Za takmer 3 mesiace vyčistili dobrovoľníci Tatry od 1,6 tony odpadu
Do 45. ročníka akcie Čisté hory sa v Tatranskom národnom parku (TANAP-e) počas septembra, októbra i novembra zapojilo 912 účastníkov. Spolu vyzbierali 1645 kilogramov odpadkov prevažne v tatranských osadách a okolí. Informoval o tom koordinátor akcie Igor Stavný s tým, že v tomto roku stavili na inovovaný model akcie, ktorá sa za vyše štyroch desaťročí zapísala do mysle verejnosti najmä ako hromadné upratovanie Tatier. Dobrovoľnícku snahu presmerovali do menších častí s cieľom využiť ochotu účastníkov čo najadresnejšie. I. Stavný skonštatoval, že išlo o dobrý ťah.
Väčšinu dobrovoľníkov tvorili školáci. V rámci 20 skupín zo základných škôl prišlo na Čisté hory 648 žiakov a 25 učiteľov, zapojili sa i ďalší 17 študenti a dvaja pedagógovia zo strednej školy. Tatry čistilo aj 92 škôlkarov spolu s piatimi učiteľmi. Pridali sa i štyria jednotlivci a veľký kus práce podľa I. Stavného odviedlo aj sedem kolektívov z rôznych inštitúcií.
„Najviac odpadkov vyzbierali v intravilánoch a v ich okolí, išlo najmä o Štrbské Pleso a Tatranskú Lomnicu, okolo ktorých sa nachádzalo doslova smetisko. Dobrovoľníci nechodili po chodníkoch, ale po porastoch, v ktorých zbierali obaly od potravín, bežné odpadky, vreckovky, ale i množstvá stavebného odpadu či pneumatiky,“ sumarizuje koordinátor akcie. Oproti minulým rokom vo vreciach končilo menej plastových fliaš i plechoviek, prírode podľa ochranárov pomohlo ich zálohovanie. V prepočte sa dobrovoľníkom podarilo vyzbierať 1,85 kilogramu na osobu. Na porovnanie, v roku 2019 to bolo približne 800 gramov. Môže za to fakt, že dobrovoľníkov organizátori usmerňovali na najznečistenejšie plochy.
Nový koncept podľa Správy TANAP-u priniesol možnosti prilákať väčší počet skupín a adresnejšie ich v národnom parku prerozdeliť. Partie, ktoré ochranári poslali do vysokohorského prostredia, nepriniesli veľa odpadkov. I. Stavný dodal, že myslenie turistov sa za vyše štyroch dekád zmenilo a do hôr chodí už minimum ľudí, ktorí sa rozhodnú obaly z jedla či plastové fľaše odhodiť vo vysokohorskom priestore. „V tatranských osadách a v ich okolí či v bezprostrednej blízkosti prístreškov a ciest však možno konštatovať opak. Podhorie si zaslúži byť rovnako čisté ako končiare Tatier. S novým konceptom preto plánujeme pokračovať i budúci rok,“ uzavrel I. Stavný.
Slováci vlani vytvorili celkovo 2,6 milióna ton komunálneho odpadu
Slováci vlani vytvorili 2,6 milióna ton komunálneho odpadu. V priemere vyhodili do odpadových nádob 478 kilogramov smetí. Na deň to predstavuje približne 1,3 kilogramu odpadu. Produkcia komunálneho odpadu sa na Slovensku za poslednú dekádu zvýšila takmer o polovicu. Informovala o tom analytička WOOD & Company Eva Sadovská. Analýza vychádza z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR a Eurostatu.
Približne 39 % odpadu z domácností končí na skládkach. Miera recyklácie bola na úrovni 50 %. Približne 9 % komunálneho odpadu sa zhodnotilo na elektrickú energiu alebo teplo v zariadeniach na energetické využitie odpadu, tvrdí Sadovská. Slovensko podľa nej naďalej patrí medzi skládkové veľmoci.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK