Úradník CIA pomáhal zbierať podpisy pod list spochybňujúci správy o notebooku Huntera Bidena
Člen internej komisie americkej Ústrednej spravodajskej služby, posudzujúcej materiály určené na zverejnenie napísané súčasnými a bývalými zamestnancami CIA, pomáhal zbierať podpisy pod list z októbra 2020, v ktorom sa uvádza, že správa o notebooku Huntera Bidena „má všetky klasické znaky ruskej informačnej operácie“ – uvádza nová správa Kongresu.
List podpísalo 51 bývalých príslušníkov tajných služieb. Bol zverejnený päť dní po tom, ako denník New York Post napísal v správe o materiáloch nájdených v notebooku údajne patriacom Hunterovi Bidenovi, že prezident Joe Biden vedel o tom, ako jeho syn využíva otcov vplyv na obohacovanie rodiny.
List bol opakovane citovaný Bidenom a jeho zástupcami počas posledných týždňov prezidentskej kampane v roku 2020, v ktorej stál proti vtedajšiemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi. List zároveň poslúžil gigantom sociálnych sietí ako Facebook a Twitter na ospravedlnenie cenzúrovania správy New York Post a priaznivých reakcií na ňu.
Povolebný prieskum ukázal, že až 17 % Bidenových voličov by ho možno nevolilo, keby vedeli o informáciách, ktoré o notebooku Huntera Bidena zverejnil denník New York Post.
Nová správa pre Kongres dopĺňa už skôr zverejnené informácie o pôvode listu a dôležité podrobnosti vrátane úlohy nemenovaného člena Výboru CIA pre posudzovanie obsahu pred uverejnením (Prepublication Classification Review Board – PCRB) pri získavaní signatárov.
„Keď mi osoba zodpovedná za preskúmanie knihy zavolala, aby mi oznámila, že bola schválená bez zmien, povedala mi o návrhu listu. Ten človek sa ma opýtal, či by som bol ochotný ho podpísať. … Potom, čo som si vypočul obsah listu a výhrady, ktoré obsahoval, ako napríklad „Chceme zdôrazniť, že nevieme, či e-maily poskytnuté denníku New York Post osobným právnikom prezidenta Trumpa Rudym Giulianim sú pravé alebo nie, a že nemáme žiadne dôkazy o zapojení Ruska…“, som súhlasil s podpisom,“ povedal kongresovým vyšetrovateľom bývalý analytik CIA David Cariens podľa správy podvýboru Snemovne reprezentantov vyšetrujúceho zneužitie moci federálnou vládou.
Hatchov zákon
Hatchov zákon výslovne zakazuje federálnym zamestnancom používať vládne zdroje akéhokoľvek druhu na pomoc v straníckych politických kampaniach. Zamestnanec PCRB, ktorý informoval Cariensa o liste a nabádal ho, aby ho podpísal, vedel, že účelom listu je pomôcť Bidenovi poraziť Trumpa.
Cariensova manželka Janice, bývalá zamestnankyňa CIA, sa pod list tiež pripojila svojím podpisom.
Bývalý námestník riaditeľa CIA Mike Morell bol počas volebného súboja v roku 2020 najatý súčasným ministrom zahraničných vecí Anthonym Blinkenom, ktorý vtedy pracoval pre Bidenovu kampaň. Blinken mal byť zodpovedný za vytvorenie listu, získavanie signatárov a distribúciu v médiách, uvádza sa v správe. Blinken poprel, že by sa podieľal na príprave listu.
„Dňa 19. októbra 2020 o 6:34 hod. ráno Morell poslal konečnú verziu prehlásenia na posúdenie komisii PCRB. Podľa Morella je PCRB zložená z dôstojníkov CIA – nie zo zmluvných partnerov – a jej jediným cieľom je určiť, či bývalí a súčasní zamestnanci CIA neodhaľujú utajované skutočnosti v materiáloch, ktoré chcú zverejniť,“ uvádza sa v správe.
„Je to preto, že všetci dôstojníci CIA podpisujú štandardnú dohodu o utajení CIA ako podmienku pri nástupe do služby… [a tento] celoživotný záväzok, ktorý existuje preto, aby pomohol zabrániť poškodeniu národnej bezpečnosti, vyžaduje, aby akékoľvek materiály, ktoré majú v úmysle zverejniť, predložili na schválenie PCRB. Morell poučil PCRB, že „táto úloha je naliehavá, pretože sa musí dostať von čo najskôr“. Morell chcel, aby verejné vyhlásenie bolo zverejnené pred prezidentskou diskusiou 22. októbra 2020.“
V novej správe sa tiež uvádza, že v rovnakom období, keď bol Morell angažovaný do zverejnenia listu, vtedajší riaditeľ Národných spravodajských služieb (DNI) John Ratcliffe povedal národu, že Bidenov laptop nebol výsledkom ruského dezinformačného úsilia.
Správa podvýboru taktiež prináša nové informácie o pôvodnom znení listu, ktorý mal niesť „klasické znaky ruskej informačnej kampane“. Túto formuláciu navrhol Morellovi James Clapper, Ratcliffov predchodca vo funkcii DNI.
Clapper a bývalý riaditeľ CIA John Brennan majú ešte tento mesiac predstúpiť pred podvýbor Snemovne reprezentantov.
Denník Epoch Times sa obrátil na CIA so žiadosťou o komentár.
Z originálneho článku preložil LS.