V Gaze sa našli zbrane čínskej výroby: podporoval Peking Hamas?
Významné množstvo nedávno skonfiškovaných zbraní v Pásme Gazy bolo čínskej výroby, čo vzbudzuje otázky o angažovanosti Číny v útokoch Hamasu proti Izraelu. Izraelská armáda počas intenzívnych pozemných a vzdušných operácií objavila veľké množstvo čínskych zbraní v rukách príslušníkov Hamasu, informovala izraelská televízna stanica Channel 12 vo svojej správe z 30. decembra 2023.
Izraelskí politickí predstavitelia údajne videli vzorky zadržaných zbraní, ale verejnosti neprezradili konkrétne typy ani presné množstvá. Podľa denníka The Defense Post boli zbrane čínskej výroby príliš veľké na to, aby ich bolo možné prepraviť nákladnou loďou, a do Gazy sa museli dostať prostredníctvom organizovanej dodávky a nie pomocou obyčajnej pašeráckej operácie.
Carice Witteová, generálna riaditeľka a zakladateľka spoločnosti SIGNAL Group a odborníčka na vzťahy medzi Izraelom a Čínou uviedla, že Hamas ich pravdepodobne nekúpil od Pekingu priamo, ale skôr prostredníctvom iných krajín Blízkeho východu.
„Čína má rozsiahly zbrojný priemysel,“ povedala Witteová pre Jerusalem Post. „Obchodné vzťahy Číny s krajinami Blízkeho východu sú dobre známe, dokonca aj s tými, na ktoré Západ uvalil sankcie.“
Witteová sa vyjadrila, že Izrael by mal túto záležitosť preveriť s orgánmi Čínskej komunistickej strany (ČKS).
Izrael je odhodlaný zlikvidovať Hamas, ktorý 7. októbra 2023 nečakane zaútočil na krajinu, pričom zabil najmenej 1 200 ľudí a vzal približne 240 izraelských civilistov a vojakov ako rukojemníkov. Peking však útoky Hamasu nikdy neodsúdil.
Podľa vyhlásenia Hamasom riadeného ministerstva zdravotníctva zo 7. januára bolo počas vojny zabitých takmer 23 000 ľudí a takmer 2 milióny ľudí bolo vysídlených.
Vysokí predstavitelia Hamasu už priznali, že teroristická skupina má úzke väzby na ČKS.
Ali Baraka, vedúci zahraničných vzťahov Hamasu v Libanone zdôraznil v rozhovore pre libanonské médium Spot Shot Video úzke väzby medzi Hamasom, Ruskom a Čínou.
„Dnes nás Rusko kontaktuje na dennej báze,“ povedal. „Číňania vyslali vyslancov do Dauhy (hlavné mesto Kataru). Čína a Rusko sa stretli s vedúcimi predstaviteľmi Hamasu. Delegácia Hamasu bola v Moskve a ďalšia čoskoro pôjde do Pekingu.“
A. Baraka uviedol, že medzi podporovateľov Hamasu patria Severná Kórea, Irán, Rusko a komunistická Čína. „Všetci nepriatelia Ameriky v regióne sa navzájom radia a zbližujú a môže prísť deň, keď sa spoja a spravia Ameriku minulosťou ,“ dodal.
Osobitný vyslanec Číny pre Blízky východ Čaj Ťün navštívil 19. októbra Dauhu. Čínske štátne médiá informovali, že Čaj Ťün rokoval s katarským ministrom zahraničných vecí o izraelsko-palestínskej situácii, ale o jeho stretnutí s vodcom Hamasu sa nezmienili.
Úzke väzby medzi ČKS a Hamasom
Yuan Hongbing, právnik a spravodajský komentátor pôsobiaci v Austrálii, sa domnieva, že pôvodca útoku na Izrael zo 7. októbra mal úzke väzby na ČKS.
Hamas a jeho veliteľ Mohammed Deif patrili medzi tých, na ktorých sa zameralo oddelenie zahraničných vecí ČKS, povedal Yuan v októbri pre čínske vydanie webovej stránky Vision Times.
Podľa informácií Yuana zo zdrojov blízkych komunistickému režimu, Hamas pripravoval dva roky veľký prekvapivý útok na Izrael. Vedenie Hamasu vrátane jeho veliteľa M. Deifa údajne aktívne pracovalo na prípravách tohto útoku. M. Deif sa riadil podľa plánu „najprv zniesť ťažkosti, aby sme mohli neskôr zaútočiť“, ktorý navrhli poradcovia na ministerstve zahraničných vecí Čínskej komunistickej strany.
Irán poskytol Hamasu finančné prostriedky, vojenský výcvik a zbrane, ktoré Teherán dostal od čínskeho režimu. ČKS tak mohla prostredníctvom Iránu poskytnúť Hamasu raketovú technológiu, technológiu komunikačných zariadení Huawei a technológiu diaľkového ovládania dronov, čo sú podľa Yuana kľúčové faktory, ktoré umožnili Hamasu rýchlo zvýšiť svoju bojovú silu.
Deif sa pripojil k Hamasu v roku 1987, zorganizoval niekoľko samovražedných útokov proti Izraelu a od roku 1995 bol na zozname najhľadanejších osôb izraelskej armády. V roku 2002 sa stal vodcom brigád Kassám, odnože Hamasu.
Podľa agentúry Reuters zdroje blízke Hamasu uviedli, že rozhodnutie zaútočiť na Izrael prijali spoločne M. Deif a vodca Hamasu v Gaze Jahjá Sinwar.
Existuje podozrenie, že ČKS zohráva určitú úlohu pri budovaní siete tunelov v Gaze
Niekoľko odborníkov sa domnieva, že ČKS mohla prispieť k výstavbe rozsiahlej siete tunelov v Gaze, s počtom 1 300 tunelov a s celkovou dĺžkou viac ako 482 km.
Su-čchia- Wu, riaditeľ internetového média My Formosa, v novembri v televíznom programe povedal, že sofistikovanú a funkčnú štruktúru tunelov Hamasu nemohlo dosiahnuť samotné hnutie Hamas so svojou technológiou, čo naznačuje, že ČKS musela tejto teroristickej skupine pomôcť.
Wu uviedol tri dôvody: ČKS má skúsenosti s „tunelovou vojnou“, inžiniersky tím ČKS je „najlepší na svete“ v podzemnom inžinierstve a mnohé východy z tunelov Hamasu sú v nemocniciach a na detských ihriskách, pričom sa odvolával na skúsenosti ČKS s „obrovskou davovou stratégiou.“
Po roku 1940 začali obyvatelia Ťižongskej planiny kopať vo svojich dedinách tunely, aby unikli pred japonskou armádou. Na niektorých miestach sa im dokonca podarilo prepojiť všetky dediny podzemnými tunelmi. ČKS už dávno vyhlásila, že tieto tunely používala armáda a partizáni v boji proti Japoncom.
„Obrovská davová stratégia“ je taktika, ktorú používal bývalý generál ČKS Lin Piao počas čínskej občianskej vojny, keď na bojisku používal neozbrojených civilistov s granátmi v predných líniách na bojisku. Bola to „mimoriadne krutá a hanebná“ taktika, ako ju opísal Liang Su-ťün, vysoký úradník Čankajškovej nacionalistickej vlády.
Drony a čínske CNC obrábacie stroje predané Rusku použité vo vojne
Okrem Hamasu ČKS údajne podporuje aj Rusko, ďalšieho rivala Spojených štátov.
Od invázie Ruska na Ukrajinu zvýšila ČKS desaťnásobne svoj vývoz CNC obrábacích strojov používaných na frézovanie kovov do Ruska.
Podľa ruského colného vyhlásenia čínski výrobcovia vyviezli v júli 2023 obrábacie stroje v hodnote 68 miliónov USD. Vo februári 2022, keď Rusko práve začalo inváziu na Ukrajinu, títo výrobcovia vyviezli takéto zariadenia v hodnote len 6,5 milióna USD.
Hlavné čínske spoločnosti zodpovedné za nárast vývozu do Ruska sú údajne úzko prepojené s armádou ČKS. Napríklad spoločnosť Wuhan Huazhong Numerical Control je hlavným čínskym dodávateľom v oblasti obrany a bezpečnosti.
Spojené štáty uvalili na spoločnosť Wuhan Huazhong Numerical Control v rokoch 2008 až 2010 sankcie za porušenie amerického zákona zakazujúceho transfer zbrojných technológií alebo vybavenia do Sýrie, Iránu a Severnej Kórey.
Okrem toho ruský minister financií Anton Siluanov v októbri vo svojom prejave odhalil, že takmer všetky drony, ktoré sa v súčasnosti používajú v Rusku, sú čínskeho pôvodu.
„V súčasnosti väčšina dronov pochádza z Čínskej ľudovej republiky,“ povedal ruský minister. „Sme vďační našim partnerom. Musíme však rozvíjať vlastnú surovinovú základňu a na to je potrebné vyčleniť potrebné finančné prostriedky.“
V októbri líder menšiny v Senáte Mitch McConnell (Republikánska strana – Kentucky) označil ČKS, Rusko a Irán, ktorý podporuje Hamas, za novú „os zla“.
„Musíme reagovať na podmienky, ktoré skutočne existujú a predstavujú hrozbu pre Spojené štáty,“ povedal. „Je naliehavo potrebné konať a riešiť túto os zla – Čínu, Rusko, Irán – pretože predstavujú bezprostrednú hrozbu pre Spojené štáty.“
Tento článok pôvodne vyšiel vo francúzskej redakcii Epoch Times.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK