Zabudnite. Majiteľ piatich nemeckých jadrových elektrární odmieta diskusie o znovuspustení
Nemecká energetická skupina EnBW považuje návrhy na opätovné spustenie svojich vyradených jadrových elektrární za technicky nemožné.
„Stav demontáže našich piatich jadrových elektrární je v praxi nezvratný,“ povedal v utorok pre noviny Augsburger Allgemeine šéf pre jadrovú energetiku spoločnosti EnBW Jörg Michels a dodal, že „v tejto súvislosti už diskusia o ďalšom využívaní jadrovej energie nie je potrebná“.
Nemecký zákon o atómovej energii jasne stanovuje, že v reaktoroch sa už nemôže vyrábať žiadna ďalšia elektrická energia, zdôraznil Michels.
Postavenie novej by trvalo 10 rokov
Michels tiež považuje návrat k jadrovej energii prostredníctvom výstavby nových jadrových kapacít za nereálny. „Neveríme, že by výstavba nových jadrových elektrární v Nemecku bola riešením súčasných problémov s dodávkami energie,“ uviedol Michels. Aj pri optimálnej spolupráci s politikmi a úradmi by podľa neho výstavba trvala viac ako desať rokov.
Po predĺžení životnosti o niekoľko mesiacov boli na jar minulého roka v rámci ústupu od jadrovej energetiky odstavené posledné 3 jadrové elektrárne v Nemecku vrátane elektrárne Neckarwestheim II spoločnosti EnBW. Spoločnosť tvrdí, že už demontovala dôležité časti elektrárne.
Okrem elektrárne Neckarwestheim II boli vlani zatvorené aj elektrárne Emsland patriace spoločnosti RWE a Isar 2 vo vlastníctve spoločnosti PreussenElektra.
EnBW sa výrazne zameriava na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie. Vlastní niekoľko veľkých veterných elektrární na mori a na pevnine a celý rad veľkých solárnych projektov. Spoločnosť stále prevádzkuje niekoľko uhoľných elektrární a teplární, ale do roku 2028 ich chce prestavať na plyn a potom na vodík. Do roku 2035 chce byť energetická skupina úplne klimaticky neutrálna.
EnBW vlastní celkovo 5 jadrových elektrární. Na svojej internetovej stránke sa chváli, že je „prvým prevádzkovateľom, ktorý úplne demontoval celé svoje jadrové portfólio“. V roku 2008 bola odstavená elektráreň Obrigheim, v roku 2017 reaktory Neckarwestheim I a Philippsburg I, o 3 roky neskôr Philippsburg II a vlani tiež druhý blok v Neckarwestheime.
Politici žiadajú nový prieskum
Politické strany CDU a CSU vo svojom energetickom pozičnom dokumente požadujú preskúmanie toho, ako by bolo možné odstavené jadrové reaktory opäť uviesť do prevádzky v prípade, že by sa po parlamentných voľbách vo februári budúceho roka ujali vlády.
Rozhodnutie vyradiť jadrové reaktory z nemeckého energetického mixu prijala ľavicová spolková vláda v roku 1998. V roku 2009 sa potom za vlády Angely Merkelovej výrazne predĺžil prevádzkový čas elektrární. Keď však v roku 2011 došlo k havárii v japonskej Fukušime, nastal prudký obrat a vyraďovanie jadrových elektrární sa na základe tlaku verejnosti urýchlilo. Posledné elektrárne boli nakoniec odstavené na jar 2023.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK