Štvrtok 21. novembra, 2024
MUDr. Adam Turoň (foto: MUDr. Adam Turoň)
,

Začiatok chrípkovej epidémie? MUDr. A. Turoň radí, ako predchádzať vírusovým ochoreniam u detí 

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) zverejnil, že v 3. kalendárnom týždni tohto roku bolo nahlásených 50 534 akútnych respiračných ochorení (ARO). Chorobnosť tak v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 13 %. Najvyššia chorobnosť podľa veku je u detí vo vekovej skupine 0-5 rokov. 

Chrípkové ochorenia (CHPO) stúpli v porovnaní s minulým týždňom o 24,4 %. Najvyššiu chorobnosť na CHPO uvádza Úrad verejného zdravotníctva v Nitrianskom kraji a najnižšiu v Bratislavskom kraji. 

Prerušenie vzdelávacieho procesu na celom Slovensku pre chrípkové ochorenie bolo v treťom týždni tohto roku nahlásených na ÚVZ spolu v 54 školských zariadeniach. Išlo o 25 materských škôl, 27 základných škôl, jednu strednú odbornú školu v Žilinskom kraji a jedny detské jasle v Nitrianskom kraji. K zatváraniu škôl dochádza aj v tomto týždni.

Na epidemiologickú situáciu v Nitre a okolí sme sa spýtali detského pediatra z Nitry MUDr. Adama Turoňa.

Zvýšil sa v súčasnom období počet chorých detí a dorastu? Ide podľa vás o chrípkovú epidémiu alebo pretrvávajúce choroby spojené s Covidom?

V súčasnom období evidujeme vysokú chorobnosť na vírusové ochorenia vo všetkých vekových kategóriách. Najviac sú však postihnuté deti umiestnené v kolektívnych zariadeniach – škôlkach a školách. 90% všetkých detí prichádza pre akútne respiračné ochorenie spojené s teplotou. V laboratórnych výsledkoch dominuje vírus chrípky typ A alebo B. Pokojne by som hovoril o chrípkovej epidémii. Covid zostal v úzadí.

Aké sú najčastejšie príznaky súčasných chrípkových ochorení?

Celkové príznaky vírusových ochorení sú zvýšené teploty alebo horúčky, bolesti svalov, kĺbov, hlavy, celková slabosť a únava. Pri akútnych respiračných infekciách deti potrápi kašeľ, bolesti hrdla, výtok z nosa, denne vidím deti topiace sa v hlienoch. Ak býva postihnutý aj tráviaci trakt, deti bolí bruško, zvracajú alebo majú hnačky.

Aké preventívne opatrenia môžu rodičia prijať na ochranu svojich detí pred chrípkou či iným respiračným ochorením? 

Najlepšia prevencia je izolácia dieťaťa pred chorými. Pokiaľ možno nechať dieťa doma,  nevyhľadávať za každú cenu akcie s väčším počtom osôb – krúžky, družiny, športové aktivity a u väčších detí populárne behanie po nákupných centrách. To sa len veľmi ťažko dá dodržiavať, preto platí zaužívané, čo každý rodič pozná od svojho pediatra. 

Dobrá životospráva, kvalitná strava, pohyb a dostatočný oddych. V rizikových obdobiach roka užívať vitamíny, častejšie umývanie rúk a vetranie musí byť pre rodičov záväzné.

Sú nejaké nové trendy v oblasti zdravotnej starostlivosti detí počas chrípok alebo sa prikláňate k starým dobrým receptom našich starých mám?

Ja nie som zástancom tzv.babských receptov, ale určite mi imponuje zdravý sedliacky rozum. V praxi to znamená neutekať s každým kýchnutím k lekárovi, dať chorobe, dieťaťu a lekárovi nejaký čas. V ambulancii sa snažím vysvetliť rodičom, aby denne reagovali počas choroby na príznaky ochorenia a stav dieťaťa. Pri 7 dňovom ochorení netreba striktne užívať ten istý liek, veď ochorenie má svoj priebeh. Ako muž mám rád všetky elektrické zariadenia, ktoré aplikujú liek priamo do dýchacích ciest a nie do žalúdka, pokiaľ dieťa kašle.

Ako poradiť rodičom, kedy rozpoznať, že majú ísť so svojím dieťaťom k lekárovi? Je možné sa o dieťa postarať aj bez návštevy lekára? Je nutné vždy navštíviť lekára?

V mojej ambulancii platí pravidlo, že rodič si najlepšie pozná svoje dieťa. Takže keď si nie je istý, nech pokojne príde. Inak odporúčam 2-3 dni zostať s dieťaťom doma, dať mu dostatok tekutín, nechať ho vyspať, striasť teploty, dať voľnopredajné lieky na kašeľ. Ak sa stav rýchlo mení k horšiemu, nečakám, idem. Ak sa nehýbeme s ochorením nikam po 2-3 dňoch, idem. Ak sa stav mení k lepšiemu, tak nezaťažujem ambulanciu kvôli ospravedlneniu do školy.

Máte veľa pacientov, čo svedčí aj o vašom prístupe k deťom a teenagerom. Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Úprimne nad tým premýšľam každý deň. Doteraz to nedávalo zmysel, ale k 1.1.2024 si moja manželka otvorila pediatrickú ambulanciu tiež. Má dvere len o pár metrov ďalej, ale sme v podnájme starej polikliniky, na jednej chodbe a pod drobnohľadom aj iných kolegov pediatrov, čo má aj svoje výhody aj nevýhody. Obaja túžime po spoločných priestoroch s vlastnou recepciou a veľkým akváriom. Doteraz sme všetky zarobené rodinné peniaze investovali do kúpy zabehnutých ambulancií. Je načase sa zamyslieť nad ďalšími investíciami.

Čo by ste na záver ešte chceli poradiť našim čitateľom ohľadom toho, ako sa čo najviac vyhnúť lekárom, resp. zostať zdravý?

V pediatrickej praxi je to nemožné, pretože polovicu práce tvoria preventívne prehliadky zdravých detí. Chodiť  k detskému lekárovi je zábava, vždy niečo dostanete. V ambulancii sa zameriavame na zdravú stravu, zdravý pohyb, zdravú myseľ a komplexné povinné, ale aj nepovinné očkovanie. To je kľúč ku zdraviu.

Šéf WHO varoval na stretnutí Svetového ekonomického fóra pred chorobou X 

Prečítajte si aj