Štvrtok 14. novembra, 2024
Hruška planá z Bošáce – víťazka ankety Strom roka 2024 (Foto: Martin Babarík)
,

Úžasný príbeh starej lipy z Ordzovian zaujal porotu – priniesol jej 3. miesto v ankete Strom roka 2024

Víťazkou 22. ročníka ankety Strom roka 2024 sa stala Hruška planá z Bošáce. O jej víťazstve rozhodlo 2298 hlasov. Na jar bude tento strom reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka.

Anketa Strom roka 2024 sa tak ako každoročne konala pod záštitou nadácie Ekopolis a patrónom súťaže bol po deviatykrát spevák a milovník stromov Peter Lipa. Vyhlásenie výsledkov sa konalo 10. októbra 2024 v Bratislave. Prvé tri víťazné stromy čaká posúdenie a odborné ošetrenie v hodnote 300 eur. Celkovo si stromy vyslúžili 14 573 hlasov v online hlasovaní cez portál Ekopolis. 

Druhým miestom v tejto ankete sa hrdí Vŕba biela-smútočná z Prievidze, na treťom mieste je Lipa malolistá z Ordzovian, ktorá zaujala najmä svojím zaujímavým príbehom. 

Príbehy víťazných stromov

Súčasťou prihlásenia stromu do ankety je aj príbeh každého stromu. Víťazná Bošácka hruška má 150 rokov a obvod kmeňa 195 cm, výška tohto stromu je cez 10 metrov. Príbeh hrušky začína zatúlaným semienkom, ktoré uniesol vietor alebo vtáča spod neďalekej hrušky zo starého ovocného sadu, a táto hruška zapustila korene na úpätí vrchu Lysica. Okolie tohto stromu je v súčasnosti vyhľadávaným miestom pre vyznávačov paraglidingu. 

Príbeh vŕby smútočnej – druhej v poradí, je, ako značí aj jej názov, smutný. Túto vŕbu mal podľa príbehu zasadiť správca železničnej stanice v Prievidzi v roku 1896. Odvtedy vítala a vyprevádzala vlaky aj ľudí, bola svedkom smutných udalostí, ktoré sa stali na priecestí, ale aj tých šťastnejších. Vŕba nebola nikdy ošetrovaná, preto jej sanácia a následné ošetrenie, ktoré vyhrala, pomôžu prežiť na vlakovom priecestí čo najdlhšie.  

Najzaujímavejším príbehom sa zdá príbeh lipy z Ordzovian. Vek tohto stromu je odhadovaný na 195 rokov, pričom hrúbka kmeňa je obdivuhodných 450 cm. Príbeh Lipy malolistej je spojený s udalosťami rokov 1814 až 1816, práve v týchto rokoch ničivé búrky s krupobitím zničili takmer celú úrodu v dedine. Podľa miestnych záznamov z archívov Spišskej kapituly sa tak udialo tri roky za sebou a vždy v ten istý deň – 19. júna, keď sa v cirkevnom kalendári slávi sviatok sv. Juliany Falconieri. 

Miestny gazda inšpirovaný týmito udalosťami dal v roku 1829 postaviť kaplnku zasvätenú sv. Juliane a v jej blízkosti zasadil lipu. Obyvatelia Ordzovian vnímali tieto udalosti ako napomenutie od bohov, aby sa v tento deň venovali motlidbám a rozjímaniu. Túto tradíciu si udržiavajú aj súčasní obyvatelia obce a v tento deň sa kažedoročne koná v kaplnke pod lipou omša. V dedine tiež vznikla tradícia krstiť dievčatá menom Júlia alebo Juliana podľa sviatku sv. Juliany Falconieri. 

Arboristi ošetria aj nevýherné stromy

Medzinárodná arboristická spoločnosť – ISA Slovensko sa v rámci ankety Strom roka každý rok zapája do ošetrenia aj takých stromov, ktoré sa do finále nedostali. Ich stav si však často zaslúži ich pozornosť. Tento rok sa ošetrovali okrem finálnych stromov dva stromy – hruška a javor. Hruška sa nachádza v obci Podhorany, na konci dediny pri viadukte. Má necelých 100 rokov. Ošetrenie tohto stromu arboristi vykonali v priebehu druhého novembrového týždňa. Strom dostal zdravotný rez a úpravu prechodného profilu. 

Prečítajte si aj