USA a Veľká Británia vydali rozsiahle sankcie na ruskú ropu a skvapalnený zemný plyn
Cieľom sankcií je znížiť schopnosť Ruska získavať príjmy z energetického sektora a poskytnúť nastupujúcej administratíve USA páku na dosiahnutie dohody o prímerí.
Spojené štáty a Spojené kráľovstvo predstavili režim sankcií namierených proti Rusku so zámerom zvýšiť náklady na vojnu euroázijskej mocnosti na Ukrajine. Cieľom nových rozsiahlych sankcií je podkopať schopnosť Ruska získavať príjmy zo svojho energetického sektora, uvádza sa v informačnom liste amerického ministerstva financií, ktorý poskytlo denníku The Epoch Times.
Na čiernu listinu budú zaradené ruské ropné giganty Gazprom a Surgutneftegaz, rovnako ako desiatky ich dcérskych spoločností a všetky subjekty, ktoré sú aspoň z 50 % vlastnené týmito dvoma spoločnosťami alebo niektorou z ich dcérskych spoločností.
Zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť USA Daleep Singh uviedol, že nové sankcie sa dotknú prakticky všetkých častí ruského ropného a plynárenského sektora. „Tieto sankcie tvrdo zasiahnu všetky kľúčové uzly ruského reťazca ťažby a distribúcie ropy vrátane sankcií voči dvom zo štyroch najväčších ruských producentov ropy, desiatkam poskytovateľov služieb v oblasti ropných polí, obchodníkom s ruskou ropou na celom svete, viac ako 150 plavidlám prepravujúcim ruskú ropu po mori a ropnému terminálu, ktorý vedome prijímal sankcionovanú ropu zo sankcionovaných plavidiel,“ povedal Singh.
Nové sankcie tiež zakazujú poskytovanie amerických ropných služieb osobám nachádzajúcim sa v Ruskej federácii. Cieľom je obmedziť prístup Ruska k využívaniu amerických služieb na ťažbu ropy.
Nové sankcie sa vzťahujú aj na 183 plavidiel prepravujúcich ropu vrátane niekoľkých, ktoré pôsobia ako súčasť tzv. tieňovej flotily Ruska. Tieňová flotila je pre Moskvu nepostrádateľná pri pašovaní ropy.
K sankciám ministerstva financií sa pridáva aj americké ministerstvo zahraničných vecí. Rezort začal blokovať niektoré projekty skvapalneného zemného plynu (LNG) a ropy a subjekty z iných krajín, ktoré podporujú ruský vývoz energií. Očakáva sa, že tieto opatrenia podstatne zvýšia riziká spojené s obchodovaním s ruskou ropou, a tým ešte viac zvýšia náklady Ruska na udržanie svojej vojnovej ekonomiky.
„S menším kapitálom, menším množstvom technológií a menším množstvom talentov je Moskva na ceste do úpadkovej pozície menšieho, slabšieho a izolovaného vyvrheľského štátu,“ povedal Singh.
Vysokopostavený predstaviteľ Bidenovej administratívy 9. januára novinárom povedal, že ruská inflácia sa pohybuje na úrovni približne 9 % a očakáva sa, že nový balík sankcií toto číslo v roku 2025 zvýši nad 10 %.
Doteraz sa americká administratíva zväčša vyhýbala tomu, aby sa prísnymi sankciami zamerala na ruský ropný a plynárenský priemysel, a to z dôvodu makroekonomických problémov v USA a inde.
Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby na tlačovej besede 10. januára novinárom povedal, že obavy z rastúcej inflácie a cien na pumpách v USA boli v minulosti väčším problémom. V súčasnosti sa očakáva, že celosvetová ponuka ropy bude v dohľadnej budúcnosti prevyšovať dopyt, čo znamená, že USA sa môžu sankciami zamerať na ruskú energiu bez obáv, že poškodia spotrebiteľov doma. „Tieto sankcie sú zamerané na ruskú ropu aj skvapalnený zemný plyn a očakávame, že naše opatrenia budú Rusko stáť až miliardy dolárov mesačne,“ povedal Kirby.
„Sme schopní prijať tieto významné opatrenia, pretože, po prvé, trhy s ropou sú na tom zásadne lepšie a po druhé, ekonomika USA je na tom zásadne lepšie.“
Nové zákazy na ropu a ropné produkty z ruskej produkcie nadobudnú účinnosť 27. februára. To sa už prezidentského úradu ujme Donald Trump, ktorý zasadne na druhé funkčné obdobie po inaugurácii 20. januára.
V tejto súvislosti jeden z čelných úradníkov pre médiá uviedol, že Bidenova administratíva informovala Trumpov prechodný tím o prijímaných rozhodnutiach a že mnohé z nových sankcií predtým odporučili republikánski zákonodarcovia vrátane Trumpovho nastupujúceho poradcu pre národnú bezpečnosť, republikána Mikea Waltza (R-Fla.).
„Nie sme v pozícii, aby sme mohli hovoriť za budúci tím,“ povedal úradník. „Je úplne na nich, aby rozhodli, či, kedy a za akých podmienok by mohli zrušiť akúkoľvek zo sankcií, ktoré sme zaviedli… Všetky tieto kroky dokopy výrazne posilňujú možnosti budúcej administratívy a Ukrajiny pri vyjednávaní ohľadom dosiahnutia spravodlivého a trvalého mieru.“
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK