V Nemecku prebiehali útoky na politikov už pred atentátom na premiéra Fica
Atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) vystrašil aj ďalších európskych politických lídrov. Obávajú sa, že pri voľbách do Európskeho parlamentu môžu nastať podobné násilnosti.
Niektorí poprední európski politici uvádzajú, že po atentáte na slovenského premiéra dostávajú správy s vyhrážkami smrti. Tieto mali prísť premiérovi Poľska Donaldovi Tuskovi a srbskému prezidentovi Aleksandrovi Vučićovi.
Atentáty na premiérov sú v Európe zriedkavé. Stredajší útok bol najvážnejší za posledných dvadsať rokov. V roku 2003 bol spáchaný atentát na srbského premiéra Zorana Djindjiča, keď bol najatým snajperom z diaľky zastrelený.
Incidentu na Slovensku predchádzali útoky na nemeckých politikov
Pár týždňov pred atentátom na premiéra Fica čelil útokom europoslanec nemeckej SPD Matthias Ecke. Stal sa obeťou útoku, keď ho v Drážďanoch pri vylepovaní predvolebných plagátov napadli štyria muži a surovo ho zbili.
Ďalší násilný útok v Nemecku bol spáchaný v berlínskej knižnici na senátorku hlavného mesta Franziske Giffeyovej (SPD). Polícia uviedla, že útočník prišiel s taškou naplnenou tvrdým obsahom a udrel ju do hlavy a krku. Z útoku bol obvinený 74-ročný muž, ktorý bol neskôr aj zatknutý. V priebehu týždňa boli v Nemecku hlásené ďalšie útoky a vyhrážky voči politikom Strany zelených a strany AfD.
Podľa predbežných údajov zverejnených federálnou vládou vzrástli zaznamenané zločiny proti nemeckým politikom z 2 267 v roku 2019 na 2 790 v roku 2023. V roku 2019 boli terčom útokov najčastejšie predstavitelia AfD, v roku 2023 to boli prevažne Zelení.
Polarizácia v Európe
Dr. Stefan Marschall, profesor politických vied na Univerzite Heinricha Heineho v Düsseldorfe, hovorí, že v Nemecku došlo k nárastu polarizácie. Zahraniční i domáci politológovia sa obávajú, že udalosti na Slovensku poukazujú na závažné problémy politickej polarizácie a z nej vyplývajúcej agresivity a neznášanlivosti, ktorá sa stáva problémom v celej Európe: „Ficova politika môže byť hrozbou pre demokraciu, ale tento druh násilia v európskej politike je oveľa väčšou hrozbou,“ uviedol politológ Tom Theuns z Leidenskej univerzity.
Slovenský politológ z Ekonomickej university Radoslav Štefančík dodáva, že bezpečnosť na Slovensku sa zmení, no svedomie by si podľa neho mali spytovať ochrankári predsedu vlády. „Netreba zabúdať, že školy dostali nedávno výhražné maily, teraz tu máme postreleného premiéra. Koalícia by sa mala zobudiť a začať vážne riešiť bezpečnostnú situáciu na Slovensku,“ dodal.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK