Vláda zaradila obmenu armádneho dopravného letectva medzi strategické investície, hnutie Slovensko to kritizuje
Vláda na svojom stredajšom rokovaní zaradila obmenu dopravného letectva Vzdušných síl Ozbrojených síl (OS) SR medzi strategické investície. Vyplýva to z dokumentu, ktorý na rokovaní v stredu schválil kabinet.
„Nedostatočná prepravná kapacita, operačný dolet a veľmi nízka dostupnosť dopravných lietadiel limituje ich použitie na vykonávanie leteckých prepráv do oblastí vojenských konfliktov, zabezpečovanie evakuačných letov aj plnenie úloh v prostredí moderného bojiska,“ uvádza v materiáli Ministerstvo obrany SR.
Ako rezort uviedol, zmena bezpečnostnej situácie po roku 2020 má vplyv aj na dopravné letectvo armády. Obidva aktuálne používané typy lietadiel majú podľa rezortu nízky maximálny operačný dolet. Nedisponujú systémami vlastnej ochrany a nemajú na trhu dostatočné množstvo náhradných dielov.
Minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) po rokovaní vlády potvrdil, že padlo rozhodnutie kúpiť stredné dopravné lietadlo. Rezort obrany ich plánuje nakúpiť tri, s opciou na ďalší kus. Dve malé dopravné lietadlá budú mať podľa Kaliňáka prúdové motory a ich vlastnosti budú na úrovni 21. storočia.
„Bol som na dopravnej letke v Kuchyni a z deviatich lietadiel, ktoré vlastní ministerstvo obrany, bolo funkčné jedno,“ uviedol Kaliňák. Výpadky lietadiel Spartan a L-410 primäli podľa neho rezort k tomu, aby lietadlá vymenil.
Plán ministerstva obrany počíta s tým, že počet dopravných armádnych lietadiel klesne na päť. Ministerstvo zároveň bude mať opciu na šieste pre prípad, že by bolo potrebné letecký park rozšíriť.
Obstarávanie PVO by malo byť uzavreté v decembri
Na tlačovej konferencii po rokovaní vlády minister Kaliňák tiež informoval, že obstarávanie systémov protivzdušnej obrany (PVO) by malo byť uzavreté do konca prvého decembrového týždňa. Zmluva na PVO je podľa neho už podpísaná, no dokončujú sa technické detaily obchodu.
„Napríklad jednotlivé stanovištia, každá batéria, majú svoje riadiace centrum a má svoju energetickú pohonnú jednotku. Podľa zmluvy je dohodnuté, že toto chceme, aby sa vyrábalo na Slovensku. Druhá strana tvrdí, že to vie vyrobiť lacnejšie, keď to nevyrobí na Slovensku. To potom znamená, že okej, môže sa to prejaviť na cene, ale potom inú časť výroby musíme dostať na Slovensko, aby zostali zachované percentá slovenskej produkcie,“ vysvetlil Kaliňák.
Slovensko nakúpi od Izraela šesť mobilných systémov protivzdušnej obrany. Predpokladaná cena je vyše 554 miliónov eur. Medzivládnu dohodu s izraelskou stranou malo Ministerstvo obrany SR podpísať do konca októbra. Prvý systém by podľa Kaliňákových odhadov z minulosti mohol na Slovensko prísť do konca budúceho roka.
Hnutie Slovensko a PS zámer kritizuje
Opozičné hnutie Slovensko kritizuje zámer ministra obrany Kaliňáka obstarať dopravné lietadlá pre armádne účely. Podľa predstaviteľov hnutia je nákup zbytočný a nerozumejú, prečo lietadlá typu Spartan, ktoré v roku 2017 nakúpila vláda Roberta Fica (Smer-SD), chce rezort obrany vymeniť. Predstavitelia hnutia o tom informovali v stredu na tlačovej konferencii.
„Ja sa pýtam, na základe akých analýz teda boli nakupované, ak dnes tí istí ľudia hovoria, že tieto lietadlá už nie je potrebné mať a majú dolietať a majú byť vymenené za nejaké nové druhy lietadiel, to isté sa týka lietadiel vo výzbroji letky ministerstva obrany L-410 Turbolet, ktoré rovnako boli nakupované ako v podstate nové stroje,“ vyhlásil poslanec Národnej rady (NR) SR a exminister vnútra Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Predstavitelia hnutia rezort obrany podozrievajú, že zákazka je vopred dohodnutá s konkrétnou firmou. Upozornili, že ministerstvo uzavrelo 14. novembra s právnickou firmou rámcovú zmluvu do výšky 150 000 eur, z ktorej má vyplývať, že rezort už vie, aké lietadlá objedná. Vláda pritom na stredajšom rokovaní schválila iba zaradenie obnovy letky medzi strategické investície.
Mikulec poukázal, že OS SR sa k dnes vlastneným lietadlám nesprávajú profesionálne. Upozornil na incident, pri ktorom mal personál naraziť krídlom lietadla do stĺpa. Problematická bola aj situáciu v Gruzínsku. „Toto je záber z Gruzínska, kde ten spomínaný Spartan nechali prekotiť,“ tvrdí Mikulec s tým, že s lietadlom následne posádka letela na Slovensko. Na tlačovej konferencii ukázal novinárom fotografiu, ktorá podľa neho incident dokazuje.
Kaliňáka za nákupy kritizuje aj opozičné PS. Jeho podpredseda Tomáš Valášek pripomenul, že modernizácia armády je nutná, no nie je možné vymeniť všetko naraz. Minister chce podľa PS vojakom zobrať lietadlá L-410 a nahradiť ich malými biznis lietadlami pre ministrov. „K tomu plánuje bez akéhokoľvek vyčíslenia nákladov, analýzy či odbornej diskusie vymeniť všetky lietadlá Spartan za niečo nešpecifikované,“ doplnil Peter Bátor z PS. Návrh ministra podľa neho nešpecifikuje, koľko bude tento obchod daňovníkov stáť. „V materiáli predloženom na vládu pritom tvrdí, že to nebude mať dosah na verejné financie. Tento projekt je ďalším dôkazom, že súčasné vedenie ministerstva obrany míňa peniaze bez rozmyslu, bez plánu a na úkor každodenných potrieb vojakov,“ skonštatoval Bátor. Zaradenie medzi strategické investície podľa neho spôsobí, že nákup bude ešte neprehľadnejší.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK