Štvrtok 5. decembra, 2024
Hotový papier z kartóna od vajíčok (Foto: Anikó Hanzlová)

Užitočná zábava pre deti: Vyrobte si spolu vlastný papier

Dochádzajú vám nápady, ako zabaviť svoje deti tak, aby sa pritom aj niečo zaujímavé naučili? Urobte si vlastný výtvarný projekt, vďaka ktorému pochopia, čo znamená recyklácia a ako sa môže jeden predmet premeniť na druhý. Výroba vlastného papiera je celkom jednoduchá.

Tento nenáročný projekt nie je iba dobrou zábavou, z ktorej vzíde niečo nové a zaujímavé. Hlavnou myšlienkou je najmä podpora predstavy, ako funguje recyklácia a že aj papier, na ktorý deti bežne kreslia, sa niekde vyrába. Nerodí sa iba tak jednoducho v obchode, kde si ho kúpime, ale predchádza mu výrobný proces, kým získa svoju formu. 

Učenie hrou je pre deti najprirodzenejšie. Tvorenie rozvíja predstavivosť a kreativitu a zvedavé detské očká sa nebudú vedieť dočkať výsledku svojej práce. Zrazu sa im pred očami premení jeden predmet na niečo iné. 

K výrobe vlastného papiera budeme potrebovať:

  • kartón od vajíčok
  • mixér
  • misu s vodou 
  • podložku

Kartóny z vajíčok (prípadne aj z roliek toaletného papiera) potrháme na menšie kúsky a následne ich namočíme do misky s vodou, aby sa rozmočila celulóza. Tá je hlavnou zložkou buničiny, z ktorej sa vyrába papier. Celulóza sa používa nielen v papierenskom priemysle. Má významné zastúpenie v lekárskom, potravinárskom a textilnom odvetví. Okrem papiera sa z nej vyrábajú aj hygienické potreby, obväz, kapsuly tabliet a umelý hodváb. Ako zahusťovadlo a stabilizátor ho nájdeme aj v džemoch alebo krémoch. 

Kúsky papiera v miske potom rozmixujeme tyčovým mixérom na kašu. Zo vzniknutej hmoty postupne sitkom odoberáme kašu, aby sme ju uložili na podložku, na ktorej bude prebiehať proces schnutia. My sme zvolili tácku. Aby sa vám papier lepšie oddelil od tácky, odporúčame ho podložiť papierom na pečenie a až potom začať ukladať hmotu. Predídete tým prischutiu niektorých častí papiera o podložku.

V rukách z masy jemne povytláčame trochu vody a na podložke ju roztlačíme, aby nebola vrstva príliš hrubá. Textúrou bude pripomínať skôr tenší kartónový papier a nebude úplne hladký. Radosť z vlastnej práce však určite prehliadne menšie nedostatky v nepravidelnostiach jeho povrchu. 

Tácku s novovznikajúcim papierom potom odložíme bokom, najlepšie na teplé miesto, napríklad pod radiátor. Schnutie bude trvať zhruba 2-3 dni. Následne náš papier oddelíme od tácky nožíkom a je hotový na maľovanie. Podľa potreby môžeme postrihať na menšie kúsky. Už len pripravíme deťom fixky a môžu začať maľovať na papier, ktorý sami vytvorili.

Výroba papiera siaha až do starovekej Číny

História výroby papiera siaha od papyru, cez pergamen až po papier, ako ho poznáme v dnešnej podobe. Starí Egypťania zaznamenávali svoje geniálne myšlienky na papyrus vyrábaný z rastliny Cyperus papyrus už od roku 1800 p.n.l. Jeho nástupcom sa neskôr stal pergamen. 

Prvý papier sa začal vyrábať približne v druhom storočí n. l. na čínskom kráľovskom dvore, kde bol za zavedenie výroby papiera podľa písomnej dokumentácie zodpovedný dvorský úradník Cchai-Lun. Čína vraj svoju techniku výroby papiera dlho tajila, postupom času sa však technika výroby rozšírila do celého sveta. Do Európy prišla až okolo 12. storočia, pričom na Slovensko sa papier dostal v 14. storočí.

Prečítajte si aj