Streda 4. decembra, 2024
Na snímke prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček. (Foto: FB / Únia miest Slovenska)

Únia miest Slovenska podporuje finančné požiadavky hospicov na Slovensku

Únia miest Slovenska (ÚMS) podporuje požiadavky Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti (AHAPS) a prevádzkovateľov hospicov na Slovensku, ktorí požadujú riešenie pretrvávajúcich problémov financovania týchto zariadení zo strany štátu i poisťovní. Reaguje tak na ich vyjadrenia o tom, že pre zlú finančnú situáciu čelia zatváraniu. Informovala o tom hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.

„Finančná nestabilita zvyšuje ťažkosti s personálom v sociálnych službách, službách dlhodobej sociálno-zdravotnej starostlivosti a aj s odborníkmi na paliatívnu liečbu. Takíto odborní zamestnanci sa nedajú v jeden deň prepustiť a druhý deň prijať,“ skonštatoval prezident ÚMS Richard Rybníček.

Únia už s predstaviteľmi hospicového hnutia o ich existenčných problémoch diskutovala, keďže zriaďovatelia hospicov sa na mestá obracajú čoraz častejšie so žiadosťou o pomoc a podporu. Samosprávy však veľký priestor na poskytovanie finančnej pomoci týmto zariadeniam nemajú, pričom nemôžu suplovať štát. Únia chce preto osloviť ministrov zdravotníctva i práce, aby tieto problémy riešili prioritne.

Samosprávy poskytujú svojim obyvateľom sociálne služby od ich narodenia až po koniec ich života. Aj keď je hospic zdravotnícke zariadenie, zároveň je aj súčasťou sociálnych služieb, keďže prináša obyvateľom miest pomoc na konci ich života. ÚMS podotýka, že Plán obnovy a odolnosti SR vytvoril podmienky na to, aby takýto typ služieb mohol vzniknúť, avšak štát svojím prístupom „tieto investície znehodnocuje a poškodzuje.“

ÚMS taktiež pripomína, že práve napĺňaním míľnikov Plánu obnovy a odolnosti SR a prijatím novely zákona o zdravotnej starostlivosti sa mala zabezpečiť dostupnosť, kvalita a efektívnosť dlhodobej a paliatívnej zdravotnej starostlivosti. Avšak prijímaním regulačných cenových opatrení zo strany rezortu zdravotníctva a poisťovní nevytvára štát dostatočné podmienky pre ich fungovanie. Naopak, svojím konaním podľa únie ohrozuje existenciu ústavných hospicových zariadení. Dostupnosť paliatívnej starostlivosti pritom podľa nej vyplýva i z Charty práv pacientov, ktorou je Slovenská republika viazaná.

„Je vo verejnom záujme, aby úhrady za poskytovanie hospicovej starostlivosti zabezpečovali primerané krytie ekonomicky oprávnených nákladov týchto poskytovateľov tak, aby mohli plniť svoju funkciu v požadovanej kvalite a na adekvátnej úrovni,“ odkázala ÚMS.

Zástupcovia AHAPS a prevádzkovatelia hospicov na Slovensku v pondelok (2. 12.) upozornili, že hospice na Slovensku čelia pre zlú finančnú situáciu zatváraniu. Základným krokom na prežitie a fungovanie hospicov je podľa nich zvýšenie ceny za ošetrovací deň na 230 eur. Žiadajú aj zrušenie finančných limitov zo strany zdravotných poisťovní. Vyzvali vedenie ministerstva zdravotníctva na bezodkladné stretnutie k tejto téme.

Rezort zdravotníctva podľa jeho vyjadrení vie na základe dát od hospicov prehodnotiť cenu za ošetrovací deň v hospici. S poskytovateľmi paliatívnej starostlivosti je v kontakte a prebiehajú diskusie o aktuálnych problémoch. Je však podľa neho potrebné brať do úvahy možnosti finančnej pomoci vzhľadom na aktuálnu výšku rozpočtu na zdravotníctvo, ako i konsolidačné opatrenia.

Prečítajte si aj