Virológovia zo SAV uviedli dôvody, prečo je pravdepodobnosť vzniku novej pandémie minimálna
V súčasnosti sa vo verejnosti šíria informácie o zvýšenom výskyte infekcií spôsobených ľudským metapneumovírusom (hMPV). Tieto informácie, ktoré sa rýchlo šíria sociálnymi médiami, môžu u niektorých ľudí vyvolávať obavy z možného vzniku ďalšej pandémie. Virológovia Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i., ubezpečujú verejnosť, že pravdepodobnosť vzniku pandémie spôsobenej ľudským hMPV je veľmi nízka, takmer nulová.
Na rozdiel od vírusu SARS-CoV-2, ľudský metapneumovírus nie je nový ľudský vírus (identifikovaný bol v roku 2001, pričom v ľudskej populácii koloval oveľa skôr). Prakticky celá populácia sa s týmto vírusom stretla v ranom detstve, pričom dochádza k tvorbe protilátok voči vírusu. Aj keď neskôr prichádza k reinfekciám, priebeh ochorenia je u väčšiny populácie veľmi mierny.
hMPV patrí medzi RNA vírusy, ktoré časom mutujú, čo vedie k vzniku nových kmeňov. Na rozdiel od vírusu chrípky však nie je považovaný za vírus s pandemickým potenciálom, pretože zmeny v jeho genóme sú postupné a vychádzajú z predtým cirkulujúcich kmeňov.
hMPV patrí do skupiny pneumovírusov (typický predstaviteľ je respiratórny syncyciálny vírus RSV) spôsobujúcich vírusové infekčné ochorenie horných dýchacích ciest, bežne označované ako „nádcha“ alebo nachladnutie, s miernymi príznakmi. Ku komplikáciám môže dôjsť najmä u malých detí alebo starších osôb s oslabenou imunitou. K výskytu ochorení dochádza vo zvýšenej miere v chladných jesenných a zimných mesiacoch, čoho sme svedkami aj v súčasnosti.
hMPV sa podobne ako iné respiračné vírusy prenáša najmä kvapôčkovou infekciou (kašľom, kýchaním). Preto prvou bariérou osobnej ochrany sú opatrenia podobné ako napríklad pri chrípke (vyhýbanie sa miestam so zvýšenou koncentráciou ľudí, nosenie rúška, vetranie miestností, umývanie rúk).
Odporúčame verejnosti, aby popri informáciách šíriacich sa médiami sledovali aj stránky Úradu verejného zdravotníctva, kde môžu nájsť relevantné informácie o výskyte akútnych respiračných ochorení a chrípke podobných ochorení v Slovenskej republike.
Text: kolektív vedeckých pracovníkov Virologického ústavu BMC SAV, v. v. i.