
Zaraďte tieto veľkolepé prírodné divy Európy na zoznam miest, ktoré musíte vidieť
Uchváti vás krása, ktorú vytvorila sama príroda.
Ľudia boli prírodou fascinovaní odjakživa. Máme to šťastie, že môžeme objavovať množstvo úchvatných prírodných divov po celom svete. Naprieč miliónmi kilometrov, ktoré pokrývajú našu planétu, existujú výnimočné prírodné miesta, ktoré nás pri osobnej návšteve úplne ohromia. Tieto veľkolepé útvary vznikli úplne prirodzene a bez zásahu človeka. Tu sú niektoré z našich obľúbených európskych lokalít.
Nórske fjordy, Nórsko
Jedna z najúchvatnejších a najikonickejších prírodných scenérií na svete – hlboké ľadovcové zátoky obklopené strmými útesmi a drsnými horami. Nachádzajú sa pozdĺž západného pobrežia Nórska a vznikli pred miliónmi rokov počas poslednej doby ľadovej, keď ľadovce vyhĺbili údolia, ktoré neskôr zaplavilo more. Fjordy sú známe svojou dramatickou krásou, bujnou zeleňou, vodopádmi a pokojnou vodnou hladinou.
Geirangerfjord, zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, patrí k najznámejším nórskym fjordom. Je preslávený svojou dychberúcou krajinou, priezračnou modrou vodou, strmými útesmi a pôsobivými vodopádmi, ako je De Sys Sostre (Sedem sestier).
Plitvické jazerá, Chorvátsko
Chránený národný park Plitvické kazerá v strednom Chorvátsku je jedným z najznámejších a najúchvatnejších prírodných úkazov krajiny. Vďaka svojej výnimočnej kráse a ekologickému významu bol zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Park, ktorý zahŕňa 16 malebných jazier, je preslávený svojimi nádhernými vodopádmi a bohatou vegetáciou.
Jazerá sú prepojené radom vodopádov – od menších kaskád až po mohutnejšie a dramatickejšie kvaple – farba vody je miestami sýto azúrová, miestami tyrkysová a niekedy sa ukážu jej fascinujúce šedomodré odtiene.

Moherské útesy, Írsko
Moherské útesy patria k najikonickejším a najpôsobivejším prírodným pamiatkam Írska. Tieto monumentálne útesy sa nachádzajú na západnom pobreží ostrova v grófstve Clare. Tiahnu sa v dĺžke ôsmich kilometrov a dramaticky sa týčia nad vodami Atlantického oceánu, odkiaľ ponúkajú jeden z najúchvatnejších výhľadov v krajine.
Útesy sú tvorené vápencom z pohoria Burren, ktorý vznikol približne pred 320 miliónmi rokov. Ich nápadné vrstvy hornín a jedinečné prírodné útvary sú súčasťou geoparku Burren a Moherských útesov – svetového geoparku UNESCO, ktorý podčiarkuje ich výnimočný prírodný význam a krásu.

Modrá jaskyňa, ostrov Capri Taliansko
Úchvatná morská jaskyňa na ostrove Capri je prístupná len loďou. Meria 60 metrov na dĺžku a 25 metrov na šírku. Vchod do jaskyne má však len okolo jedného metra, a tak sa do nej dostanú len malé člny. Vo vnútri je pokojná a hlboká voda a steny jaskyne pokrýva žiarivá riasa, ktorá zvýrazňuje jej krásu.
Slnečné svetlo do jaskyne preniká malým podvodným otvorom, a po vstupe do vody sa láme a rozptyľuje, pričom interaguje s čiastočkami a hladinou – tým vzniká intenzívny, takmer nadpozemsky modrý odtieň, podľa ktorého dostala jaskyňa svoje meno.

Vodopád Gullfoss, Island
Niet pochýb o tom, že severský Island bol obdarený jednými z najpozoruhodnejších darov prírody. Medzi najznámejšie a najpôsobivejšie patrí vodopád Gullfoss, čo v preklade znamená „Zlatý vodopád“.
Gullfoss sa skladá z dvoch samostatných schodov. Jeho hučiaca voda sa obrovskou silou valí cez okraj kaskád a vytvára ohromujúce divadlo. Často nad vodopádom vznikajú hmlisté dúhy, kým voda dopadne do hlbokej rokliny pod ním.

Ostrov Skye, Škótsko
Slávny škótsky ostrov Skye, povestný svojimi rozľahlými údoliami, divokým pobrežím a tajuplnými horskými masívmi, je ďalším z prírodných skvostov Európy, ktorý okúzľuje milovníkov prírody. Tento až nadpozemský kút býva často zahalený do jemnej hmly a je považovaný za jedno z najkrajších miest v Európe.
Najznámejšie horské pásmo ostrova – Cullin Range – sa vyznačuje impozantnými vrcholmi. Dominantou krajiny je aj skalný útvar Old Man of Storr – dramatický skalný ihlan vyčnievajúci vysoko nad okolitým terénom. K ďalším pozoruhodnostiam patrí Quiraing – nadpozemská sústava útesov, údolí a skál a v neposlednom rade slávnych krištáľovo čistých vodopádov a tyrkysových tôní Fairy Pools (Vodné víly).

Dolomity, Taliansko
Na severovýchode Talianska sa rozprestierajú majestátne Dolomity – horské pásmo s 18 zubatými vrcholmi, hlbokými údoliami a dramatickými skalnými stenami.
V roku 2009 boli Dolomity, ktoré sú súčasťou Álp, zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO vďaka svojim jedinečným geologickým rysom a výnimočným prírodným krásam. Ich charakteristické svetlo sfarbené vápencové útesy vytvárajú ohromujúci kontrast so zelenými lúkami a modrou oblohou. Najkrajšie sú pri východe a západe slnka, keď sa na vrcholoch odrážajú ružové a oranžové odtiene v jave známom ako alpská žiara.

Jaskyne Algarve, Portugalsko
Algarve, najjužnejší región Portugalska, je známy svojím výnimočným pobrežím, malebnými skrytými plážami a impozantnými útesmi. Jednou z najfascinujúcejších osobitostí tohto regiónu sú početné morské jaskyne a dutiny, ktoré more počas stáročí vyhĺbilo, čím vytvorilo dychberúcu, takmer nadpozemskú krajinu.
Aj keď sa v tejto oblasti nachádza mnoho prírodných morských jaskýň a podzemných priechodov vytvorených eróziou, za najikonickejšiu z nich sa považuje jaskyňa Benagil – úžasná skalná dutina s veľkým otvorom v strope, ktorým dovnútra preniká slnečné svetlo a presvetľuje celý priestor. Jaskyňa sa nachádza v blízkosti dediny Benagil, približne 10 km východne od letoviska Albufeira.
Najlepšie sa k nej dostanete loďou, kajakom alebo plávaním z okolitých pláží. Vo vnútri návštevníkov zaujme kruhový otvor v strope, ktorý vytvára efekt „strešného okna“ a dopľňa ho krištáľovo čistá voda. Táto prírodná krása sa často opisuje ako mystická a patrí medzi najfotografovanejšie miesta v Portugalsku.

Polárna žiara, Tromsø, Nórsko
Jedným z najlepších miest na svete, kde môžete uvidieť polárnu žiaru (Aurora Borealis), je nórske mesto Tromsø. Vďaka svojej polohe približne na 69. rovnobežke severnej zemepisnej šírky leží v tzv. aurorálnom ovále – oblasti okolo magnetického pólu, kde sa tento úkaz vyskytuje najčastejšie.
Tento strhujúci prírodný úkaz vzniká vo vyšších zemepisných šírkach, kde interakcia medzi magnetickým poľom Zeme a nabitými časticami zo Slnka vytvára žiarivé predstavenie meniacich sa farieb, ktoré osvetľujú nočnú oblohu.

Verdonský kaňon, Francúzsko
Často označovaný ako „európsky Grand Canyon“ patrí Verdonský kaňon (Gorges du Verdon) medzi jednu z najúžasnejších prírodných lokalít vo Francúzsku.
Kaňon sa nachádza v juhovýchodnom regióne Provence-Alpes-Côte d’Azur a bol počas miliónov rokov vytvarovaný riekou Verdon, ktorá tu eróziou vyhĺbila hlboké údolie. Preslávila sa tyrkysovou farbou vody, za čo vďačí vysokej koncentrácii vápencových častíc, ktoré prinášajú horské pramene. Jej žiarivá farba, impozantné vápencové útesy a pôsobivá krajina robia rieku aj roklinu mimoriadne fotogenickými.

Matterhorn, Švajčiarsko
Jedným z prírodných skvostov Európy, ktorý môže svojou krásou smelo konkurovať nórskym fjordom, sú švajčiarske Alpy so svojimi ohromujúcimi zasneženými vrcholmi.
Medzi nimi vyniká Matterhorn – jedna z najslávnejších a najikonickejších hôr na svete. Leží na hranici Švajčiarska a Talianska, pričom jeho vrchol dosahuje výšku 4 478 metrov nad morom, čo z neho robí jeden z najvyšších alpských štítov. Charakteristický tvar štvorbokej pyramídy s príkrymi a takmer symetrickými svahmi robí Matterhorn ľahko rozpoznateľný. Ide o jeden z najmalebnejších a najfotografovanejších vrchov na svete.

Autorka: Noreen Kompanik, TravelPulse
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK