Pondelok 25. novembra, 2024
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dúfa, že pandemický dohovor bude pripravený na podpis do 15. novembra (FABRICE COFFRINI/ AFP via Getty Images)

Začalo sa ďalšie kolo boja o konsenzus ohľadom pandemického dohovoru

Svetová zdravotnícka organizácia pokračuje v rokovaniach o podpise kontroverzného pandemického dohovoru. Medzivládny vyjednávací orgán (INB) zasadá od pondelka 4. novembra 2024. Úlohou tohto orgánu, ktorý bol zriadený v decembri 2021, je dosiahnuť zmluvu o pandemickom dohovore. Zasadnutie sa má skončiť 15. novembra. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus potom plánuje zvolať mimoriadne zasadnutie, na ktorom predloží zmluvu na podpis.

Niektoré štáty sa obávajú o svoju suverenitu

V pozadí boli nezhody medzi niektorými krajinami ohľadom obsahu, ktoré viedli k predbežnému neúspechu dohovoru v máji 2024. Napríklad Spojené kráľovstvo sa obáva o svoju suverenitu a krajina sa pohoršuje nad povinnosťou vzdať sa pätiny vakcín.

Súčasný návrh dohovoru stanovuje, že všetkých 194 členských štátov musí poskytnúť 20 % „zdravotníckych produktov súvisiacich s pandémiou“ iným krajinám, ktoré ich naliehavo potrebujú. Krajiny by si tiež nesmeli vytvárať zásoby. To by sa malo okrem iného týkať aj vakcín.

Holandsko sa v tom čase tiež zasadzovalo za odloženie dátumu podpisu. Američania sú tiež skeptickí voči návrhu zmluvy. Týka sa to najmä republikánov, ktorí majú väčšinu v Snemovni reprezentantov. Ich prezidentský kandidát Donald Trump dokonca oznámil nové vystúpenie z WHO, ak vyhrá americké voľby.

Vo Švajčiarsku varuje bývalý spolkový radca za Švajčiarsku ľudovú stranu (SVP) Ueli Maurer pred pandemickým dohovorom a zdravotnými predpismi. Sedemdesiattriročný Maurer považuje obe zmluvy za „nebezpečné“. Švajčiari by v prípade pandémie mali len malý manévrovací priestor, pokiaľ ide o implementáciu pokynov WHO. Maurer preto požaduje: „Treba urobiť všetko pre to, aby Švajčiarsko tieto dohovory nepodpísalo.“ Štáty sa obávajú o svoju suverenitu. Proti globálnej dohode v jej súčasnej podobe sa postavilo aj Slovensko.

Ďalšie finančné prostriedky pre WHO

Keďže pravidelné príspevky členských štátov WHO nie sú dostatočné, na Svetovom zdravotníckom samite sa zorganizovala kampaň na získanie finančných prostriedkov. Štáty sa zaviazali k dodatočným platbám. WHO mala nakoniec k dispozícii celkovo jednu miliardu dolárov. Táto suma zahŕňa už oznámené príspevky v celkovej výške 275 miliónov eur.

Petíciu proti pandemickému dohovoru, ktorá bola spustená na platforme Citizengo v apríli 2023, podpísalo takmer 574 000 ľudí.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj