Užívatelia Ozempicu čelia zvýšenému riziku straty zraku, tvrdí nová štúdia
Dánski vedci upozorňujú na problémy súvisiace s Ozempicom, bežne predpisovaným liekom na cukrovku. Nekupujú ho však len pacienti, ale aj ľudia, ktorí chcú schudnúť. Jeho užívanie však môže spôsobiť viaceré zdravotné problémy. V novej štúdii sa zistilo, že výrazne zvyšuje riziko vzniku ochorenia, ktoré lekári opisujú ako „mŕtvicu zrakového nervu“.
Výsledky štúdie uverejnené v časopise International Journal of Retina and Vitreous poukazujú na to, že užívanie lieku Ozempic (semaglutid) zdvojnásobuje riziko vzniku nearteritickej prednej ischemickej optickej neuropatie (NAION). Ide o závažné očné ochorenie vyznačujúce sa náhlou stratou zraku na jednom oku z dôvodu nedostatočného prietoku krvi do zrakového nervu. NAION sa považuje za najčastejšiu príčinu náhlej straty zraku u ľudí starších ako 50 rokov.
„Môžeme skonštatovať, že ide o mŕtvicu zrakového nervu,“ povedal pre Epoch Times Dr. Joseph Rizzo III, profesor oftalmológie a riaditeľ neurooftalmologickej služby na Harvardskej lekárskej fakulte Massachusetts Eye and Ear. „A podobne ako pri mŕtvici sa stráca funkčnosť tohto nervu.“
Medzi príznaky NAION možno zaradiť:
- Náhla strata zraku: zvyčajne nastáva ráno po prebudení alebo po spánku.
- Bezbolestná strata zraku: na rozdiel od iných očných ochorení je NAION zvyčajne bezbolestná.
- Strata zraku na jednom oku: zvyčajne postihuje len jedno oko, niekedy však môže postihnúť obe oči.
- Rozmazané videnie: videnie môže byť rozmazané alebo skreslené, najmä v dolnej polovici zorného poľa.
- Strata farebného videnia: niektorí ľudia môžu pociťovať zhoršenie farebného videnia alebo môžu vidieť farby odlišne.
- Tieň v zornom poli: niektorí pacienti môžu v zornom poli vidieť tmavý tieň alebo slepú škvrnu.
Vedci analyzovali údaje od 424 152 dánskych pacientov s diagnózou cukrovky 2. typu, aby preskúmali súvislosť medzi liekom Ozempic a zvýšeným rizikom NAION. Výsledky ukázali, že Ozempic významne zvyšuje riziko vzniku tohto závažného ochorenia.
„Zistili sme, že liek Ozempic zvyšuje riziko vzniku NAION viac ako dvojnásobne,“ uviedol vo vyhlásení Jakob Grauslund, profesor oftalmológie na oddelení klinického výskumu Univerzity Southern Denmark. „Ide o ochorenie, ktoré môže viesť k závažnej a trvalej strate zraku.“
Nárast počtu prípadov ochorenia NAION od vydania Ozempicu
Podľa Grauslunda došlo k výraznému nárastu prípadov NAION od uvedenia Ozempicu na trh v Dánsku v roku 2018. „Zatiaľ čo kedysi sme zaznamenávali 60 až 70 prípadov NAION ročne, v súčasnosti ich evidujeme až 150,“ konštatoval a poukázal na to, že väčšina hospitalizácií s NAION sa v súčasnosti týka pacientov s diabetom 2. typu.
Rovnako aj Anton Pottegard, profesor farmácie na Katedre verejného zdravia na Univerzite Southern Denmark (SDU), skúmal so svojím tímom vo svojej štúdii, ktorá ešte nebola recenzovaná, nových užívateľov lieku Ozempic medzi pacientmi s diabetom 2. typu v Dánsku a v Nórsku. V súlade s Grauslundovými zisteniami, Pottegardov tím tiež uviedol, že riziko vzniku NAION sa pri užívaní lieku Ozempic zdvojnásobuje.
Hoci súčasné štúdie odhalili nižší počet prípadov v porovnaní s predošlou americkou štúdiou, ktorá zistila, že riziko je viac ako dvojnásobné, obe dánske štúdie potvrdzujú podobný výskyt rizika u pacientov s cukrovkou užívajúcich liek Ozempic.
V e-mailovom vyhlásení pre Epoch Times Pottegard uviedol, že tieto štúdie pravdepodobne spustia „pomerne veľké množstvo“ nových regulačných a výskumných opatrení. „Regulačné orgány začali hodnotiť štúdie, aby rozhodli, či by choroba NAION mala byť oficiálne uznaná ako vedľajší účinok prípravku Ozempic,“ napísal.
Podľa Pottegarda budú zistenia novej štúdie „nepochybne predmetom nového výskumu“ a v prípade, že regulačné orgány uznajú toto riziko, mohli by zaviesť monitorovacie programy pre ostatné lieky tejto skupiny. „Určite je potrebné skúmať nielen to, prečo sa to deje (o tomto mechanizme nemáme ani potuchy), ale aj to, u ktorých pacientov je vyššie riziko výskytu tohto ochorenia,“ napísal Pottegard pre Epoch Times.
Zistenia neznamenajú stiahnutie Ozempicu
Napriek týmto zisteniam však dánski vedci varovali pred okamžitým ukončením používania Ozempicu. „Ide o závažný, avšak veľmi zriedkavý vedľajší účinok. Často sa o takýchto veciach dozvedáme až po tom, čo je nový liek na trhu niekoľko rokov,“ spresnil Pottegard vo vyhlásení. „Treba však zdôrazniť, že nie je ani závažnejší, ani častejší ako zriedkavé vedľajšie účinky mnohých iných liekov, ktoré naďalej používame.“
Profesor diabetológie Kurt Hojlund z Diabetického centra v Odense vo svojom vyhlásení tiež zdôraznil, že je dôležité liečiť diabetes 2. typu a zároveň brať do úvahy súvisiace riziká lieku Ozempic. „Je nesmierne dôležité, aby sa diabetes 2. typu liečil. Je však potrebné zvážiť, či by pri zvýšenom riziku závažnej straty zraku kvôli Ozempicu nebolo lepšie použiť radšej niektorý z iných nových liekov, ktoré chránia pred ochoreniami obličiek a srdcovo-cievnymi ochoreniami,“ povedal.
Reakcia spoločnosti Novo Nordisk
Vo vyhlásení, ktoré spoločnosť Novo Nordisk zaslala e-mailom denníku Epoch Times, sa uvádza, že NAION je veľmi zriedkavé očné ochorenie a v súlade so schválenými etiketami nie je nežiaducim účinkom predávaných liekov s obsahom semaglutidu (Ozempic, Rybelsus a Wegovy). „Po dôkladnom vyhodnotení štúdií SDU a interného posúdenia bezpečnosti spoločnosti Novo Nordisk sa zastávame názoru, že pomer prínosov a rizík semaglutidu zostáva nezmenený,“ napísal hovorca spoločnosti.
Hovorca spoločnosti Novo Nordisk uviedol, že hoci obe štúdie preukázali približne zdvojnásobenie relatívneho rizika, absolútne riziko a absolútny počet postihnutých osôb je veľmi nízky. „Je to v súlade s veľmi nízkym ročným výskytom tohto zriedkavého ochorenia. V jednej zo štúdií sa zistilo, že NAION sa vyvinula u 2 osôb z 10 000 pacientov liečených semaglutidom za rok, v porovnaní s 1 osobou z každých 10 000 v porovnávacej skupine, z čoho vyplýva, že absolútne riziko je veľmi nízke,“ napísal hovorca spoločnosti Novo Nordisk a dodal, že štúdie nepreukázali kauzálny vzťah medzi semaglutidom a NAION.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK