Nedeľa 13. apríla, 2025
Shen Yun 2025
(Screenshot: FB / Peter Pellegrini)

Zastavme korupciu vyzýva prezidenta na vetovanie covidovej amnestie: Štát nesmie odmeňovať porušovanie pravidiel

Nadácia Zastavme korupciu vyzýva prezidenta Petra Pellegriniho, aby nepodpísal zákon o tzv. covidovej amnestii, ktorú schválil parlament. Amnestia ruší pokuty za porušovanie pandemických opatrení a zároveň zaväzuje štát odškodniť tých, ktorí pravidlá ignorovali.

Podľa Nadácie ide o nebezpečný precedens, ktorý podkopáva dôveru v spravodlivosť a vytvára dojem, že zákony na Slovensku neplatia pre každého rovnako. „Tento zákon je fackou pre všetkých slušných ľudí, ktorí sa v čase pandémie správali zodpovedne, aby chránili ľudí – nosili rúška, dodržiavali zákazy vychádzania či karanténne opatrenia. Teraz sa majú pozerať na to, ako štát vypláca odškodné tým, ktorí pravidlá nerešpektovali? Takto si právny štát nepredstavujeme,“ hovorí riaditeľka Nadácie Zuzana Petková.

Odmena za nezodpovednosť?

Podľa zákona sa odpúšťajú tisíce pokút, ktoré uložila polícia, samosprávy či regionálne úrady verejného zdravotníctva. Ľudia dostanú peniaze späť aj na základe čestného vyhlásenia. Celkovo má ísť o viac než tri milióny eur z verejných zdrojov. Nadácia upozorňuje, že práve vyplácanie odškodného na základe čestného vyhlásenia je ľahko zneužiteľné.

„Zákon nepriamo legitimizuje porušovanie pravidiel a vysiela odkaz, že zodpovedné správanie sa nevypláca. Pre budúce krízové situácie – či už pandémiu, alebo inú hrozbu – to môže mať fatálne dôsledky,“ upozorňuje Petková.

Zákon bez rešpektu k obetiam a zdravotníkom

Amnestia bola podľa Nadácie prijatá bez akejkoľvek reflexie voči tým, ktorí počas pandémie prišli o blízkych, alebo ktorí nasadzovali vlastné zdravie v nemocniciach a záchranných službách. Nadácia preto považuje schválenie zákona za amorálne.

Prezident má posledné slovo

Zákon má vstúpiť do platnosti 1. mája. Prezident Pellegrini ho však môže vetovať. Nadácia Zastavme korupciu ho preto vyzýva, aby tak urobil.

„Váš podpis môže byť jasným signálom, že na Slovensku platia rovnaké pravidlá pre každého a že štát si ctí zodpovednosť, nie výhovorky. Nepodpisujte zákon, ktorý odmeňuje ľahostajnosť a podrýva základy právneho štátu,“ uvádza sa vo výzve adresovanej prezidentovi.

Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nutne odrážať stanovisko The Epoch Times.

Prečítajte si aj