
Veterinári radia, ako sa starať o starnúce domáce zvieratá
Rovnako ako ľudia, aj domáce zvieratá prechádzajú s pribúdajúcim vekom rôznymi fázami zdravotného stavu. Ak si uvedomíte problémy súvisiace s vekom, ľahšie zabezpečíte, aby si vaši domáci miláčikovia zachovali skvelú kvalitu života počas ich zlatých rokov.
Veterinárna lekárka Dr. Julia Huntová, konzultantka spoločnosti Embrace Pet Insurance, pre Epoch Times uviedla: „Kľúčom k dlhému a zdravému životu domáceho zvieraťa je naplánovať lekárske prehliadky raz alebo dvakrát ročne počas celého života zvieraťa a okamžite vyhľadať veterinárneho lekára, kedykoľvek sa objavia príznaky choroby.“
Tu je 10 spôsobov, ako sa správne postarať o svojho zvieracieho priateľa.
1. Sledujte jeho stav
Sledujte svojho domáceho miláčika a zachyťte včasné varovné signály. „Jedným z najčastejšie prehliadaných príznakov ochorenia u starších zvierat je zmena chuti do jedla, ktorá vedie k úbytku hmotnosti, preto by sa nemala ignorovať,“ povedala Dr. Huntová. Medzi ďalšie príznaky patrí „zvracanie, hnačka, dýchacie ťažkosti, artritída alebo ťažkosti s pohybom a akékoľvek príznaky bolesti“.
Ak máte pochybnosti, vezmite zviera na vyšetrenie k veterinárnemu lekárovi, aby stanovil diagnózu. Dr. Brett Levitzke je zakladateľom Veterinary Emergency and Referral Group, prvej 24-hodinovej pohotovosti a špecializovanej nemocnice pre zvieratá v newyorskom Brooklyne. „Ako celoživotný lekár pohotovostnej služby sa nedá opísať pozitívny vplyv včasného odhalenia chorôb, ako sú ochorenia srdca a obličiek, na úspešnosť liečby, a tým aj na schopnosť zabezpečiť zvieratám dlhý a plnohodnotný život,“ povedal pre Epoch Times.

2. Pripravte sa na mimoriadne situácie
S pribúdajúcim vekom vášho domáceho miláčika sa musíte pripraviť na prípadné zdravotné problémy. Podľa Dr. Levitzkeho „komplexná súprava prvej pomoci pre domáce zvieratá umožňuje majiteľom riešiť drobné poranenia a mimoriadne situácie, čím sa možno vyhnúť návšteve pohotovosti.“
Dr. Levitzke navrhuje, aby obsahovala nasledujúce zdravotnícke potreby, z ktorých väčšinu už pravdepodobne máte doma:
- absorpčné gázové vankúšiky na čistenie rán
- lepiaca páska na upevnenie obväzov
- pinzeta na odstránenie triesok alebo kliešťov
- fyziologický roztok na oči
- ľadové obklady na zníženie opuchu a modrín
- digitálny teplomer
- voľne predajná antibiotická masť
3. Venujte pozornosť príznakom straty sluchu
S pribúdajúcim vekom sa u inak zdravých domácich zvierat môže začať prejavovať určitý stupeň straty sluchu. Medzi príznaky straty sluchu patrí nereagovanie na hlas majiteľa alebo iné zvuky, ako je zvonenie zvončeka na dverách alebo doručovanie pošty.
U niektorých plemien psov a mačiek sa prejavuje tzv. selektívny sluch, alebo ešte lepšie, jednoducho ignorujú svojho pána. Existujú však spôsoby, ako zistiť, či majú skutočnú stratu sluchu. Skúste otvoriť plátok samostatne baleného syra alebo stlačiť obľúbenú pískaciu hračku. Ak nereagujú na zvuk niečoho, čo majú radi, možno potrebujú vyšetrenie sluchu.

4. Otestujte ich zrak
Dr. Huntová odporúča otestovať ich zrak: „Zamávajte pred nimi kúskom popcornu a sledujte, či ho zviera sleduje očami. Ak máte podozrenie na poruchu sluchu alebo zraku, riešte to s veterinárnym lekárom. V niektorých prípadoch sa dá príčina liečiť, v iných prípadoch ide o zhoršenie súvisiace s vekom, ktoré nemá účinnú liečbu.“
Ako už bolo povedané, domáce zvieratá majú úžasnú odolnosť voči problémom so zrakom alebo sluchom, ktoré by ľuďom spôsobili veľké nepríjemnosti. Jednoducho sa prispôsobia a s gráciou pokračujú ďalej, pričom sa spoliehajú na svoje silné zmysly – sluch a čuch.
5. Správna diéta
Správna strava je pre domáce zvieratá rovnako dôležitá ako pre ich majiteľov. Existujú diéty určené špeciálne pre staršie domáce zvieratá, ktoré obsahujú menej kalórií – keďže staršie zvieratá môžu byť menej aktívne – a ktoré môžu obsahovať doplnky stravy, ako je glukozamín, chondroitín alebo omega mastné kyseliny. Opýtajte sa svojho veterinárneho lekára na návrhy.
Majitelia domácich zvierat by sa tiež mali poradiť s veterinárnym lekárom, aby zistili, či môže byť pre psa prospešná diéta zo suchého krmiva, vlhkého krmiva alebo z oboch. To môže zahŕňať aj „surovú stravu pre psov“, ktorá sa vzťahuje na akýkoľvek typ krmiva, ktoré obsahuje tepelne neupravené zložky, ako sú kosti, vnútorné orgány, mäso, ovocie a zelenina. Surová strava je určená na zabezpečenie stravy s vysokým obsahom bielkovín, podobnej tej, ktorú konzumovali predkovia psov pred domestikáciou.
Dr. Levitzke odporúča starším psom zaradiť do jedálnička doplnky stravy, najmä tie, ktoré sú vhodné pre zdravie kĺbov. „Vyvážená strava plná čerstvých a kvalitných surovín môže mať obrovský vplyv na zdravie a dlhovekosť zvieraťa,“ povedal. Čím skôr sa ich strava prispôsobí ich zdravotnému stavu, tým bude pre nich prospešnejšia.

6. Nedovoľte im pribrať na váhe
Na prísloví, že „majiteľ s nadváhou je znakom, že váš pes potrebuje viac prechádzok“, je niečo pravdy. „Pohyb je nevyhnutný pre všetky mačky a psy a niektoré psy ho potrebujú pomerne veľa, aby zostali zdravé,“ hovorí Dr. Huntová. „Výskum ukázal, že domáce zvieratá, ktoré sú kŕmené obmedzeným množstvom potravy a ktoré cvičia, aby si udržali zdravú hmotnosť, majú dlhší život ako zvieratá, ktoré sú kŕmené viac a majú nadváhu. Ak má váš domáci miláčik nadváhu, diéta s obmedzeným množstvom kalórií a redukciou hmotnosti mu môže pomôcť predĺžiť zdravý život.“

7. Udržujte ich aktívne
Americký kynologický klub odporúča v závislosti od plemena psa 30 minút až dve hodiny pohybu denne. Plemená ako chrty a sibírske husky boli vyšľachtené na beh, preto je dôležité naplánovať im každodenný beh alebo intenzívne prechádzky, ako aj čas strávený naháňaním loptičiek alebo frisbee.
Psy všetkých plemien a veľkostí potrebujú pohyb, najmä ak žijú v malom byte. Ak nemajú dostatok pohybu, môžu mať nadváhu alebo depresiu. Nie všetok pohyb však musí byť vonku; ideálna je vzrušujúca hra s tenisovou loptičkou v interiéri, ktorá je skvelým spôsobom, ako zblížiť zviera s majiteľom.
Do úvahy by sa mal brať aj vek zvieraťa. „Mladšie psy môžu behať a hrať sa na preťahovanie lanom, ale pre staršie psy to nemusí byť ideálne,“ hovorí Dr. Paola Cuevasová, veterinárna konzultantka a odborníčka na správanie domácich zvierat zo spoločnosti Hepper, ktorá vyrába nábytok a doplnky pre domáce zvieratá. „Každodenné prechádzky sú pre väčšinu psov v poriadku, pokiaľ netrpia ortopedickým ochorením, ako je artritída, dysplázia bedrového kĺbu, dysplázia lakťa atď. Ak je to možné, dobrým cvičením je plávanie.“
Interaktívna hra je prospešná aj pre mačky. „[Je to] skvelý spôsob, ako mačku rozhýbať, pričom typ hry musí byť primeraný jej fyzickému stavu a prípadným zdravotným obmedzeniam. Hračky, laserové ukazovadlá, lezenie po stromoch, vertikálne priestory a dokonca aj výcvik na postroji a vôdzke môžu byť ideálnymi spôsobmi, ako mačku prinútiť k väčšiemu pohybu.“
8. Obohacujúce aktivity
Staroba si môže vybrať svoju daň na duševných schopnostiach zvieraťa, preto je dôležité nájsť spôsoby, ako ho udržať aktívne. Dr. Huntová hovorí: „Na trhu je veľa výrobkov na mentálnu stimuláciu domácich zvierat. Napríklad hlavolamy, ktoré zviera nútia niečo urobiť, aby dostalo pochúťku.“
Pre mačky odporučila laserové ukazovátka a pre psov hračky Kong, najmä ak nechávate psa doma samého. Kong naplňte arašidovým maslom, aby sa pes zabavil, a „ak ho zje príliš rýchlo, zamrazte ho, aby vydržalo dlhšie“.

9. Zostarnúť spolu
Podľa správy z Johns Hopkins School of Medicine môže už samotný pobyt v blízkosti domácich zvierat priniesť zdravotné výhody, ako je zníženie krvného tlaku, zníženie stresu a osamelosti. Ak k tomu pripočítame pohyb a sociálne výhody prechádzok so psami, sú skutočne najlepším priateľom človeka. Pre seniorov môže byť šteniatko alebo mačiatko príliš veľkou zodpovednosťou, preto môže byť lepším nápadom adopcia staršieho záchranárskeho psa alebo mačky.
Dr. Huntová hovorí: „Domáci miláčikovia v staršom veku môžu byť vynikajúcim spoločníkom pre seniorov alebo ľudí, ktorí majú menej času a energie na mladého, aktívneho domáceho miláčika. V útulkoch sa nachádza veľa starších domácich zvierat, ktoré sa nikdy nedostanú domov. Každý, kto chce jemnejšieho alebo už vychovaného priateľa, by mal zvážiť adopciu jedného z týchto užitočných zvierat.“
Staršie domáce zvieratá niekedy čelia väčším problémom pri adopcii, ale bývajú pokojnejšie a majú veľmi láskyplnú povahu.
Dr. Huntová sa podelila o vlastnú skúsenosť s adopciou staršieho kocúra, ktorý je FIV (vírus mačacej imunodeficiencie) pozitívny a má deformované končatiny. „Veľmi rád mi sedí na kolenách, loví svoje hračky a korisť a spokojne pri tom mňaučí,“ povedala. Napriek svojmu postihnutiu je priateľský k ľuďom a niekedy sa hrá s inými mačkami. „Som veľmi rada, že som zariskovala a prijala do svojho domova FIV pozitívneho kocúra s problémami s pohyblivosťou. Je to radosť!“

10. Milujte ich
Hoci cvičenie, zábavné hračky a správna strava sú dôležité pre celkové zdravie domáceho zvieraťa, láska je nevyhnutná. Domáce zvieratá majú emócie a usilujú sa o uznanie svojich pánov. Podľa článku v časopise Frontiers in Psychology psom aj ľuďom prospieva výmena náklonnosti. Keď človek pohladí psa, u oboch dochádza k uvoľneniu oxytocínu a zvýšeniu hladiny kortizolu, ktoré prinášajú pocit pohodlia a zároveň znižujú stres a prípadne potláčajú bolesť.
Starostlivosť o staršieho domáceho miláčika spočíva v tom, že tu preňho budete a on tu bude pre vás. Ak im budete prejavovať náklonnosť tým, že ich budete hladkať a rozprávať sa s nimi, osladí to ich seniorský život a prinesie to radosť aj majiteľovi. Je to výhra pre obe strany.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK