Utorok 28. januára, 2025
(Foto: Shutterstock - pathdoc/Nikki Zalewski)

Vedec skúma schopnosť ľudí ovplyvňovať na diaľku iných pomocou svojej mysle

Dr. Imants Barušs skúma pojmy, ktoré sa často považujú za nehmotné alebo nevedecké. Ľudia niekedy hovoria o ľudských „energetických poliach“, o ľudskom vedomí ovplyvňujúcom iných ľudí a ďalších podobných javoch. Pri ich skúmaní sa však môžeme pýtať: koľko z toho je vymysleného a koľko z toho skutočne existuje?

Dr. Barušs, profesor psychológie na King’s University v kanadskom Ontáriu, síce na takéto otázky komplexne ani definitívne neodpovedá, jeho výskum však začína túto problematiku otvárať. Pod jeho vedením vznikla práca s názvom „Zmeny vedomia na seminári o sebarozvoji: výskum energetík matrixu“, ktorú publikoval v roku 2014 v časopise Journal of Consciousness Exploration Research.

Uviedol v nej niekoľko experimentov súvisiacich so silou vedomia.

Ovplyvňovanie na diaľku

V dvoch experimentoch Barušs nasmeroval svoje myšlienky na ľudí, ktorí sa nachádzali ďaleko od neho, aby zistil, či títo ľudia môžu niečo cítiť. Experimenty boli podrobne opísané v tretej kapitole jeho knihy „Nemožné sa stáva“ (The Impossible Happens). Zameral sa na to, aký vplyv mali jeho myšlienky na úroveň energie pokusných osôb – či sa cítili viac nabudení alebo unavení ako zvyčajne.

Do výskumu zapojil 37 účastníkov a prostredníctvom e-mailu si s nimi dohodol čas, kedy bude pokus prebiehať. Účastníci v tom čase nesmeli riadiť vozidlo a mali sa monitorovať, ako sa cítia. Barušs na začiatku každého sedenia hodil mincou, aby náhodne určil, či bude vykonávať ovplyvňovanie na diaľku, alebo nebude robiť nič.

Monitoroval tiež vlastnú úroveň koncentrácie a „hĺbku svojho zmeneného stavu vedomia“. Zdá sa, že keď bola hĺbka jeho zmeneného stavu väčšia, účastníci sa častejšie cítili unavení. Zistil, že je pravdepodobné, že ovplyvňovanie na diaľku malo na účastníkov vplyv. Podľa jeho výsledkov bolo pravdepodobné na menej ako 5 %, že zmena ich energetickej hladiny bola spôsobená náhodou a nie jeho vplyvom. Inými slovami, je pravdepodobné na viac ako 95 %, že mal na ich energetický stav vplyv.

Barušs upozornil, že výsledky treba brať ako zaujímavé východisko, avšak mohli by sa meniť, ak by výskum šiel ešte viac do detailov.

Matrix Energetics

Matrix Energetics (Energetiky matrixu) je metóda, pri ktorej jedna osoba zámerne ovplyvňuje druhú. Barušs vo svojej práci zhrnul niektoré jej účinky na základe toho, čo podrobne opísal iný výskumník – Jos Marlowe z Inštitútu transpersonálnej psychológie. „Účastníci niekedy zažívajú rôzne somatické vnemy, napríklad aj odpadnú, a realita sa pre nich stane viac tvarovateľnou, takže nepravdepodobné udalosti sa môžu pravdepodobnejšie uskutočniť, ako napríklad spontánny ústup choroby… Všetky tieto udalosti by sa mali dôkladnejšie preskúmať a my sa s tým v tejto štúdii snažíme začať.“

Barušsové experimenty sa uskutočnili na konferencii Matrix Energetics vo Filadelfii v roku 2012. Tie sa stali hlavným predmetom jeho práce. Zapojili sa do nich rôzni účastníci – od zdravotníckych pracovníkov cez inžinierov až po pracovníkov benzínovej pumpy. Pre väčšinu z nich to bol prvý kontakt s Matrix Energetics.

Barušs a jeho kolegovia nechali účastníkov vyplniť dotazníky pred seminárom, bezprostredne po zážitku a opäť o dva mesiace neskôr, aby zistili, aké krátkodobé a dlhodobé účinky na fyzické a duševné zdravie uvádzali. Na posúdenie ich duševného a emocionálneho stavu profesor použil niekoľko štandardných psychologických testov. Použil tiež 36-položkový prieskum zdravia RAND, ktorý je štandardným meradlom fyzického a emocionálneho zdravia pri lekárskom výskume.

Podľa výsledkov z dotazníkov bezprostredne po zážitku sa celkový zdravotný stav účastníkov z dlhodobého hľadiska zlepšil. Barušs opäť odporučil opatrnosť pri interpretácii výsledkov. Uviedol, že niektorí ľudia, ktorých zdravotný stav sa nezlepšil, nemuseli dotazník vyplniť, keďže nie všetci účastníci štúdie ho vyplnili. Je tiež možné, že tí, ktorých zdravotný stav sa zlepšil, sa mohli stať zdravšími aj iným spôsobom, a zlepšenie nemuselo byť priamym výsledkom Matrix Energetics.

„Zmeny vedomia, ktoré sa vyskytli v súvislosti s Matrix Energetics, by sa mali ďalej skúmať,“ napísal. Tiež poznamenal: „Na účely tejto štúdie sa nijako nerozlišuje, či ide o Matrix Energetics alebo o iné nešpecifické faktory, ako sú napríklad sociálne interakcie podobne zmýšľajúcich jedincov, sugescia, počúvanie charizmatického rečníka a podobne. Ich vyčlenenie by si vyžadovalo ďalšie samostatné štúdie.“

Môže to byť ako hypnóza?

Ak je jedna osoba schopná takýmto spôsobom ovplyvňovať druhú, vynára sa otázka, čo sa môže diať na podvedomej úrovni? Podobá sa to hypnóze?

Reakcia účastníkov počas seminárov Matrix Energetics je porovnateľná so správaním počas hypnózy, povedal Barušs. Skonštatoval, že to môže byť tiež podobné reakcii ľudí, ktorí podstupujú liečenie na letničných bohoslužbách. „Mechanizmus nie je známy ani pri jednom z nich.“

Definícia hypnózy, ktorú všeobecne používajú výskumníci, je vágna, vysvetlil Barušs. „Výskumníci v oblasti hypnózy sa sami nevedia zhodnúť na definícii hypnózy. Najviac sa zhodujú v tom, že hypnóza je to, čo sa deje v situáciách, ktoré boli označené ako hypnóza,“ uviedol.

Ľudia, ktorí sú veľmi náchylní na hypnózu, patria do niekoľkých kategórií: „pozitívne nastavení, náchylní k fantazírovaniu a náchylní mať amnéziu“.

V prípade Matrix Energetics alebo ovplyvňovania na diaľku sa osoba môže aktívne rozhodnúť, že zostane ovplyvňovaná, a v takom prípade by mohla patriť do kategórie „pozitívne nastavených“.

Barušs uviedol, že pripisovanie týchto javov a schopností „hypnóze nie je vysvetlením, ale premenovaním“, pričom na hlbšie vysvetlenie by sa mal vykonať ďalší výskum.

Výskumníci o tom diskutovali už pred štúdiou. Počas celého experimentu nenašli dôkazy o tom, že na seminári dochádza k hypnóze; štúdia nebola navrhnutá tak, aby to určila. Je to pravda: to, čo sa deje na seminároch Matrix Energetics, môže vyzerať ako hypnóza, povedal Barušs. Na určenie vzťahu medzi hypnózou a Matrix Energetics by však bola potrebná ďalšia štúdia.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj