Streda 18. decembra, 2024
Ilustrace Epoch Times

Vianočné inšpirácie: Pobavte sa na zaujímavých tradíciách a zvykoch z celého sveta

Vianoce sa slávia vo viac ako 160 krajinách sveta, ale každá z nich má svoje vlastné tradície a zvyky. No napríklad v Saudskej Arábii a Afganistane Vianoce nie sú ani štátnym sviatkom a vôbec sa neslávia. Nahliadnime do tradícií niektorých krajín a nechajme sa inšpirovať ich jedinečnými zvykmi. Nájdeme medzi nimi nielen škriatkov, pivo či pečené kura z KFC, ale aj 13. platy či ohňostroje.

Švédsko: od gnóma k Santa Clausovi

Vo Švédsku bol Santa Claus pôvodne vnímaný ako škriatok alebo trpaslík, ktorý sa postupne vyvinul do podoby, ako ho poznáme dnes.

Tak ako IKEA priniesla do sveta švédske slová, majú aj švédske vianočné tradície svoje špecifické názvy. Typickým príkladom je smörgåsbord, tradičný bufetový stôl s vajíčkami, sleďmi a vianočnou šunkou s glazúrou z horčice, vajec a drobkami z chleba.

Švédske Vianoce sú podobné tým našim – zdobí sa stromček, spievajú sa koledy a ľudia navštevujú svojich blízkych. Zaujímavosťou je švédska vianočná televízia. Namiesto našich Troch orieškov pre Popolušku sa stal vianočnou tradíciou zostrih kreslených príbehov s Káčerom Donaldom. Vianoce vo Švédsku sa oficiálne končia až 13. januára.

Dánsko: Vianočné pivo a tanec okolo stromčeka

Dáni majú Vianoce naozaj radi, a preto na Štedrý deň medzi 17:30 a 22:00 nejazdia žiadne autobusy – všetci majú byť doma so svojimi rodinami. Vianočné pivo, známe ako Juleøl, sa vyrába v mnohých variantoch. Takže tí naozaj zvedaví a odhodlaní turisti, ale aj Dáni, majú neľahkú úlohu – ochutnať okolo Vianoc 350 rôznych pív a pritom byť schopní stále si pamätať, že sú Vianoce.

Ďalším tradičným dánskym dezertom je ryžový puding. Do neho sa schová mandľa a ten, kto ju má v ryžovom nákype, dostane „mandľový darček“. Po večeri, ešte pred rozbaľovaním darčekov, nasleduje tanec okolo stromčeka a spievanie kolied.

Japonsko: KFC namiesto kapra

V Japonsku sa Vianoce síce oslavujú, ale hlavnú úlohu zohrávajú ako deň odpočinku alebo ako deň, keď môžete byť so svojou rodinou a priateľmi. Vyslovene klasické zvyky, ako je štedrovečerná večera alebo vianočný stromček, sa buď neslávia, alebo sa im venuje len menšie percento ľudí.

Výsledkom je, že vianočné zvyky v Japonsku sú… riadnou jazdou. Myslíte si, že jedia kapra alebo aspoň nejaký ten šalát? Omyl. Jedia kuracie mäso. Často konkrétne Kentucky Fried Chicken, KFC. Vychádza to z reklamy zo 70. rokov, keď sa značke podarilo spojiť s vianočnou tematikou. Ak neveríte a máte dosť odvahy, môžete si vygoogliť KFC Vianočné menu. Do KFC si dokonca môžete rezervovať jedlo už niekoľko týždňov vopred.

V Japonsku však majú aspoň svoj originálny vianočný zákusok. Je to ľahký a krémový vanilkový dezert s jahodami. Takže celkovo sa Vianoce v Japonsku oslavujú trochu jedlom a potom komerčne, ale zvyčajne to nie je veľké rodinné stretnutie. Je to pravdepodobne aj preto, že Vianoce nie sú v Japonsku štátnym sviatkom.

Brazília: Vianoce v lete

V tropickej Brazílii je symbolom Vianoc Papai Noel, ktorému sa tiež hovorí „Starý dobrý muž“. To, že aj meno hlavnej postavy Vianoc je iné, určite nevadí, pretože koniec koncov Brazílčania vzhľadom na teplotné rozdiely oslavujú Vianoce v lete. Dá sa im teda odpustiť všetko, vrátane toho, že jedným z vianočných jedál je zmrzlina. Samozjreme okrem rôznych druhov mäsa, ryže a šalátov.

Idú na to však celkom prakticky a je u nich celkom bežné, že v decembri dostávajú 13. platy, aby sa „podporila ekonomika“. Asi je každému jasné, že je to naozaj dobrý a múdry vianočný nápad.

Island: Trinásť vianočných trollov

Na Islande majú snehu a tmy viac než dosť, a to nielen v zime. Možno práve preto sa rozhodli, že jeden Santa nestačí, a majú ich hneď trinásť. Hovoria im chlapci Yule (angl. Yule lads) a patria medzi vtipkárov. Tomu zodpovedajú aj ich mená, ako napríklad „zlodej klobás“, „hltač skyru“ (druh islandského jogurtu), „búchač dverí“ alebo „olizovač lyžičiek“. Čo sa týka ich rasovej identity, všetci sú trollovia.

Celkom bežné je aj vianočné koncertovanie, vianočná výzdoba a namiesto adventných kalendárov si deti vešajú od 11. do 24. decembra do okien vianočné ponožky, aby dostali malý darček od chlapcov Yule. Čo sa týka jedla, Islanďania sú trochu podobní ostatným škandinávskym krajinám – ryžový puding, nejaké slede či údené jahňacie mäso.

Írsko: charitatívne koncerty a moriak

Írske Vianoce sú plné hudby a charity. Na slávnej dublinskej ulici Grafton Street vystupujú známi hudobníci ako Bono z U2 či Glen Hansard, aby podporili dobročinné charity.

Večeri pred Vianocami bývajú tradične spojené s návštevami krčiem, kde sa ľudia stretávajú s rodinou a priateľmi. Zaujímavosťou je, že napriek oveľa severnejšej polohe v porovnaní so Slovenskom v Írsku na Vianoce takmer nikdy nesneží. Vianočné menu zahŕňa moriaka, brusnicovú omáčku a koláče s mletým mäsom.

Salvádor: Ohňostroj a nové šaty

Salvádor je trochu v predstihu, a tak má ohňostroje už aj na Vianoce. Ďalším zvykom je tiež napríklad „El Estreno“, čo je nosenie nového oblečenia na Štedrý večer.

Ich jedlo zodpovedá skôr ich regiónu – quesadillas a podobne. Pripravuje sa tiež v značnom množstve, keďže v Salvádore je zvykom objaviť sa u priateľov alebo príbuzných aj bez ohlásenia. Priamo na Štedrý deň sa napríklad konzumuje pečené kurča alebo lasagne. Štedrý deň je tiež dňom, keď sa odpaľuje väčšina spomínaných ohňostrojov, ktoré sa inak konajú počas celého decembra. Na Vianoce sa tiež tancuje a deň po Vianociach, 25. decembra, sa chodí na pláž.

Kanada: Listy Ježiškovi

V Kanade sa posiela veľa vianočných prianí (kartičiek). Jedlo sa trochu podobá Írsku a nechýba ani moriak, ďalej koláče z mletého mäsa a slivkové pudingy. V čase Vianoc sa konzumuje aj veľký ovocný vianočný koláč.

V Kanade tak trochu panuje presvedčenie, že práve ich krajina je domovom Santa Clausa. Majú stáročnú tradíciu vianočného sprievodu a každý rok je to veľká udalosť, na ktorej sa zúčastňuje 2000 ľudí a 35 vozidiel.

Vianočné perníky a cukrovinky sa pečú v skupinách. Tradícia spočíva v tom, že sa stretne viacero ľudí, upečú perníky a potom si časť z nich vymenia s ostatnými. Vďaka tomu má každý viac variantov. Osobitá je aj tradícia posielania listov Ježiškovi poštou. Každý rok približne jeden a pol milióna detí pošle list poštou Santovi na severný pól.

Môžeme si len predstaviť, akí odolní musia byť kanadskí poštári, aby zvládli taký nával listov. Najmä niektorí z nováčikov, ktorých možno naschvál pošlú až na severný pól, aby sa zistili, či sa nechajú nachytať.

Mexiko: Reďkovky a vianočný punč

Na Štedrý deň, známy ako „Noche Buena“, sa podáva Pozole – polievka s mäsom, zeleninou a chilli. Vyrezávajú sa vianočné figúrky z obrovských reďkoviek, ktoré vážia až tri kilogramy a sú dlhé viac ako 50 centimetrov, a potom sa predávajú na trhoch. Tento zvyk však vo všeobecnosti môže byť predĺžený aj mimo vianočných sviatkov.

Majú aj inovatívny sviatok s názvom „Deň nevinných svätých“, ktorý pripadá na 28. decembra. Svojím charakterom je podobný prvému aprílu. Darčeky rozdáva buď Ježiško, alebo Santa Claus. Tieto dve postavy sa trochu rozlišujú v závislosti od oblasti v Mexiku.

Vianoce v USA: Tradície, ktoré poznáme z filmov

V Spojených štátoch sa Vianoce začínajú Dňom vďakyvzdania, ktorý pripadá na posledný štvrtok v novembri. Práve s týmto dňom sa spája toľko oslavované pečenie moriaka.

Prvým veľkým rozdielom, ako ho poznáme z filmov, je, že Vianoce sa oslavujú až 25. decembra. Santa necháva darčeky na stromčeku cez noc z 24. na 25. decembra, a tak to môže byť pre rodičov… povedzme logisticky jednoduchšie.

Na vianočnú večeru je opäť moriak. Lenže, a to je ďalšia zmena, aj tie darčeky sa nerozbaľujú až po večeri, ale ráno 25. decembra po spoločných raňajkách. Počas nich sa robia palacinky, vafle, vajíčka, klobásky, slanina, ale podáva sa aj ovocie.

Na záver si môžete vybrať to najlepšie

Nespočetné množstvo rôznych vianočných zvykov po celom svete nám umožňuje vybrať si to najlepšie, čo chceme, a dokonca si tým spestriť svoje vlastné Vianoce.

Je však možné mať aj úplne originálne, celosvetové Vianoce. Napríklad si môžete na večeru jednoducho objednať KFC (Japonsko), zapiť to veľkým množstvom piva (Dánsko), povedať všetkým ostatným, že čakáte až príde „búchač dverí“ a dá vám darčeky (Island), odpáliť ohňostroj (Salvádor), zavolať šéfovi a spýtať sa, či tento rok dostanete 13. plat (Brazília) a na záver si pustiť zostrih Káčera Donalda (Švédsko).

Nech už máte akékoľvek želanie, ako stráviť Vianoce, určite musí existovať krajina, ktorá ich trávi presne tak, ako vy. Prípadne si to skombinujete.

Ak ich chcete stráviť viac konzervatívne, môžete sa inšpirovať tancovaním okolo stromčeka (Dánsko), pečením perníkov v skupine (Kanada), napísaním prianí a poslaním poštou (Kanada) a urobiť si cez deň bufetový smörgåsbord (Švédsko).

Inšpirujte sa týmito jedinečnými zvykmi a skúste pridať do svojich Vianoc niečo nové. Napokon, Vianoce sú o radosti, zdieľaní a nezabudnuteľných zážitkoch.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj