Štvrtok 21. novembra, 2024
(Obrázok vytvorený denníkom Epoch Times s použitím obrázkov zo serveru Shutterstock)

Vedci zistili, že huby hovoria slovami a vlastným jazykom

Vedci tvrdia, že huby enoki vysielajú bohaté vzorce elektrickej aktivity, ktoré sú interpretované ako jazyk – so slovami a vetami, ktoré majú podobné vlastnosti ako angličtina a švédčina.

Podobne aj slizové plesne, rastliny a hliva ustricová vysielajú výbuchy elektrickej aktivity podobné tým v ľudskom nervovom systéme, tvrdí štúdia.

Vedci z University of West England (UWE) v Bristole pod vedením profesora Andrewa Adamatzkého skúmali elektrické signály húb a domnievali sa, že sa jedná o jazyk, a tak sa pokúsili rozlúštiť jazyk húb. Potom ho charakterizovali podľa dĺžky „slov“ a zložitosti „viet“.

Výskumníci síce pripúšťajú, že toto vyžarovanie elektrických vzruchov „môže byť len fenomenologické“, tvrdia však, že meniace sa vzory a modulačné charakteristiky produkované hubami sa podobajú tým, ktoré vytvára nervový systém stavovcov.

Na „ceste deobjektivizácie rastlín a uznania ich subjektivity a prirodzenej hodnoty a dôstojnosti“ vedci uvádzajú, že stoja na začiatku vznikajúceho súboru štúdií dokazujúcich „jazyky organizmov bez nervovej sústavy a bezstavovcov“.

Karl von Frisch, nositeľ Nobelovej ceny za výskum jazyka včiel, poskytol dôkazy pre „chemické slová“ vo svete hmyzu. Podobné štúdie boli vykonané za účelom analýzy jazykov rastlín.

„Na komunikačné procesy rastlín sa pozerá ako na primárnu interakciu sprostredkovanú znakmi, a nie ako na obyčajnú výmenu informácií,“ napísali autori štúdie z roku 2022.

Huby Enoki (Foto: frankenstoen, CC BY-SA 2.0 )

V laboratóriu vkladali dvojice ihiel z nerezovej ocele pokovovanej irídiom do predmetov, ako je drevo a ovocie, ktoré boli kolonizované hubami, alebo priamo do húb, aby zmerali špičky elektrického potenciálu.

Aby mohli dekódovať jazyk a zistiť, že ide o viac ako len fenomenologickú podobnosť s ľuďmi, museli by charakterizovať rozloženie dĺžky a zložitosti slov vo vetách „jazyka“ húb.

Pri skúmaní štyroch odlišných druhov húb – húb duchov (Omphalotus nidiformis), húb enoki (Flammulina filiformis), klanolupeňovky obyčajnej (Schizophyllum commune) a žezlovky hmyzovej (Cordyceps militaris) – izolovali 4 odlišné vzorce.

Huby duchov (Foto: Cas Liber – Own work, CC BY-SA 2.5 )

Zatiaľ čo žezlovka hmyzová vykazovala najnižšiu priemernú frekvenciu vzruchov medzi zaznamenanými druhmi, huby enoki vykazovali „bohaté spektrum rôznych vzorcov elektrickej aktivity“, napísali autori.

„Slúžia prepracované vzory elektrickej aktivity húb na oznamovanie stavov mycélia a jeho prostredia a na prenos a spracovanie informácií v mycéliových sieťach? Existuje jazyk húb?“ pýtajú sa.

Aby na to odpovedali, zvážili niekoľko lingvistických javov, ktoré sa používajú na „úspešné“ dekódovanie piktských symbolov a ich odhalenie ako písaného jazyka.

Zistené reťazce vzruchov – javiace sa ako dlhé čiarové kódy informácií – boli kvantifikované do typov znakov a na základe týchto laboratórnych záznamov bola určená veľkosť „lexikónu“.

Zistilo sa, že rozloženie „slov“ sa riadi prediktívnymi hodnotami, ktoré sa svojou dĺžkou nápadne podobajú slovám v angličtine alebo švédčine, napísali autori. Nelíšili sa ani od ruštiny a gréčtiny.

Nasadením rôznych algoritmov na odhalenie jazyka húb použili „stroj na vyvolanie vzruchov u húb“, zatiaľ čo online kalkulátor algoritmickej zložitosti im pomohol vytvoriť odhady zložitosti, ktoré by pomohli vylúčiť akúkoľvek náhodnosť v údajoch.

Na základe získaných poznatkov sa domnievajú, že meraním zložitosti jazykov húb pomocou ich algoritmov by mohlo byť dokonca možné rozlíšiť „dialekty rôznych druhov“ húb.

Klanolupeňovka obyčajná (Foto: Bernard Spragg/ Voľné dielo)

Hoci tím UWE Bristol pripúšťa, že „môžu existovať alternatívne interpretácie elektrickej aktivity vzruchov ako jazyka“, predpokladá, že budúce štúdie jazykov húb by sa mohli uberať tromi rôznymi smermi:

Po prvé, zamerať sa na medzidruhové variácie a gramatické rozdiely zvýšením počtu skúmaných druhov.

Po druhé, mali by sa identifikovať prípadné gramatické konštrukcie a previesť ich syntaktickú interpretáciu.

Po tretie, treba vykonať dôkladnú a podrobnú klasifikáciu slov húb zo vzruchových vlákien.

„Napriek tomu by sme nemali očakávať rýchle výsledky,“ napísali. „Zatiaľ sa nám nepodarilo rozlúštiť reč mačiek a psov, hoci s nimi žijeme už stáročia, a výskum elektrickej komunikácie húb je v čisto počiatočnom štádiu.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj