Štvrtok 3. apríla, 2025
(Foto: FB / Úrad vlády Slovenskej republiky)

Vláda schválila zmluvu s LOZ o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve

Vláda na svojom piatkovom rokovaní schválila zmluvu s Lekárskym odborovým združením (LOZ) o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve. Vláda sa v nej zaväzuje k plneniu viacerých požiadaviek lekárskych odborárov. Tiež k tomu, že o sporných bodoch budú obe strany ďalej rokovať. LOZ má po podpise zmluvy zabezpečiť, aby lekári stiahli svoje výpovede. Zmluvu podpisuje za vládu minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) a za lekárskych odborárov ich predseda Peter Visolajský.

V zmluve sa vláda zaviazala, že nemocničným lekárom sa budú zvyšovať platy podľa pôvodného stavu pred konsolidáciou. Zabezpečiť to má novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú má vláda bezodkladne v skrátenom legislatívnom konaní predložiť na rokovanie Národnej rady SR. Parlament má podľa zmluvy čas odobriť zmeny do konca februára. Výnimkou sú lekári, ktorí pracujú na menej ako polovicu úväzku a zároveň pracujú u iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti s výnimkou nemocníc a záchraniek. Rovnako ak sú štatutárnym orgánom iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ako je poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Zmluva obsahuje aj body k zmene systému financovania zdravotníckych zariadení i opatreniam na zvýšenie počtu lekárov, sestier a pôrodných asistentiek. Body sa týkajú aj zrušenia zdaňovania nepeňažného plnenia pri vzdelávaní zdravotníkov či zabezpečenia lekárskych fakúlt tak, aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov. Zmluva sa venuje napríklad aj požiadavke týkajúcej sa reformy vzdelávania.

Vyše 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom podalo na jeseň výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Vo viacerých nemocniciach podalo vyše 1200 lekárov výpovede aj z nadčasov. Lekárski odborári trvali na plnení memoranda, ktoré s nimi v roku 2022 podpísal vtedajší vládny kabinet.

Pokiaľ by k dohode nedošlo, hrozilo, že lekárom 31. decembra vyprší výpovedná lehota. V súvislosti s tým bol prijatý zákon, ktorý rozšíril definíciu mimoriadnej udalosti aj o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti, počas ktorej by boli zdravotníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť.

O. Dvořák ocenil dohodu s LOZ, no zdravotníctvo je podľa neho stabilizované dočasne

Podpredseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Oskar Dvořák (PS) v reakcii na piatkové oznámenie dohody ministerstva zdravotníctva s lekárskymi odborármi vyhlásil, že dohoda s LOZ je dobrou správou, zdravotníctvo však je dočasne stabilizované a musí sa stať premiérskou témou.

„Dohoda s odbormi je dobrou správou pre pacientov a sme pripravení kvôli nej prísť do parlamentu. Zdravotníctvo však je dočasne stabilizované, ale stále v ohrození života. Máme plesnivé nemocnice, štát nevie stavať nové a personálna kríza pokračuje. Nesmie sa stať, že Robert Fico (Smer-SD) bude tieto problémy ďalej ignorovať,“ vyhlásil Dvořák.

Situácia podľa PS zašla tak ďaleko práve preto, že ho počas celých 13 rokov vládnutia zdravotníctvo absolútne nezaujímalo. „Ak sa majú ľudia mať na Slovensku aspoň o niečo lepšie, musí sa zdravotníctvo konečne stať premiérskou témou,“ zdôraznil Dvořák.

KDH víta dohodu lekárov s vládou a ukončenie traumatizovania občanov

Opozičné KDH víta dohodu lekárov s vládou a ukončenie traumatizovania občanov. Dohodu považuje za dobrú správu najmä pre pacientov. Konštatuje to v reakcii, ktorú poskytla hovorkyňa hnutia Lenka Kovár.

„Je dôležité, že sa vláda so zástupcami LOZ dohodla a našla kompromisné riešenie v podobe zmluvy o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve. Konečne ukončí traumatizovanie občanov Slovenska, ktorí boli rukojemníkmi dlhej neschopnosti dohodnúť sa,“ poznamenal predseda KDH Milan Majerský.

Hnutie poukazuje na to, že vláda si dohodou „kúpila čas“ do konca februára, dokedy musí prijať viacero zákonov. KDH deklaruje, že to bude pozorne sledovať. Zároveň očakáva, že šéf rezortu zdravotníctva predloží plán aj ďalších zmien na zlepšenie zdravotníctva vrátane ambulancií či záchrannej zdravotnej služby.

V. Remišová: Vláda rieši situáciu v zdravotníctve chaoticky

Podľa poslankyne NR SR Veroniky Remišovej (Slovensko, Za ľudí, KÚ) rieši vláda situáciu v zdravotníctve chaoticky. Vyhlásila to po piatkovom oznámení dohody medzi ministerstvom zdravotníctva a lekárskymi odborármi. Informovala o tom strana Za ľudí. Kresťanská únia (KÚ) uviedla, že víta každý krok, ktorý vedie k upokojeniu situácie.

„Vláda rieši situáciu s lekármi úplne chaoticky. Pred dvoma týždňami presadila tresty odňatia slobody pre lekárov, dnes už rozhodla, že tieto tresty sa zrušia (vďaka Bohu aj za to). Ministri zdravotníctva zo strany Hlas strávili rok prípravami na výstavbu novej nemocnice v bratislavskom Ružinove, no teraz opäť otočili a tvrdia, že nová nemocnica v Ružinove nebude,“ poukázala Remišová.

Zavedenie systému DRG zároveň podľa Remišovej nie je zásluhou aktuálnej vlády. Podotkla, že systém štát pripravuje už viac ako desať rokov. Zdôraznila, že je rada, že výpovede lekárov už nebudú ohrozovať pacientov, no zdravotníctvo naďalej paralyzuje rozvrat a neriešenie systémových problémov, ktoré podľa nej spôsobila aktuálna vláda.

„Lekári iba dotlačili vládu k tomu, aby začala rešpektovať vlastné predvolebné sľuby. Je však smutné, že na to museli dávať výpovede a že celá spoločnosť bola pred Vianocami vystavená obrovskému stresu,“ myslí si poslankyňa. Problémy v sektore podľa nej treba riešiť včas a systematicky, nie pod hrozbou krízových situácií.

Kresťanská únia uviedla, že víta každý krok, ktorý vedie k upokojeniu situácie. „Veríme, že riešenia, na ktorých sa vláda s odborármi dohodla, budú efektívne pre systém a predovšetkým pre pacienta,“ dodala Katarína Poláčková z KÚ.

Prečítajte si aj