Štvrtok 17. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová reční počas tlačovej konferencie v sídle Európskej komisie v Bruseli 7. apríla 2025. ( Foto: NICOLAS TUCAT/AFP via Getty Images)
»

Predsedníčka EK Von der Leyenová navrhuje nulové clá

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová navrhla, aby 27 členských štátov Európskej únie ponúklo „nula za nulu“ clá na určité tovary po tom, ako Trumpova administratíva oznámila 20-percentné clo pre krajiny Európskej únie.

„Sme pripravení rokovať so Spojenými štátmi, skutočne sme ponúkli clá nula za nulu na priemyselný tovar, ako sme to úspešne urobili s mnohými inými obchodnými partnermi,“ povedala v pondelok novinárom predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Dôvodom je podľa nej to, že „Európa je vždy pripravená na dobrú dohodu“. Upozornila však, že EÚ je „pripravená reagovať aj prostredníctvom protiopatrení“ a brániť svoje záujmy.

Ekonomický poradca Bieleho domu Kevin Hassett v nedeľňajšom rozhovore pre televíziu ABC News uviedol, že viac ako 50 krajín oslovilo Biely dom s cieľom rokovať o clách.

Americký prezident Donald Trump oznámil 20-percentné clá na všetok dovoz pochádzajúci z EÚ, ktoré majú nadobudnúť účinnosť 9. apríla. Na oceľ, hliník a autá sa vzťahuje samostatné 25-percentné clo.

Okrem uvalenia ciel na Európu a ďalšie krajiny, ktoré intenzívne obchodujú so Spojenými štátmi, Trump vydal 10-percentné základné clo na väčšinu krajín sveta. Na Čínu, Vietnam, Taiwan a niektoré krajiny juhovýchodnej Ázie sa okrem iného budú vzťahovať americké clá vo výške viac ako 30 %.

Von der Leyenová uviedla, že EÚ chce „riešenie na základe rokovaní“ a že rozsiahle americké clá sú „veľkým zlomom“, ktorý by mohol spôsobiť „obrovské náklady“ pre spotrebiteľov v Spojených štátoch.

„Budeme sa chrániť aj pred nepriamymi účinkami prostredníctvom presmerovania obchodu. Na tento účel zriadime ‚pracovnú skupinu pre dohľad nad dovozom‘,“ povedala novinárom. „Pozrieme sa na to, aké sú historické dovozy, ktoré máme a mali sme, a [či] zrazu nedošlo k nejakému špecifickému nárastu určitého výrobku alebo v určitom odvetví, v súvislosti s ktorým musíme konať.“

V reakcii na oznámenie EÚ poradca Bieleho domu pre obchod Peter Navarro pre CNBC uviedol, že ochota EÚ rokovať s Trumpom o znížení ciel je „malým prvým začiatkom“, ale že netarifné prekážky, ako napríklad daň z pridanej hodnoty (DPH), ktorá zahŕňa aj predpisy o bezpečnosti potravín, sú „rádovo“ dôležitejšie ako colné sadzby.

„Povedal by som EÚ, keď budete robiť tieto vyhlásenia, či by ste boli veľmi opatrní a povedali nám, že sa chystáte znížiť svoje netarifné prekážky?“ spýtal sa Navarro. „EÚ, znížte svoju 19-percentnú DPH. EÚ, rešpektujte rozhodnutia WTO [Svetovej obchodnej organizácie], aby sme mohli predávať… naše bravčové mäso, našu kukuricu, naše hovädzie mäso“ v krajinách EÚ, povedal Navarro.

Ďalej uviedol, že necolné prekážky sú problémom pre obchod USA s mnohými krajinami vrátane Vietnamu, ktorý má rastúci obchodný prebytok so Spojenými štátmi, čiastočne v dôsledku presunu dodávateľských reťazcov z Číny.

„Takže keď sa opýtate, či sme ochotní rokovať, prezident vás vždy vypočuje,“ povedal Navarro. „Ale pochopme, v čom je problém, keď máte krajinu ako Vietnam – vezmime si Vietnam – keď za nami prídu a povedia: ‚Prejdeme na nulové clá‘, nič to pre nás neznamená, pretože dôležité je netarifné podvádzanie.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj