
Vďačnosť je kľúčom k zdraviu a dlhovekosti
V tradičnej čínskej medicíne je vďačnosť liečivou silou. Moderný výskum to potvrdzuje.
V tradičnej čínskej medicíne (TČM) vďačnosť presahuje rámec emócií – je to postup, ktorý uvoľňuje tok čchi (životnej energie), harmonizuje orgány a posilňuje samoliečebné mechanizmy tela. Moderný výskum túto dávnu múdrosť potvrdzuje. Štúdia Harvardskej univerzity, uverejnená v časopise JAMA Psychiatry, odhalila, že vďačnosť predlžuje život a znižuje riziko srdcových ochorení u starších žien.
Podľa učenia tradičnej čínskej medicíny emócie ovplyvňujú zdravie. Vďačnosť harmonizuje srdce, slezinu a pečeň – orgány zásadné pre krvný obeh, trávenie a očistu tela. Ak dokážeme byť vďační, zmierňujeme napätie spôsobené stresom, chránime srdce a oživujeme vitalitu, čím podporujeme dlhší život.
Vedecké dôkazy: ako vďačnosť predlžuje život
Štúdia skúmala údaje od takmer 50 000 žien v USA s priemerným vekom 79 rokov. Účastníčky odpovedali na otázky ohľadom vďačnosti a vedci štyri roky sledovali ich zdravie.
Ženy, ktoré prejavovali najvyššiu mieru vďačnosti, mali o 9 % nižšie riziko úmrtia a o 15 % menšiu pravdepodobnosť úmrtia na srdcové príčiny. Tieto prínosy pretrvali aj po zohľadnení faktorov, ako sú spoločenské väzby, viera, kognitívne schopnosti či celková pohoda.
Tieto výsledky nadväzujú na skoršie výskumy. Štúdia z roku 2016 v časopise Psychosomatic Medicine zistila, že vďačnosť znižuje hladinu zápalových markerov, napríklad C-reaktívneho proteínu, spojeného so srdcovými a chronickými chorobami.
Vďačnosť a päť vnútorných orgánov
Tradičná čínska medicína predpokladá, že energia človeka prúdi meridiánmi – ak sú priechodné, telo zostáva zdravé; ak sa zablokujú, prichádza bolesť či vážne ochorenia.
„Vďačnosť je pozitívna energia, ktorá podporuje fungovanie meridiánov,“ povedala Shu Rong, britská lekárka tradičnej čínskej medicíny a riaditeľka kliniky Dr. Rong, v programe ‚Zdravie 1+1‘. „Táto pozitívna energia navyše dokáže harmonicky rezonovať s energiou neba a zeme, čím nám pomáha dosiahnuť stav jednoty medzi nebom a človekom.“
Tradičná čínska medicína považuje emocionálnu rovnováhu za základ zdravia. Shu vysvetľuje, že päť orgánov – srdce, pečeň, slezina, pľúca a obličky – súvisí s rôznymi emóciami. Vďačnosť ako pozitívny cit ich uvádza do súladu a posilňuje dobré zdravie jedinca.
Srdce a myseľ
Tradičná čínska medicína učí, že srdce ovláda myseľ. Vďačnosť prináša radosť, tíši nepokoj a chráni srdce, hovorí Shu. Harvardská štúdia a ďalšie výskumy ukazujú, že ľudia s vďačným postojom majú nižšiu hladinu krvných lipidov, zdravšie sa stravujú a majú nižší index telesnej hmotnosti. Tieto faktory spoločne prispievajú k lepšiemu kardiovaskulárnemu zdraviu.
Pečeň a odolnosť voči stresu
Pečeň v tradičnej čínskej medicíne zodpovedná za plynulý tok energie v tele a negatívne emócie, ako je hnev, ho blokujú. Výskum ukazuje, že chronický stres súvisí s rizikom ochorenia pečene, no vďačnosť zmierňuje napätie a posilňuje duševnú odolnosť.
Slezina a trávenie
Slezina zastupuje tráviaci systém a súvisí s pankreasom, črevami a žalúdkom. Prehnané obavy ju oslabujú, kým vďačnosť uvoľňuje, zlepšuje trávenie a podporuje zdravie tkanív.
Pľúca a imunita
V tradičnej čínskej medicíne sú pľúca úzko spojené s obrannou energiou alebo imunitným systémom tela. Vďačnosť ju posilňuje, čím zvyšuje odolnosť tela voči chorobám, ako je prechladnutie a chrípka. Výskum takisto naznačuje, že vedenie si denníka vďačnosti môže pomôcť pri astme.
Obličky a starnutie
Obličky uchovávajú esenciu života, ktorá riadi rast, vývoj a starnutie. Strach ju vyčerpáva, no vďačnosť tíši obavy, čím chráni obličky a spomaľuje starnutie.
Shu zdôrazňuje súlad srdca („oheň“) a obličiek („voda“) – ich rovnováha podporuje opravné procesy tela a dlhovekosť.
Za čo byť vďačný
Vďačnosť spája človeka s ľuďmi, prírodou a vesmírom. „Ďakujme za blízkych, krásne okamihy či chutné jedlo,“ radí Shu. Veriaci môžu ďakovať Stvoriteľovi. „Vďačnosť je mocná sila pre zdravie tela i ducha.“
Aj uprostred bolesti a ťažkostí môžeme byť vďační. Shu odporúča:
- Buďte vďační za lekcie, ktoré prináša bolesť: Bolesť je skúškou života, v ktorej rastieme, získavame skúsenosti a múdrosť.
- Buďte vďační za silu získanú v ťažkostiach: Keď čelíme prekážkam a utrpeniu, naša vôľa sa zoceľuje a môžeme byť vďační, že sme sa stali silnejšími.
- Buďte vďační prírode a životu: Keď udrú prírodné katastrofy a uvedomíme si krehkosť života, začneme si viac vážiť prírodu i samotný život. Buďte vďační za všetko, čo máte, a učte sa žiť v súlade s prírodou.
- Buďte vďační za žiaru ľudskosti: V časoch pohrom vidíme, ako ľudia jeden druhému pomáhajú. „Tieto chvíle stoja za to, aby sme si ich uchovali v srdci. Musíme si pripomenúť, že takáto sila a starostlivosť nám dáva mocnú pozitívnu energiu,“ hovorí Shu.
„Keď v utrpení objavíme vďačnosť, nachádzame cestu k uzdraveniu,“ dodáva Shu.
4 spôsoby, ako pestovať vďačnosť
Denník vďačnosti
Pravidelné zapisovanie si toho, za čo ste vďační – či už je to láskavé gesto, alebo príjemne strávená chvíľa – dokáže zmeniť váš pohľad na svet. Náhodná kontrolná štúdia zistila, že vedenie denníka vďačnosti tlmilo zápaly a prinieslo úľavu ľuďom so srdcovým zlyhávaním. Ďalší výskum ukázal, že oproti iným psychologickým technikám je písanie denníka najľahším zvykom, ktorý si dokážete osvojiť.
Vyjadrite vďaku slovami a písmom
Vyjadrenie vďačnosti ústne a písomne môže podporiť harmonické medziľudské vzťahy. Keď si všetci navzájom prejavujú vďačnosť, energia vďačnosti bude medzi nami prúdiť.
Uznávaný psychológ Martin E. P. Seligman a jeho spolupracovníci uskutočnili známy experiment, v ktorom porovnávali vplyv rôznych techník pozitívnej psychologickej intervencie na šťastie. Zistilo sa, že napísanie ďakovného listu niekomu, komu ste ešte osobne nepoďakovali, môže výrazne zvýšiť vaše šťastie v nasledujúcom mesiaci a je najlepším prostriedkom na zníženie depresívnych stavov.
Tichá meditácia
Sadnite si každý deň na pár minút niekde, kde je ticho, spomeňte si na ľudí a dary, za ktoré ste vďační, a nechajte pocit vďačnosti preniknúť do každej bunky vášho tela. Štúdia z roku 2017 požiadala 32 účastníkov, aby päť minút v tichu ďakovali vo svojom srdci matkám. Výsledky odhalili, že takáto meditácia vďačnosti spomaľuje tep, prináša pokoj mysli a blahodarne pôsobí na schopnosť mozgu ovládať emócie a posilňovať sebamotiváciu.
Konanie dobra
Prejav vďačnosti skutkami, ktoré obohacujú druhých, umocňuje jej priaznivé účinky a môže tíšiť chronické zápaly či iné zdravotné ťažkosti. Výskumy odhalili, že vďačnosť inšpiruje ľudí k pomoci, a táto pomoc zase zmierňuje zápaly. Experimenty ukázali, že samotná prax vďačnosti priamo neovplyvňuje zápalové ukazovatele, no vzrastajúca ochota pomáhať súvisí s poklesom zápalov.
Vďačnosť je zručnosť, ktorú môžeme cibriť. Stačí si každý deň pripomenúť krásne okamihy a zaznamenať ich. Aj keď nemáme práve najlepší deň, žijeme a dýchame – a už to samo osebe je dar, za ktorý môžeme byť vďační.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK