Zelenskyj: Americké jednotky musia byť súčasťou mierových síl na Ukrajine
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu (22. 1.) vyhlásil, že súčasťou akýchkoľvek medzinárodných mierových síl, ktoré budú nasadené na Ukrajine ako súčasť prípadnej mierovej dohody, musia byť aj americké jednotky.
Zelenskyj sa tak vyjadril v rozhovore pre agentúru Bloomberg vo švajčiarskom Davose, v ktorom výslovne vyzval na vytvorenie medzinárodných mierových síl na zabezpečenie prípadného prímeria s Ruskom.
Takéto jednotky by na takejto misii nemali „voľné chvíle“, pretože by museli byť nasadené v konfliktnej zóne, kde by boli vystavené určitému riziku, povedal Zelenskyj a následne uviedol, že časť týchto vojakov musí byť americká.
„Nemôže to byť bez Spojených štátov,“ povedal Zelenskyj pre agentúru Bloomberg. „Aj keď si niektorí európski priatelia myslia, že to môže byť, nie, nebude to tak. Predovšetkým nikto nebude riskovať bez Spojených štátov.“
Na samostatnom brífingu pre médiá v Davose Zelenskyj novinárom povedal, že na zaručenie bezpečnosti Ukrajiny pri prípadnom prímerí s Ruskom by bol potrebný kontingent najmenej 200 000 medzinárodných vojakov. Bez takýchto záruk by podľa Zelenského bolo len otázkou času, kedy Rusko opäť zaútočí.
„Potrebujeme kontingenty s veľmi silným počtom vojakov,“ povedal Zelenskyj. „Dvestotisíc je minimum.“
Zelenskyj predtým povedal, že akékoľvek prímerie bez bezpečnostných záruk pre Ukrajinu by Rusku poskytlo len čas na opätovné vyzbrojenie na obnovenie ofenzívy, a dodal, že Spojené štáty by mali zohrávať kľúčovú úlohu pri poskytovaní takýchto záruk.
Zelenskyj sa vo Švajčiarsku vyjadril v ten istý deň, keď prezident Donald Trump zvýšil tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby začal rokovania a rýchlo ukončil vojnu na Ukrajine. V príspevku na sociálnej sieti Truth Trump vyzval Putina, aby konflikt rýchlo urovnal, inak bude čeliť perspektíve ďalších trestných sankcií a iných opatrení.
„Urobím Rusku, ktorého ekonomika zlyháva, a prezidentovi Putinovi veľmi veľkú láskavosť,“ napísal Trump čiastočne veľkými písmenami. „Urovnajte to teraz a zastavte túto smiešnu vojnu! Bude to len horšie. Ak sa ‚nedohodneme‘, a to čoskoro, nemám inú možnosť, ako zaviesť vysoké dane, clá a sankcie na všetko, čo Rusko predáva do Spojených štátov, a na rôzne ďalšie zúčastnené krajiny.“
Zástupca ruského veľvyslanca v OSN Dmitrij Poľanskij pre agentúru Reuters uviedol, že Moskva chce vidieť viac podrobností o tom, čo by Trumpova navrhovaná dohoda o ukončení vojny na Ukrajine skutočne zahŕňala. „Nie je to len otázka ukončenia vojny,“ povedal Poľanskij. „Je to predovšetkým otázka riešenia základných príčin ukrajinskej krízy.“
Poljanského vyjadrenia sú opakovaním vyjadrení, ktoré Putin predniesol 20. januára počas zasadnutia ruskej Rady bezpečnosti a obrany. Ruský líder povedal, že je pripravený hovoriť s Trumpovou administratívou o náprave napätých americko-ruských vzťahov a že kľúčovou súčasťou týchto diskusií by malo byť nájdenie spôsobu, ako vyriešiť „základné príčiny“ ukrajinskej krízy.
Zhodujúc sa so Zelenského postojom Putin povedal, že cieľom rozhovorov „by nemalo byť krátke prímerie, nie nejaké obdobie oddychu, ktoré by umožnilo preskupenie a prezbrojenie síl, ale dlhodobý mier založený na rešpektovaní legitímnych záujmov všetkých ľudí a všetkých národov, ktoré žijú v regióne“.
Predtým Putin uviedol, že jeho požiadavky na ukončenie bojov zahŕňajú stiahnutie ukrajinských vojsk zo sporných regiónov, prijatie neutrálneho štatútu Ukrajiny, „demilitarizáciu“ krajiny a zrušenie západných sankcií.
Minulý rok Zelenskyj predstavil „plán víťazstva“, ktorý sa zameriaval na dosiahnutie významných úspechov na bojisku a zahŕňal použitie zbraní dodávaných Západom na údery hlbšie do vnútra Ruska. Trump sa kriticky vyjadril k tomu, aby Ukrajina mohla používať rakety dodávané USA na údery vo vnútri Ruska, a namiesto toho zameral svoje úsilie na rokovanie o urovnaní sporu.
Počas kampane Trump povedal, že využije svoje osobné vzťahy s Putinom a Zelenským, aby oboch mužov priviedol k rokovaciemu stolu a vypracoval dohodu, ktorá by konflikt rýchlo ukončila.
Trump vymenoval generála vo výslužbe Keitha Kellogga za svojho osobitného vyslanca pre Ukrajinu a Rusko, pričom Kelloggove odporúčania na ukončenie konfliktu zahŕňajú formálne prímerie, zmiernenie sankcií pre Rusko a dvojstranné obranné dohody na zaistenie dlhodobej bezpečnosti Ukrajiny.
Bývalý prezident Joe Biden v posledných mesiacoch svojho pôsobenia v úrade zvýšil vojenskú pomoc Ukrajine s tým, že Kyjev sa tak dostane do čo najlepšej pozície pri vyjednávaní.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK