Piatok 21. februára, 2025
Švajčiarsko je jednou z prvých krajín v Európe, ktorá zavádza 5G. Ilustračné foto (Epoch Times)
,

Žiarenie 5G z mobilných telefónov a vysielacích staníc prvýkrát zmerali vo Švajčiarsku

Radiačná záťaž z mobilných sietí a 5G vysielačov rastie so zvyšujúcou sa hustotou obyvateľstva. Švajčiarski vedci to nedávno prvýkrát potvrdili pomocou meracej technológie, aspoň pokiaľ ide o radiačné pozadie. Ľudia, ktorí používajú 5G vo vidieckych oblastiach, sú vystavení oveľa vyššej úrovni žiarenia. Aj na to majú vedci vysvetlenie.

Každých približne desať rokov sa zavádza nový štandard mobilnej komunikácie. Z tohto pohľadu je 5G teraz v polovici, keďže v Nemecku sa táto technológia komerčne používa od roku 2019. Vo Švajčiarsku je piata generácia mobilnej komunikácie v prevádzke dlhšie – je však výrazne slabšia ako v Nemecku.

Švajčiarska federálna rada napríklad vo svojom „Nariadení o ochrane pred neionizujúcim žiarením“ uvádza, že povolené sú len antény 5G s krátkym dosahom. Alpská krajina tiež stanovila desaťkrát prísnejší limit, ako odporúča Svetová zdravotnícka organizácia. To, akému množstvu žiarenia je švajčiarska populácia skutočne vystavená, nedávno prvýkrát zmeral tím výskumníkov v rámci projektu „GOLIAT“ financovaného EÚ.

Vystavenie vysokofrekvenčným elektromagnetickým poliam (EMP) sa meralo v troch rôznych scenároch: keď je mobilné zariadenie v letovom režime a keď sa mobilný telefón intenzívne používa, či už pri sťahovaní alebo odosielaní údajov.

Vysielacie stanice pod referenčnými hodnotami

Tím Martina Röösliho zo Švajčiarskeho inštitútu tropického a verejného zdravia vybral na meranie vysokofrekvenčných EMP vyžarovaných zariadeniami a vysielacími stanicami dve mestá a tri dediny: Zürich a Bazilej, ako aj Hergiswil, Willisau a Dagmersellen.

V každom meste vymedzili oblasti s rôznym využitím, ako sú obytné alebo priemyselné zóny, školy, parky alebo verejná doprava. Výskumníci merali expozíciu žiareniu tak, že so sebou nosili batoh s osobným expozimetrom a mobilný telefón vybavený senzorom a softvérom na zaznamenávanie výkonu vyžarovaného zariadením.

Celkovo sa vyhodnotilo viac ako 30 000 dátových bodov. Keď sa mobilné zariadenie používalo v letovom režime, namerané žiarenie pochádzalo najmä z vysielačov mobilných sietí. Pohľad na čísla ukázal, že expozícia žiareniu rástla s počtom obyvateľov. Priemerná hodnota pre dediny bola 0,17 miliwattov na meter štvorcový (mW/m²), kým priemer pre Bazilej bol 0,33 mW/m² a pre Zürich 0,48 mW/m².

„Najvyššie hodnoty boli zaznamenané v mestských obchodných oblastiach a vo verejnej doprave,“ vysvetlil Röösli. Napriek tomu boli hodnoty (približne 1,02 mW/m²) „stále viac ako 100-krát nižšie ako medzinárodné odporúčané hodnoty“.

Telefóny a dediny vyžarujú veľké množstvá žiarenia

V ďalšom kroku výskumníci deaktivovali letový režim a pomocou mobilných telefónov stiahli veľké množstvo dát. V tomto scenári sa žiarenie výrazne zvýšilo na priemernú hodnotu 6 až 7 mW/m². Aj táto hodnota je nižšia ako odporúčané hodnoty.

Výskumníci toto zvýšenie čiastočne pripisujú „beamformingu“ – technológii, ktorá umožňuje vysielacím staniciam 5G efektívnejšie smerovať signál k používateľovi. V tomto prípade bola expozícia žiareniu celkovo vyššia v oboch mestách, čo je pravdepodobne spôsobené vyšším počtom vysielacích stožiarov 5G.

Vedci však dosiahli zďaleka najvyššie hodnoty EMP pri nahrávaní veľkého množstva dát. Tu bola priemerná expozícia – v priemere – viac ako 23 mW/m² v mestách a viac ako 37 mW/m² na dedinách. V tomto scenári bol najväčším zdrojom žiarenia telefón odosielajúci údaje. Najmä vo vidieckych oblastiach je to spôsobené nižšou hustotou vysielacích staníc, čo znižuje kvalitu signálu a núti mobilné telefóny spotrebovať viac energie na prenos dát.

Vystavenie žiareniu pri odosielaní údajov na dedine je preto v priemere viac ako 200-krát vyššie ako v letovom režime.

Pri jednotlivých meraniach – v mestách a na vidieku a počas sťahovania a/alebo nahrávania dát – boli hodnoty oveľa vyššie a presahovali 100 mW/m². Týkalo sa to verejnej dopravy v Bazileji a Zürichu, v Zürichu v blízkosti škôl a v obytných oblastiach, ako aj v centre mesta. Na vidieku sa vysoké hodnoty objavili najmä v priemyslene využívaných oblastiach, v parkoch a opäť vo verejnej doprave.

Výskumníci zaznamenali maximálne hodnoty od 140 až po viac než 150 mW/m² v Zürichu v blízkosti škôl ako aj v obytných oblastiach a parkoch na vidieku.

Prekročenie limitov?

Adriana Fernandes Veludová, prvá autorka štúdie, uviedla: „Musíme mať na pamäti, že v našej štúdii bol telefón od meracieho zariadenia vzdialený asi 30 cm, čo znamená, že naše výsledky môžu podhodnocovať skutočnú expozíciu.“ Pričom doplnila: „V tomto prípade sa jedná o nižšiu hodnotu, než aká je v súčasnosti:

Štúdia neuvádza konkrétne čísla pre tento prípad použitia. Z tohto dôvodu nie je možné skontrolovať, či je to ešte v rámci smerných alebo hraničných hodnôt.

Treba tiež poznamenať, že tieto hraničné hodnoty závisia od frekvencie. Napríklad nemecký Spolkový úrad pre radiačnú ochranu uvádza pre 5G tri limitné hodnoty. Podobné hodnoty platia aj v Rakúsku. Ak sa namerané hodnoty švajčiarskej štúdie vynásobia s ohľadom na Veludovej vyhlásenie desaťnásobkom, neboli jednotlivé „medzinárodné limitné hodnoty“ prekročené. Keďže však najmä novšie mobilné telefóny využívajú viac ako jeden frekvenčný rozsah, vystavenie žiareniu sa musí posudzovať spoločne.

Víťazi a porazení

Ide o prvú štúdiu svojho druhu, ktorá poskytuje zmysluplné údaje o expozícii 5G z okolitého prostredia i z vlastného telefónu. Výsledky štúdie už teraz dávajú podnety na zamyslenie.

„V súhrne táto štúdia ukazuje, že expozícia prostredia je nižšia, keď je hustota vysielacích staníc nízka. V takejto situácii sú však emisie z mobilných telefónov rádovo vyššie,“ hovorí Veludová. „To má paradoxný dôsledok, že typický používateľ mobilného telefónu je vystavený vyšším úrovniam elektromagnetického poľa v oblastiach s menším počtom stožiarov.“

Merania sa majú v priebehu troch rokov uskutočniť ešte dvakrát v ďalších deviatich európskych krajinách. Týmto spôsobom chcú výskumníci sledovať možné zmeny v expozícii obyvateľstva žiareniu v priebehu zavádzania 5G.

Štúdia bola uverejnená 1. februára 2025 v časopise Environmental Research.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj