Streda 30. októbra, 2024
Osobitný vyslanec amerického ministerstva zahraničných vecí James Rubin, zodpovedný za boj proti dezinformáciám (vľavo, foto: MICHAL CIZEK/AFP via Getty Images) a splnomocnenec poľského ministra zahraničných vecí Tomasz Chłoń (vpravo, foto: Autorstwa Gov.pl, CC BY 3.0 pl)

USA a Poľsko spustili centrum na boj proti ruským dezinformáciám

Spojené štáty a Poľsko začali 10. júna v poľskom hlavnom meste medzinárodnú operáciu zameranú na pomoc Ukrajine v boji proti ruským dezinformáciám.

Osobitný vyslanec amerického ministerstva zahraničných vecí James Rubin, zodpovedný za boj proti dezinformáciám, a splnomocnenec poľského ministra zahraničných vecí Tomasz Chłoń, poverený rovnakým mandátom, zriadili novú komunikačnú skupinu pre Ukrajinu, ktorá má bojovať proti ruským dezinformáciám o Ukrajine, uvádza sa vo vyhlásení poľského ministerstva zahraničných vecí.

Skupina, ktorá začala pracovať 11. júna, zahŕňa zástupcov 12 krajín vrátane členov NATO Kanady, Francúzska, Nemecka, Fínska, Švédska, Talianska, Litvy, Lotyšska, Poľska, Slovinska a Spojených štátov, ako aj Ukrajiny, uviedlo ministerstvo.

Na práci skupiny sa zúčastňuje aj NATO a diplomatická služba Európskej únie. Chłoń uviedol, že v novozriadenom varšavskom centre bude pôsobiť približne 12 expertov, ktorí budú monitorovať ruské dezinformácie o Ukrajine a reagovať na ne, uviedla poľská rozhlasová stanica PolskieRadio.

Cieľom členov skupiny je „koordinovať správy, podporovať presné informovanie o ruskej invázii v plnom rozsahu, posilňovať ukrajinské hlasy a odhaľovať informačnú manipuláciu Kremľa“, uviedlo vo vyhlásení americké ministerstvo zahraničných vecí.

P. Rubin tiež zdôraznil význam informačnej vojny, keďže ruské dezinformácie podporuje Čína, uvádza PolskieRadio24.pl. Podľa jeho slov Čína opakuje každý argument ruskej diplomacie týkajúci sa vojny na Ukrajine v informačnom priestore, dodáva PolskieRadio24.pl.

„Výzvou v informačnej vojne nie je len vedieť, čo Rusi robia, ale aj zistiť, aké sú najlepšie spôsoby boja proti tomu,“ povedal Rubin.

Dodal, že hoci myšlienka iniciatívy pochádza zo Spojených štátov, Poľsko ju uvítalo, keďže vláda je znepokojená škodami, ktoré môžu dezinformácie spôsobiť demokraciám.

Poľskí predstavitelia čoraz častejšie tvrdia, že Poľsko, ktoré hraničí s Ukrajinou, je tiež terčom sabotáží a iných deštrukčných opatrení ruských tajných služieb.

Rubin, ktorý vedie Centrum pre globálnu angažovanosť amerického ministerstva zahraničných vecí, tvrdí, že Varšava je logickým miestom pre Ukrajinskú komunikačnú skupinu vzhľadom na množstvo úradníkov, ktorí počas vojny prechádzali cez poľské hlavné mesto na Ukrajinu.

Centrum pre globálnu angažovanosť je agentúra, ktorej úlohou je odhaľovať a bojovať proti zahraničnej štátnej a neštátnej propagande a dezinformáciám zameraným na podkopávanie alebo ovplyvňovanie Spojených štátov, ich spojencov a partnerských krajín, uvádza sa na webovej stránke agentúry.

Poľsko, člen NATO, je centrom pre zasielanie západných zbraní na Ukrajinu. Je tiež hostiteľom mnohých Ukrajincov, ktorí utiekli pred ruskou inváziou.

Dohoda o dezinformáciách

Podľa vyhlásenia amerického ministerstva zahraničných vecí Rubin a Chłoń 10. júna podpísali aj memorandum o porozumení o spolupráci medzi Spojenými štátmi a Poľskom v boji proti manipulácii s informáciami zo strany cudzích krajín.

Spolupráca bude vychádzať zo schémy, ktorú ministerstvo zahraničných vecí načrtlo v januári a ktorú už schválilo 17 ďalších krajín v Európe, Ázii, Afrike a Severnej Amerike, uvádza sa vo vyhlásení.

Podľa ministerstva zahraničných vecí si boj proti zahraničnej manipulácii s informáciami vyžaduje, aby signatári prijali aktívnejší prístup ako taktiku „monitoruj a nahlasuj“. Krajiny, ktoré ju podporia, by mali prijať opatrenia na ochranu slobody prejavu, ochranu „marginalizovaných skupín“, zabezpečenie transparentnosti vlastníctva médií a ochranu volieb pred zahraničným vplyvom, uviedlo ministerstvo.

Zúčastnené krajiny by tiež mali vyčleniť vládnu inštitúciu, ktorá by koordinovala boj proti dezinformáciám na národnej úrovni a zúčastňovala sa na medzinárodnom úsilí, odporučilo ministerstvo.

Občianska spoločnosť, nezávislé médiá a akademická obec by sa mali zapojiť do vládnych iniciatív zameraných na boj proti manipulácii s informáciami, uviedlo ministerstvo.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj