Vojna s kĺzavými bombami na Ukrajine (Komentár)
Rusko má novú zbraň, ktorá sa už vo veľkom rozsahu používa na Ukrajine a ktorá by mohla zvrátiť rovnováhu aj v mnohých ďalších vojnách.
Ruská 1,5 tonová „kĺzavá bomba“ je variantom železnej gravitačnej bomby zo sovietskej éry zhadzovanej lietadlom z veľkej výšky, s novými výsuvnými krídelkami a doplnkami pre satelitnú navigáciu. Táto modernizácia starej bomby za 20 000 eur, ktorá stojí teraz len niekoľko tisíc eur, umožňuje presné zameranie väčšiny pevných ukrajinských pozícií metódou „vystreľ a zabudni“. Po zásahu sa ciele zmenia na 20 metrov široké krátery.
Rusko má stovky tisíc starých gravitačných bômb, ktoré mu zostali zo sovietskej éry. Rýchlo ich modernizuje a vyvíja výkonnejšie varianty 3,4 tonových a kazetových bômb.
Rozsah výroby a používania ruských kĺzavých bômb údajne presahujúci 100 kusov denne, robí ukrajinské mestá, obce a bunkre pozdĺž celej frontovej línie zraniteľnými. Bomby sú 90-krát silnejšie ako ruský 14 kilogramový delostrelecký granát. Ich dolet je tak veľký, ako sa ruskí piloti odvážia letieť, a naviac až ďalších 65 km v režime kĺzania. Pre porovnanie, niektoré z najnovších ruských delostreleckých systémov majú dosah len 70 km z pozícií za ruskými líniami.
Len v apríli dopadlo na Ukrajinu viac ako 3 200 ruských kĺzavých bômb, ktoré zasiahli aj mnohé obytné budovy. Tým, že bomby tento mesiac mierili na bunkre na predmestí Charkova, uľahčili ruský postup do vzdialenosti 30 km od druhého najväčšieho ukrajinského mesta. Kĺzavé bomby boli tiež kľúčom k februárovému dobytiu ukrajinského mesta Avdijivka, jedinému významnému ruskému úspechu v uplynulom roku.
Obrana proti kĺzavým bombám pomocou rakiet zem-vzduch, z ktorých každá stojí až 3 milióny eur, je plytvaním peniazmi. Existujú však tri hlavné spôsoby, ako môže Ukrajina túto zbraň poraziť ekonomicky únosnejším spôsobom.
Najlacnejším a najmenej riskantným prístupom je zlepšiť ukrajinské kapacity elektronického boja vrátane rušenia a falšovania GPS, aby sa bomby odklonili od svojich cieľov. Podľa Michaela Pecka z Centra pre analýzu európskej politiky však „ruské schopnosti elektronického boja ďaleko prevyšujú schopnosti Ukrajiny a jej západných spojencov“.
Druhou možnosťou by bolo viac systémov protivzdušnej obrany dlhého dosahu vrátane amerických Patriotov a francúzsko-talianskych SAMP-T, ktoré by porazili ruské stíhačky a bombardéry na oblohe skôr, ako zhodia svoje bomby. Systémy Patriot, predsunuté v blízkosti frontovej línie, údajne len vo februári zostrelili 15 ruských vojenských lietadiel. Dva takéto systémy však Rusko v marci zničilo, preto Ukrajina stiahla zvyšné z frontovej línie. Ukrajina tvrdí, že na svoju ochranu potrebuje 25 systémov Patriot. Pomôcť poraziť ruské lietadlá má aj 60 modernizovaných stíhačiek F-16 z 80. rokov, z ktorých niektoré začne Ukrajina prevádzkovať už v lete tohto roku.
Najrizikovejšou obranou je použitie stíhačiek F-16 spolu so západnými raketami dlhého doletu a existujúcimi ukrajinskými stíhačkami zo sovietskej éry na zameranie kĺzavého bombového reťazca v Rusku a na okupovanom Kryme vrátane letísk, skladov zbraní a tovární na výrobu bômb. V uplynulom roku Ukrajina nasadila americkú verziu kĺzavej bomby, Joint Direct Attack Munition-Extended Range (JDAM-ER). Spojené štáty plánujú čeliť ruskému rušeniu bômb JDAM-ER modernizovanou verziou navádzanou pomocou GPS, ktorá bude Ukrajine dodaná v roku 2025.
Ukrajina nečaká, kedy bude môcť použiť iné zbrane. Dňa 17. mája údajne odpálila viac ako 100 bezpilotných lietadiel a rakiet na rôzne strategické ciele na juhozápade Ruska a na Kryme, pričom zničila najmenej tri ruské stíhačky na zemi a zasiahla ropné, palivové a energetické zariadenia.
Partneri Ukrajiny vrátane Spojených štátov ju odrádzajú od úderov na ruské územie, najmä na ropné zariadenia, pretože sa obávajú ďalšieho „provokovania“ Putina a zvýšenia inflácie. Nemecko dokonca nepovoľuje použitie svojich rakiet dlhého doletu proti cieľom na Kryme.
Existujú však náznaky, že postoj USA sa mení, vrátane vyhlásenia ministra zahraničia Antonyho Blinkena z 15. mája, že „sme nepodporovali ani neumožnili údery mimo Ukrajiny, ale v konečnom dôsledku sa Ukrajina musí sama rozhodnúť, ako viesť túto vojnu“.
Lord David Cameron, britský minister zahraničných vecí a bývalý premiér 3. mája povedal, že Ukrajina má právo udrieť priamo na ruské územie a musí sa sama rozhodnúť, ako použije britské zbrane. „Tak, ako Rusko zasahuje vo vnútri Ukrajiny,“ povedal, „možno celkom dobre pochopiť, prečo Ukrajina cíti potrebu uistiť sa, že sa bráni sama.“
Zdá sa, že prejavy slabosti zo strany USA a spojencov vrátane obáv, že Ukrajina bude zasahovať na ruské územie, by mohli povzbudiť v agresii nielen Putina, ale aj ďalšie darebácke štáty vrátane Číny, Severnej Kórey, Iránu a Venezuely.
Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nevyhnutne odrážať názory Epoch Times.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK