri 3G žiarení

Štúdia bola uverejnená v časopise Environmental Research. V rámci štúdie malo 41 účastníkov dve hodiny denne počas piatich po sebe nasledujúcich dní na ušiach slúchadlá vysielajúce signál mobilného telefónu tretej generácie, všeobecne známy ako 3G – sieťový štandard, ktorý existuje od roku 2001 a umožňuje bezdrôtové pripojenie na internet. Vystavenie signálu bolo náhodne priradené k jednej strane hlavy.

Pred zahájením štúdie a tri týždne po expozícii vedci odobrali bunky testovaným osobám z tváre na oboch stranách hlavy. Na strane vystavenej žiareniu 3G vedci zistili výrazný nárast počtu dvojjadrových buniek – buniek vznikajúcich v dôsledku narušeného bunkového delenia – a príznakov bunkovej smrti. Na strane hlavy, ktorá nebola vystavená signálu 3G, sa takéto účinky neprejavili.

Vedci túto štúdiu označujú za významnú, pretože ide o prvú kontrolovanú intervenčnú štúdiu na ľuďoch, ktorá skúma cytotoxické účinky (účinky poškodzujúce bunky a tkanivá) žiarenia mobilných telefónov. Predchádzajúce štúdie merali účinky na myšiach a potkanoch.

Podľa vedcov sa hromadia dôkazy o tom, že vystavenie RF-EMF je spojené s niektorými mozgovými nádormi. Vedci predpokladajú, že výsledky, ktoré pozorovali, by mohli byť spôsobené buď zápalovou reakciou alebo uvoľňovaním voľných radikálov.

Je žiarenie mobilných telefónov karcinogénne alebo nie?

Aby mohli mobilné telefóny fungovať a bezdrôtovo prenášať hovory a údaje, sú navrhnuté tak, aby vyžarovali vysokofrekvenčné elektromagnetické polia. Ide o rovnaké mikrovlnné žiarenie, ktoré generujú radarové systémy a mikrovlnné rúry. Mobilné telefóny však vyžarujú oveľa nižšiu intenzitu.

Je sporné, či pravidelné vystavenie RF-EMF z mobilných telefónov spôsobuje poškodenie. Existuje množstvo štúdií, ktoré vyvolávajú obavy. Inštitúcie vrátane Nemeckého úradu pre ochranu pred žiarením (BfS) však vyhlásili, že „podľa súčasného stavu vedeckých poznatkov nemožno očakávať žiadne nepriaznivé účinky vysokofrekvenčných polí – napríklad z mobilných telefónov – na zdravie, ak sú dodržiavané limitné hodnoty“.

Špecifická rýchlosť absorpcie mobilných zariadení, tzv. hodnota SAR, je 2 watty na kilogram telesnej hmotnosti pri používaní telefónu pri uchu. Pre ostatné časti tela je limit 4 watty na kilogram. Táto hodnota udáva, koľko elektromagnetickej energie telo absorbuje a premieňa na teplo pri používaní mobilných zariadení, ako sú mobilné telefóny, smartfóny, tablety atď. Na webovej stránke BfS si môžete pozrieť hodnoty SAR rôznych modelov mobilných telefónov podľa špecifikácií výrobcu.

Viaceré štúdie však naznačujú, že elektromagnetické polia špecifické pre mobilné telefóny môžu spôsobovať rakovinu. Na základe týchto dôkazov dospel výbor Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) Svetovej zdravotníckej organizácie v máji 2011 k záveru, že žiarenie mobilných telefónov je „pravdepodobne karcinogénne pre ľudí“.

V roku 2013 uverejnila IARC podrobnú správu na túto tému. Agentúra v nej zdôraznila „možnosť zvýšeného rizika vzniku rakoviny u osôb vystavených rádiofrekvenčnému žiareniu“. Správa však neidentifikovala konkrétne riziko rakoviny ani iné zdravotné riziká spojené so žiarením mobilných telefónov.

Tento článok nenahrádza lekárske odporúčanie. V prípade akýchkoľvek zdravotných otázok sa prosím obráťte na svojho lekára alebo lekárnika.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj