Pondelok 28. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Vajce patrí k najbežnejším potravinám v každodennom jedálničku mnohých ľudí (bit245/ Getty Images)

Vajcia – najlepší liek na výživu našich 5 vnútorných orgánov

V tradičnej čínskej medicíne sa vajcia považujú za dôležitú súčasť mnohých receptov, ktoré podporujú zdravie orgánov a posilňujú imunitu.

Vajcia patria medzi najbežnejšie potraviny v každodennej strave mnohých ľudí. Vďaka stravovacej múdrosti tradičnej čínskej medicíny (TČM) môžu vajcia v kombinácii s rôznymi ingredienciami regulovať päť vnútorných orgánov – pečeň, srdce, slezinu, pľúca a obličky – a zohrávajú úlohu pri ochrane zdravia a prevencii chorôb.

Dr. Wu Hongqian, riaditeľ kliniky tradičnej čínskej medicíny Yisheng na Taiwane a autor knihy „Egg Therapy: The Secret of TCM on the Five Internal Organs and Symptomatic Egg Diet Health Tips“ (Vajíčková terapia: tajomstvo TČM o piatich vnútorných orgánoch a zdravotné tipy na symptomatickú vaječnú diétu), uviedol, že impulzom na napísanie knihy bola skutočnosť, že niektorí pacienti s anémiou na jeho klinike sa po užívaní liekov nezlepšovali, najmä niektorí vegetariáni. Tým, ktorí boli ovo-vegetariáni, odporučil konzumáciu veľkého množstva vajec ako súčasť ich liečby, aby dosiahli rýchlejšie zlepšenie príznakov anémie.

Wu povedal, že vajcia sú aj jeho obľúbené a každé ráno zje dve až tri varené vajcia. „Vždy, keď jem vajíčka, cítim sa dobre, pretože verím, že majú pre moje telo veľa výhod.“

Početné výhody vajec

Štúdie zistili, že vajcia sú bohaté na všetky esenciálne aminokyseliny a sú dôležitým zdrojom vitamínov A a B a minerálov, ako sú železo, zinok a vápnik. Vedci sa domnievajú, že vajcia obsahujú mnoho nevyužitých bioaktívnych látok, ktoré môžu významne prispieť k prevencii a liečbe chorôb.

Wu zdôraznil, že vajcia poskytujú aj tieto menej známe zdravotné výhody:

Luteín

Luteín vo vajciach sa ľahko vstrebáva a chráni naše oči.

Štúdie zistili, že hoci množstvo luteínu vo vajciach nie je také vysoké ako v zelenej listovej zelenine, ľudské telo ho ľahšie absorbuje. Luteín je životne dôležitou zložkou makuly sietnice a môže chrániť pred modrým svetlom a predchádzať vekom podmienenej degenerácii makuly. Wu povedal, že keď bol mladý, často jedol kustovnicu, aby si chránil oči. Avšak po nedávnom zvýšení konzumácie vajec, ale bez kustovnice, si nevšimol príznakov presbyopie.

Bohaté na selén a antioxidanty

Vajcia sú bohaté na stopový prvok selén. Podľa údajov amerického ministerstva poľnohospodárstva obsahuje jedno vajce približne 15,6 mikrogramov selénu a konzumácia štyroch vajec denne prekračuje odporúčanú dennú dávku 55 mikrogramov. Selén je kľúčovou zložkou antioxidačných enzýmov, ktoré pomáhajú ničiť voľné radikály a znižovať oxidačný stres.

Syntéza oxidu dusnatého a ochrana kardiovaskulárneho systému

Aminokyseliny, ako je arginín, ktoré sa nachádzajú vo vajciach, sa môžu premeniť na oxid dusnatý, dôležitý neurotransmiter, ktorý pomáha rozširovať cievy, zlepšuje krvný obeh, znižuje krvný tlak a môže znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Zvyšujú vajcia hladinu cholesterolu?

Vzhľadom na vysoký obsah cholesterolu vo vaječných žĺtkoch sa niektorí ľudia obávajú, že konzumácia vajec môže zaťažovať kardiovaskulárny systém. Štúdie však ukázali, že cholesterol z vajec sa do tela nevstrebáva ľahko. Medzi konzumáciou vajec a zeleniny nie je žiadny rozdiel v hladine cholesterolu v krvi.

Nick Norwitz, študent medicíny na Harvarde, zjedol za mesiac 720 vajec, v priemere 24 vajec denne, a jeho cholesterol nestúpol, ale klesol o 18 %.

Užitočné zvnútra von

Wu povedal, že každá časť vajíčka má liečivú hodnotu a ponúka zdravotné funkcie zvnútra von:

Vaječná škrupina ako doplnok vápnika

Vaječné škrupiny sú bohaté na uhličitan vápenatý, ktorý môže pomôcť doplniť príjem vápnika a môže pomôcť zmierniť príznaky prekyslenia. Pre ľudí s osteoporózou alebo tých, ktorí potrebujú vápnik navyše, existuje jednoduchý spôsob, ako premeniť vápnik vo vaječných škrupinách na ľahšie vstrebateľnú formu – citrát vápenatý:

Ingrediencie:

  • 1 – 2 celé vajcia (s čistými, neporušenými škrupinami)
  • Niekoľko polievkových lyžíc vody
  • Približne 1 čajová lyžička čerstvej citrónovej šťavy

Postup:

1. Vajíčka dôkladne umyte, aby ste odstránili všetky nečistoty alebo baktérie zo škrupín.

2. Celé vajcia (surové) vložte do malej žiaruvzdornej misky.

3. Pridajte toľko vody, aby boli vajcia čiastočne ponorené (2 – 3 polievkové lyžice), a niekoľko kvapiek citrónovej šťavy.

4. Misku s vajcami, vodou a citrónovou zmesou zohrievajte nad parou 10 – 15 minút. Teplo a kyselina z citróna pomôžu rozpustiť časť uhličitanu vápenatého zo škrupín, čím vznikne citrát vápenatý – forma, ktorá je pre telo lepšie vstrebateľná ako uhličitan vápenatý.

5. Nechajte trochu vychladnúť.

Potom môžete:

  • Vypite tento citrónový roztok bohatý na vápnik ( vyhnite sa mu, ak ste citliví na kyslosť).
  • Ošúpať a zjesť varené vajcia ako výživný doplnok k jedlu.

Vaječná membrána pre zdravie dýchacieho systému

Tenká priehľadná membrána vo vnútri vaječnej škrupiny pomáha chrániť pred mikrobiálnou inváziou. V tradičnej čínskej medicíne sa verí, že táto vaječná membrána vyživuje pľúca a podporuje zdravie dýchacích ciest. Používa sa v niektorých liekoch na pomoc pri astme, chronickej bronchitíde a pretrvávajúcom kašli.

Ako ho pripraviť ako domáci liek:

Ingrediencie:

  • Škrupiny z 2-4 vajec (ideálne z ekologického alebo voľného chovu).
  • Voda
  • Voliteľne: Pár kvapiek čerstvej citrónovej šťavy alebo plátok zázvoru na zlepšenie chuti

Postup:

1. Vajíčka opatrne rozbijeme a obsah použijeme na varenie podľa potreby.

2. Jemne olúpte tenkú vnútornú blanku zo škrupiny. Tento proces bude jednoduchší, ak necháte prázdne škrupiny niekoľko hodín vyschnúť.

3. Membrány opláchnite pod čistou tečúcou vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky bielka alebo prach zo škrupín.

4. Očistené membrány vložte do malej panvice s 1 – 2 šálkami vody.

5. Priveďte do varu, potom znížte teplotu a varte na miernom ohni 10 – 15 minút, aby sa uvoľnili zdraviu prospešné zložky.

6. Tekutinu preceďte do šálky. V prípade potreby pridajte citrónovú šťavu alebo plátok zázvoru na zvýraznenie chuti.

7. Pite teplé ako upokojujúci čaj. Tento nápoj môžete užívať raz denne počas obdobia respiračných ťažkostí.

Poznámka: Hoci TČM používa túto metódu ako tradičný liek, vždy sa poraďte s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti predtým, ako začnete liečiť akýkoľvek zdravotný stav.

Vaječný bielok: Proteínová sila s liečivými vlastnosťami

Vaječné bielka sú bohaté na kvalitné bielkoviny, ktoré podporujú obnovu tkanív, pomáhajú v boji proti oxidačnému stresu a posilňujú imunitný systém. Obsahujú aj prírodné antibakteriálne zlúčeniny, ako sú lyzozým a avidín, ktoré prispievajú k ich ochranným účinkom.

Vonkajšie použitie: Vaječné bielka sa môžu aplikovať aj na pokožku. Tradične sa používajú pre svoje protizápalové a sťahujúce účinky, môžu pomôcť upokojiť drobné podráždenia pokožky alebo zmierniť zápaly spojené s akné.

Vaječný žĺtok: Posilňovač mozgu a tradičný liek

Vaječné žĺtky sú najvýživnejšou časťou vajca, plnou lecitínu, cholínu, vitamínov A, D, E a B12 a esenciálnych mastných kyselín. Najmä lecitín a cholín sú nevyhnutné pre vývoj mozgu, funkciu nervov a tvorbu pamäte. Tieto živiny sú obzvlášť dôležité pre deti na podporu rastu mozgu a kognitívneho vývoja a pre starších dospelých na udržanie zdravia mozgu a možné zníženie rizika Alzheimerovej choroby.

V tradičnej čínskej medicíne sa vaječné žĺtky používajú v niektorých bylinných predpisoch na:

  • Upokojenie ducha a zmiernenie nepokoja vďaka sedatívnym a upokojujúcim vlastnostiam
  • Pomoc pri spánku vďaka svojim vyživujúcim a upokojujúcim vlastnostiam (považujú sa za „vyživujúci jin“ a „upokojujúci shen“, čo môže pomôcť pri nespavosti alebo nervozite)
  • Liečba epilepsie a kŕčov. Verí sa, že vaječný žĺtok pomáha „ukotviť jang“ a stabilizovať neurologickú hyperaktivitu.

Niektoré texty TČM uvádzajú, že vaječný žĺtok má anti-fetálny účinok. Môže sa to týkať jeho príležitostného používania v niektorých receptoch určených na stimuláciu menštruácie alebo na reguláciu abnormálnych stavov tehotenstva, čo naznačuje mierny emmenagogický účinok (látka podporujúca menštruačný tok). Tento účinok je však zriedkavý a vo väčšine prípadov sa vaječný žĺtok považuje za bezpečný a výživný počas tehotenstva, ak je súčasťou bežnej stravy.

Dôležité: Liečebné použitie počas tehotenstva by sa malo vždy konzultovať s kvalifikovaným odborníkom, pretože interpretácia a použitie sa líšia naprieč tradíciami.

Ako vyživovať 5 vnútorných orgánov

Tradičná čínska medicína (TCM) verí, že päť vnútorných orgánov tela (pečeň, srdce, slezina, pľúca a obličky) zodpovedá špecifickým energetickým systémom v tele, pričom každý systém má svoje vlastné obľúbené potraviny. Ak sa vajcia správne skombinujú s potravinami, ktoré zodpovedajú rôznym energetickým systémom, môžu vyživovať päť vnútorných orgánov.

Potraviny s vaječnou terapiou pre jednotlivé orgány

1. Pečeň: Energetický systém pečene zahŕňa pečeň, autonómny nervový systém, krv a oči.

Odporúčania: Polievka zo zelerových listov s vajíčkom; bambusové výhonky Jinsha (vyprážané divoké ryžové bambusové výhonky so slanými vajíčkami)

2. Srdce: energetický systém okolo srdca zahŕňa srdce, obehový systém, emócie, spánok a jazyk.

Odporúčania: Dusené bravčové rebierka s vajíčkami na pare; bravčová lepkavá ryža s vaječnou kašou

3. Slezina: Energetický systém sleziny zahŕňa tráviaci systém a ústnu dutinu.

Odporúčania: Vaječná kaša, vajcia na pare s mušľami, omeleta s lepkavou ryžou a korením

4. Pľúca: Energetický systém pľúc zahŕňa dýchací systém, kožu a nos.

Odporúčanie: Jablkový a vaječný pohár; vajcia na pare s cukrom

5. Obličky: Energetický systém obličiek zahŕňa močový systém, reprodukčný systém, nervový systém, kosti, vlasy a uši.

Odporúčanie: Vajce na pare v miske; dusené vajcia s uhorkou a krevetami

Niekoľko výživných receptov

Počas chladných jesenných a zimných mesiacov je pokožka náchylná na vysychanie a respiračné infekčné ochorenia sú bežné. Tradičná čínska medicína (TČM) verí, že vyživovanie pľúc pomáha chrániť pokožku a predchádzať infekciám dýchacích ciest. Wu odporúčal jesť jablkové a vaječné poháre, sezónnu zeleninu, kuracie mäso a pečené vajcia.

Jablkový a vaječný pohár (vyživuje pľúca)

Ingrediencie:

  • 1 jablko
  • 1 vajce

Príprava:

1. Vyberte si jablko s rovnou spodnou stranou, aby stálo. Do vrchnej časti jablka urobte nožom trojuholníkový otvor a túto časť si nechajte na neskoršie použitie.

2. Odstráňte jadrovník a malou lyžičkou vydlabte časť dužiny, aby ste vytvorili vnútorný pohár.

3. Nalejte bielok a žĺtok do pohára a prikryte ho pôvodným trojuholníkovým vrchom.

4. Zahrievajte nad parou 40 minút a konzumujte, kým je pokrm horúci.

Sezónna zelenina, zemiaky, kuracie mäso a vajcia (vyživujú pľúca)

Ingrediencie:

  • 1 stredne veľký zemiak
  • 4 malé paradajky
  • 100 g kuracieho stehna
  • 2 plátky čínskej kapusty (alebo akejkoľvek zeleniny)
  • 3 vajcia
  • niekoľko čiernych olív
  • 1 polievková lyžica strúhaného parmezánu

Príprava:

1. Všetky ingrediencie nakrájajte na malé kúsky a odložte bokom.

2. Na panvicu pridajte 2 lyžice oleja, pridajte ingrediencie okrem parmezánu a za stáleho miešania smažte, kým sa nezohrejú.

3. Pridajte 1 až 2 polievkové lyžice oleja, pridajte vymiešané surové vajíčka, nastavte stredný stupeň ohrevu, rovnomerne miešajte, kým nie je napoly uvarená, a pomaly opekajte na miernom ohni.

4. Posypte polovicou strúhaného parmezánu, prikryte a duste, kým sa vajcia navrchu nezapečú.

5. Preneste z panvice na malý tanier, potom vyklopte na väčší tanier a posypte zvyšným parmezánom.

Zima je ideálnym obdobím na výživu obličiek a Wu odporúča dva recepty na posilnenie obličiek.

Smažené vajíčka s pažítkou (vyživujú obličky)

Ingrediencie:

  • 2 vajcia
  • 31 gramov pažítky
  • 3 lyžice oleja na varenie
  • 1 čajová lyžička sezamového oleja
  • trochu soli

Príprava:

1. Vajíčka rozšľahajte a odložte bokom.

2. Pažítku umyte, osušte a nakrájajte na kúsky.

3. Pridajte 3 polievkové lyžice oleja na varenie na panvicu, rozohrejte ho, pridajte vajce a smažte na vysokej teplote, kým nebude vajce polotuhé.

4. Pridajte nakrájanú pažítku, soľ, sezamový olej a smažte, kým nebude vajce úplne stuhnuté.

Poznámka: Pažítka má horúcu povahu a môže zhoršovať zápaly. Ľudia trpiaci na zápal stredného ucha (otitis media), angínu, gastritídu alebo vysoký krvný tlak by ju mali konzumovať v malom množstve.

Krevety s miešanými vajíčkami (vyživujú obličky)

Zloženie:

  • 20 kreviet
  • 4 vajcia
  • 1/2 čajovej lyžičky kukuričného škrobu
  • 1 čajová lyžička soli
  • 1 čajová lyžička ryžového vína
  • trochu oleja
  • nasekaná zelená cibuľka podľa chuti

Príprava:

1. Zmiešajte 1/2 čajovej lyžičky kukuričného škrobu a 1 polievkovú lyžicu vody v miske a odložte bokom.

2. Krevety marinujte v ryžovom víne.

3. Rozšľahajte 4 vajcia do zmesi kukuričného škrobu a vody, pridajte soľ, dobre premiešajte a odložte stranou.

4. Nalejte olej do rozohriatej panvice a krevety smažte, kým nebudú hotové.

5. Prilejte vaječnú zmes a dobre premiešajte. Predtým ako sa vajcia úplne uvaria, vypnite oheň a pridajte nakrájanú zelenú cibuľku.

Poznámka: Pacienti s alergickou astmou, dnou a hypertyreózou by mali krevety konzumovať v minimálnom množstve.

Kto by mal obmedziť alebo sa vyhnúť vajciam?

Osoby s konečným štádiom ochorenia pečene alebo chronickým ochorením obličiek by mali obmedziť príjem bielkovín vrátane bielkovinových potravín, ako sú vajcia. V týchto prípadoch môže mať telo problémy so správnym spracovaním a vylučovaním vedľajších produktov metabolizmu bielkovín, čo môže zhoršiť ich stav. Preto by sa vajcia mali konzumovať minimálne alebo pod lekárskym dohľadom ako súčasť starostlivo kontrolovanej diéty.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj