Štvrtok 26. decembra, 2024
Trosky a zatvorené stánky sú vidieť na mieste útoku autom na vianočný trh v Magdeburgu, východné Nemecko, 21. decembra 2024, čo malo za následok niekoľko úmrtí a desiatky zranených. (Foto: RONNY HARTMANN/AFP via Getty Images)

Útok v Magdeburgu: ako o ňom informujú zahraničné médiá

Útok v Magdeburgu vzbudil v zahraničí veľkú pozornosť. Motív podozrivého a nedostatočná reakcia nemeckých orgánov na varovania zo Saudskej Arábie sú záhadou. V arabských sociálnych médiách sa šíria konšpiračné teórie.

Útok na vianočný trh v Magdeburgu v piatok 20. decembra večer vyvolal širokú medzinárodnú odozvu. Pri rýchlej jazde autom smrti cez dav ľudí zahynulo päť ľudí vrátane dieťaťa a viac ako 200 bolo zranených.

Podozrivým je 50-ročný Taleb A. Štátny príslušník Saudskej Arábie, ktorý žije v Nemecku od roku 2006 a pracoval na psychiatrickej klinike v Bernburgu, upútal pozornosť na internete islamofóbnymi príspevkami a vyhrážkami na adresu nemeckých orgánov. Zatiaľ nie je jasné, čo ho motivovalo k spáchaniu trestného činu, ktorý bol vykonaný v štýle džihádistických skupín.

Podozrivý z Magdeburgu sa negatívne prejavil na pracovisku

Medzinárodná tlač sa zameriava najmä na dve otázky. Jednou je osobnosť a ideologické presvedčenie podozrivého. Druhou je skutočnosť, že sa zrejme objavilo niekoľko indícií, že 50-ročný muž môže byť nebezpečný.

Britský denník Daily Mail cituje správy z okolia podozrivého. Susedia ho opísali ako „zdržanlivého, ale zdvorilého“. Noviny tiež poukázali na to, že viaceré liberálne noviny s ním robili rozhovory ako s „humanitárnym aktivistom“, ktorý sa staral najmä o saudské utečenkyne.

Na druhej strane bolo dokonca zaznamenané, že Taleb A. v roku 2018 „násilne napadol“ svoju kolegyňu. „Napodiv“ to však nemalo za následok jeho prepustenie. Niektorí kolegovia na špecializovanej klinike Salus vnímali Taleba A. kritickejšie ako susedia.

Varovania zo Saudskej Arábie

Denník „Hindustan Times“ píše o „najmenej troch varovaniach“, ktoré saudskoarabské orgány zaslali nemeckým orgánom. Prvé bolo Nemecku zaslané ešte v roku 2007. CNN uvádza dokonca štyri varovania od saudských úradov. V rokoch 2007 a 2008 súdnictvo v Rijáde dokonca predložilo Nemecku žiadosti o vydanie Taleba A. pre trestné činy. Jeho vydanie však bolo zamietnuté „z obavy o jeho bezpečnosť“.

The Telegraph spresňuje, že tri varovania zo strany Saudskej Arábie boli zaslané policajným orgánom a jedno ministerstvu zahraničných vecí. V decembri 2023 sa Taleb A. na sociálnych sieťach vyhrážal, že Nemecko „zaplatí cenu“ za to, čo podľa neho predstavuje zlé zaobchádzanie so saudskými utečencami.

V dokumente sa vyjadril aj Taha Al-Hajji, šéf Európskej saudskej organizácie pre ľudské práva so sídlom v Berlíne. Podozrivého nazýva „psychicky narušenou osobou s prehnaným vnímaním vlastnej dôležitosti“.

Médiá v samotnej Saudskej Arábii tiež spomínajú, že z kráľovstva prišli varovania – posledné v roku 2023 a dokonca 2024. Ťažiskom tamojšieho spravodajstva však boli prejavy súcitu zo strany saudskoarabskej vlády a Svetovej moslimskej ligy. Obe odsúdili tento čin a zdôraznili, že odmietajú akýkoľvek druh násilia a terorizmu.

Rusko: Prečo bol kopírovaný džihádistický útok?

Ruské médiá informovali o útoku v Magdeburgu pomerne stručne. Analýzy možno nájsť len v zahraničných médiách. Okrem iného si lámu hlavu nad tým, prečo podozrivý islamofób kopíroval metódy džihádistických teroristov. To naznačuje, že Taleb A. chcel predstierať džihádistický útok. Je to však špekulatívne a sú v tom aj osobné motívy.

Sociálne médiá v arabskom svete

Okrem hlavných provládnych médií sú pre reakcie v arabskom svete charakteristické aj špekulácie. Jedným z aspektov, ktorý sa objavil, bolo pokrytie útoku v západných médiách. Niektorí tamojší používatelia sociálnych médií uviedli, že sa o nich písalo príliš veľa, čím sa útočníkovi venovala zbytočná pozornosť. Iní sa domnievajú, že ak by bol podozrivý moslim, bolo by o ňom ešte viac informácií a ešte viac senzácií.

V niektorých prípadoch je tiež zrejmé, aké silné je stále náboženské napätie v regióne. Skutočnosť, že podozrivý pochádza z prevažne šiitskej oblasti Katíf v Saudskej Arábii, inšpiruje teórie o zapojení iránskeho režimu. Podľa toho by mohol byť trestný čin aktom pomsty za zmenu moci v Sýrii.

Profil Taleba A. na X však obsahuje aj obsah namierený proti Iránu. V sýrskej komunite sa špekuluje, že útok financoval Maher al-Assad, brat bývalého sýrskeho vládcu, ktorý utiekol do kurdskej oblasti Iraku. Režim vraj udržiava v Európe „spiace jednotky“.

Podozrivý v centre konšpiračných naratívov

Stúpenci novej vlády v Damasku dali útok do súvislosti s pokusmi o ďalšiu sekularizáciu budúcej Sýrie. Vysvetľujú, že „terorizmus a odpadlíctvo“ sú dve strany tej istej mince. Samotný Taleb A. však zdieľal aj príspevky nového vládcu v Damasku Ahmeda al-Sharaa.

V kurdskej komunite sa špekuluje o možnej súvislosti medzi načasovaním útoku a postojom nemeckej vlády k Sýrii. Tá sa vyslovila za mierovú dohodu medzi kurdskými milíciami a novým vedením v Damasku. Na druhej strane turecké správy blízke vláde pripisujú Talebovi A. sympatie k SDF a PKK. Podľa doteraz dostupných informácií je však podozrivý osamelým páchateľom bez akéhokoľvek prepojenia na domáce alebo zahraničné politické alebo militantné skupiny.

V Spojenom kráľovstve vytvorili novú kategóriu hrozby

Podľa denníka Daily Mail britskí odborníci na boj proti terorizmu už definovali novú kategóriu hrozby. Táto kategória teraz opisuje osoby „bez pevnej ideológie“. Podľa expertov nemajú uzavretý svetonázor v zmysle ľavicovej, pravicovej alebo náboženskej extrémistickej ideológie.

Namiesto toho si osvojili extrémistické prvky z rôznych ideologických štruktúr. Povedal to zdroj z bezpečnostného aparátu: „Výsledok je však nakoniec vždy rovnaký – a to násilie.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj