
Zastavme korupciu vyzýva poslancov, aby nepodporili novelu zákona o štátnej službe
Návrh zákona, ktorí umožňuje verejným funkcionárom podnikať, podľa mimovládnej organizácie Nadácia Zastavme korupciu oslabuje základné zásady nestrannosti a transparentnosti vo verejnej službe a výrazne zvyšuje riziko konfliktu záujmov.
Novela mení tri zásadné pravidlá výkonu štátnej služby:
● štátnym zamestnancom umožňuje pôsobiť v orgánoch firiem,
● povoľuje im podnikať na živnosť,
● a dokonca aj vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá súvisí s ich štátnou
agendou.
Bez pravidiel a bez kontroly
Podľa Nadácie je najväčším problémom, že novela zákona umožňuje, aby všetci štátni zamestnanci mohli riadiť obchodné spoločnosti. Stačiť im na to bude súhlas zamestnávateľa – bez jasných pravidiel a kontrolných mechanizmov. Doteraz to možné nebolo. Zákon by dokonca umožnil, aby firmy verejných funkcionárov podnikali v ronakej oblasti, v akej vykonávajú svoju štátnu službu. Podľa návrhu zákona by síce verejní funkcionári nemali za riadenie svojich firiem nárok na odmenu, Nadácia však upozorňuje, že toto ustanovenie sa dá obísť cez rozdelenie zisku firmy.
„Napríklad prednosta okresného úradu, pod ktorého patrí katastrálny odbor, tak môže sám sebe udeliť súhlas na podnikanie vo firme, ktorá robí geodetické služby. Takéto prepojenia priamo ohrozujú objektivitu výkonu verejnej moci,“ upozorňuje právnik Nadácie Ľubomír Daňko.
Umožnia aj živnosti
Novela ďalej povoľuje nižším štátnym zamestnancom podnikať na živnosť – ak ich činnosť „nie je zhodná“ s ich pracovnou náplňou. Zákon však nehovorí, kto a ako túto zhodu posudzuje, čím sa otvára diera na obchádzanie pravidiel.
Nadácie upozorňuje, že verejní funkcionári budú môcť so súhlasom zamestnávateľa vykonávať aj iné zárobkové činnosti priamo v rovnakom odbore, aký vykonávajú pre štát. Ide o rozbitie základnej zásady verejného záujmu nad osobným.
Politika výnimiek bez pravidiel
Zákon neurčuje, aké činnosti sú zakázané a nedáva žiadne mantinely, kedy má nadriadený súhlas udeliť alebo neudeliť alebo kedy a ako takýto súhlas zrušiť.
„Transparentnosť a nestrannosť nie sú prepych, ale základ dobrého fungovania štátu. Tento zákon ich demontuje v priamom prenose. Vyzývame preto poslancov, aby návrh odmietli a neschválili novelu, ktorá urobí zo štátnej služby inkubátor pre súkromné podnikanie,“ hovorí riaditeľka Nadácie Zuzana Petková.
Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nutne odrážať stanovisko The Epoch Times.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK