Sobota 23. novembra, 2024
Prezidentský palác (Foto: VLADIMIR SIMICEK / AFP via Getty Images)

Začala sa volebná kampaň, kandidáti na prezidenta môžu minúť 500 000 eur

Začala sa volebná kampaň pred prezidentskými voľbami. Kandidáti na ňu môžu minúť pol milióna eur. Vyplýva to zo zákona o volebnej kampani. Kampaň sa začína dňom vyhlásenia termínu volieb v Zbierke zákonov SR a končí sa 48 hodín predo dňom konania volieb.

„Kandidát na prezidenta SR môže na svoju volebnú kampaň vynaložiť najviac 500 000 eur vrátane dane z pridanej hodnoty spolu pre obidve kolá volieb,“ píše sa v zákone. Do tejto sumy sa rátajú aj náklady na propagáciu kandidáta, ktoré vynaložil v čase začínajúcom 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb, a náklady, ktoré uhradil alebo má uhradiť.

Zákon tiež spresňuje, že ak sa politická propagácia, inzerát alebo program zverejnili alebo odvysielali bezplatne alebo za zníženú cenu u iného vysielateľa ako v Rozhlase a televízii Slovenska, započítava sa do uvedenej sumy ich obvyklá cena.

Za náklady na volebnú kampaň sa podľa zákona považuje „súčet všetkých finančných prostriedkov, darov a iných bezodplatných plnení oceniteľných peniazmi, ktoré kandidát na prezidenta vynaloží na úhradu platenej inzercie alebo reklamy, na úhradu politickej propagácie, na úhradu za zhotovenie reklamných plagátov, letákov, iných propagačných materiálov a predmetov a akýchkoľvek ďalších plnení spojených s volebnou kampaňou“.

Finančné prostriedky určené na kampaň musí kandidát viesť na osobitnom účte v banke. Údaje na účte musia byť nepretržite prístupné tretím osobám a musia zobrazovať prehľad platobných transakcií. Na osobitný účet musia byť vložené peniaze výlučne prevodom z iného účtu. Výpisy z účtu musí kandidát uchovávať päť rokov od ich vydania.

Kandidáti môžu podľa zákona prijať dary na kampaň iba od fyzickej a právnickej osoby s trvalým pobytom či sídlom v SR, a tiež od politickej strany registrovanej na Slovensku. Dary nemôže prijať od štátu, Slovenského pozemkového fondu, obce alebo vyššieho územného celku, ale ani od občianskeho združenia, nadácie či neziskovej organizácie a verejnoprávnej inštitúcie.

Každý kandidát má aj povinnosť viesť osobitnú evidenciu nepeňažných darov a iných bezodplatných plnení vrátane dátumu prijatia, hodnoty a identifikačných údajov darcu. Evidenciu musí zverejniť na svojom webe a doručiť ju ministerstvu vnútra v listinnej a elektronickej podobe do 30 dní po vykonaní volieb. Rezort ju následne sprístupní aj verejnosti.

Hlasovať v prezidentských voľbách sa dá len na území SR. Voľba poštou zo zahraničia nie je možná. Z cudziny sa dá voliť len pri parlamentných voľbách.

„Vo voľbách prezidenta je možné hlasovať výlučne vo volebnej miestnosti na území Slovenskej republiky,“ uviedol pre TASR tlačový odbor Ministerstva vnútra SR. Voliť môže občan SR, ktorý dovŕšil najneskôr v deň volieb 18 rokov. Hlasovať môže buď v obci svojho trvalého pobytu alebo v ktorejkoľvek volebnej miestnosti v SR, ak požiada o hlasovací preukaz.

Prvé kolo volieb prezidenta SR bude v sobotu 23. marca. Prípadné druhé kolo bude 6. apríla. Funkčné obdobie prezidentky Zuzany Čaputovej sa končí 15. júna 2024. Znovu kandidovať nebude.

Prečítajte si aj