Utorok 14. januára, 2025
Ilustrácie (Epoch Times, Shutterstock)
»

Víza H-1B prinášajú do USA mnoho IT talentov. Musk však uznal, že potrebujú reformu

V posledných dňoch sa v diskusii medzi Elonom Muskom a používateľmi sociálnej siete X obnovila otázka dohľadu nad vízami H-1B. Uvádzame niekoľko kľúčových faktov o pracovných vízach, ktoré sú u mnohých Američanov neobľúbené, ale medzi digitálnymi spoločnosťami veľmi populárne.

Čo je vízum H-1B?

H-1B, ustanovené imigračným zákonom z roku 1990, je dočasné vízum, ktoré umožňuje neprisťahovalcom legálne pracovať v Spojených štátoch v niektorých „špecializovaných povolaniach“. Imigračný zákon definuje tieto povolania ako také, ktoré vyžadujú aspoň bakalársky titul a zahŕňajú „teoretickú a praktickú aplikáciu súboru vysoko špecializovaných vedomostí“.

Víza H-1B sa udeľujú prostredníctvom každoročnej lotérie. V praxi to funguje tak, že väčšina držiteľov víz H-1B pracuje v oblasti programovania a v príbuzných oblastiach. Neimigrant s vízom H-1B môže pracovať len pre zamestnávateľa, ktorý ho financuje. Tento zamestnávateľ musí tiež preukázať, že žiadateľovi bude vyplácaná aspoň buď bežná mzda alebo skutočná mzda zamestnávateľa, podľa toho, ktorá je vyššia. Vízum trvá tri roky, ale môže byť predĺžené až na šesť rokov.

Hoci ide o dočasné vízum, držitelia H-1B sa môžu zároveň uchádzať o zelenú kartu, čo je pozícia známa ako „dvojitý zámer“.

Víza H-1B sa niekedy zamieňajú s vízami H-2B, vízami pre dočasných nepoľnohospodárskych pracovníkov. H-1B sa tiež líši od voliteľného praktického výcviku („Optional Practical Training“ – OPT), dočasného pracovného povolenia pre študentov alebo nových absolventov s vízom F-1. Zamestnávatelia osôb v praktickom výcviku OPT nemusia za týchto pracovníkov platiť dane zo mzdy, čo v praxi prispieva k motivácii zamestnávateľov zamestnávať cudzincov namiesto amerických študentov a čerstvých absolventov.

Koľko ľudí má víza H-1B?

Ročný limit pre víza H-1B je 65 000. Rôzne zmeny a výnimky schválené Kongresom však počet ročných víz zvýšili. 20 000 ďalších miest je otvorených pre tých, ktorí získali aspoň vysokoškolský titul v USA. Okrem toho sú od tohto obmedzenia oslobodené vládne výskumné organizácie, univerzity a neziskové výskumné organizácie. Do limitu sa nezapočítavajú obnovené H-1B a iné žiadosti, ktoré nie sú nové.

Len v roku 2024 bolo Americkou občianskou a imigračnou službou (USCIS) schválených 188 400 registrácií H-1B. Podľa odhadov USCIS bolo v roku 2019 v Spojených štátoch oprávnených pracovať zhruba 583 420 držiteľov H-1B. Ministerstvo vnútornej bezpečnosti oznámilo 18. decembra 2024 konečné znenie nového pravidla pre H-1B, ktoré má ponúknuť držiteľom aj zamestnávateľom „väčšie výhody a flexibilitu“.

Kde pracujú držitelia víz?

Držitelia víz H-1B môžu teoreticky pracovať v celej škále priemyselných odvetví. V skutočnosti však v tejto oblasti dominujú počítačové technológie. Podľa správy USCIS pre Kongres boli dve tretiny žiadostí schválených v roku 2023 určené pre jednotlivcov v povolaniach súvisiacich s IT.

V tomto roku 54 % príjemcov pracovalo v oblasti programovania alebo analýzy systémov, zatiaľ čo 7,9 % pracovalo v nejakej oblasti súvisiacej s počítačmi, ktorá nebola inde špecifikovaná.

Medzi najväčších sponzorov víz H-1B patria známi digitálni giganti ako Amazon, Google, Microsoft, Apple a Muskova Tesla. Zahŕňajú tiež obskúrnejšie spoločnosti, ako je Cognizant Technology Services uznaná v októbri za zodpovednú za úmyselnú diskrimináciu zamestnancov nepochádzajúcich z Indie a južnej Ázie. Žalobu podali traja belosi, občania USA.

Ďalším hlavným príjemcom H-1B víz je indická nadnárodná technologická spoločnosť Infosys čeliaca v roku 2015 vyšetrovaniu ministerstva práce kvôli spôsobu používania týchto víz. Vec sa vyriešila v tom istom roku, uviedlo ministerstvo. Tá istá spoločnosť zaplatila v roku 2013 celkovo 34 miliónov USD, aby ukončila podobné vyšetrovanie údajného zneužívania dočasných víz.

Odkiaľ pochádzajú držitelia víz?

Držitelia H-1B víz pochádzajú prevažne z Indie, pričom 72 % schválených žiadateľov o H-1B v roku 2023 pochádza z tejto krajiny. Ďalších 11,7 % pochádzalo z Číny. Omnoho menšie percentá pochádzali z Filipín, Kanady, Južnej Kórey, Mexika, Pakistanu a ďalších krajín s veľkým zastúpením Ázie.

O čom sa vedie diskusia?

Zástancovia programu H-1B tvrdia, že je nevyhnutný pre zásobovanie Spojených štátov počítačovými talentami, ktoré by im inak chýbali. „Dôvod, prečo som v Amerike spolu s toľkými kriticky dôležitými ľuďmi, ktorí vybudovali SpaceX, Teslu a stovky ďalších spoločností, vďaka ktorým je Amerika silná, je H1-B,“ napísal Musk na X dňa 27. decembra 2024 v reakcii na komentár kritický k jeho postoju k vízam.

Správa Národnej vedeckej nadácie z roku 2024 uvádza, že neobčania a Američania narodení v zahraničí sú významným zdrojom talentov v oblasti STEM alebo talentov vo vede, technológii, inžinierstve a matematike. „Viac ako 50 % držiteľov doktorátov pracujúcich ako počítačoví a matematickí vedci [58 %] a inžinieri [56 %] sa narodilo v zahraničí,“ uvádza správa.

Novozvolený prezident Donald Trump obhajoval podľa denníka New York Post program H-1B s tým, že sa naň spolieha pri svojich nehnuteľnostiach, a označil ho za „skvelý program“.

Elon Musk robí novozvolenému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a kongresmanom prehliadku riadiacej miestnosti pred štartom šiesteho skúšobného letu rakety SpaceX Starship v Brownsville v Texase 19. novembra 2024 (Brandon Bell/ Getty Images)

Kritici uvádzajú celý rad prípadov zneužívania programu a znepokojujúcich incidentov, od vykorisťovania zahraničnej pracovnej sily prostredníctvom krádeží miezd až po úmyselnú diskrimináciu občanov USA, ako v prípade spoločnosti Cognizant.

Poukazujú na prepúšťanie v spoločnosti Disney, kde boli niektorí občania USA povinní trénovať svoje zahraničné náhrady z programu H-1B. Inštitút pre hospodársku politiku v roku 2023 vyhodnotil, že 30 spoločností, ktoré zamestnávajú najviac držiteľov víz H-1B, najalo v roku 2022 spolu 34 000 držiteľov týchto víz, hoci zhruba v rovnakom období prepustili 85 000 alebo viac vlastných zamestnancov.

Kritici tiež spochybňujú tvrdenie, že krajine chýbajú talenty. Analýza Centra pre imigračné štúdie zistila, že približne 11,5 milióna vyštudovaných absolventov v oblasti STEM (veda, technológie, inžinierstvo, matematika), ako prisťahovalcov, tak aj domácich, v STEM nepracovalo.

Iní analytici, ako je investor Eric Weinstein, tvrdia, že víza H-1B a podobné víza boli vytvorené ako súčasť zámernej stratégie na zníženie miezd amerických doktorandov a ďalších znalostných pracovníkov.

Po počiatočnej obrane H-1B Musk 28. decembra 2024 uznal, že program je „narušený a potrebuje zásadnú reformu“.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj