Streda 27. novembra, 2024
Elon Musk je pripravený viesť novozaložený DOGE spolu s Vivek Ramaswamy (Brandon Bell/ Getty Images)
»

Nový rezort pod Muskovým vedením chce znížiť celkový počet štátnych zamestnancov a odbúrať byrokraciu

Elon Musk a Vivek Ramaswamy budú hrať kľúčové úlohy v tíme Donalda Trumpa. Ako vedúci rezortu pre efektivitu vlády chcú zefektívniť americkú byrokraciu, znížiť neefektívne predpisy a ušetriť miliardy. Ich cieľom je administratíva dodržiavajúca ústavu, ktorá minimalizuje vplyv štátu.

Zakladateľ Tesly Elon Musk a biotechnologický podnikateľ Vivek Ramaswamy v spoločnom článku vo Wall Street Journal (WSJ) načrtli svoje budúce úlohy v tíme Donalda Trumpa. Obaja budú viesť novovytvorené ministerstvo pre efektívnosť vlády (DOGE). DOGE nebude mať žiadne priame suverénne právomoci. Má však ukázať existujúcim vládnym inštitúciám potenciál úspor a obmedziť celkový dosah vládneho vplyvu.

Desaťtisíce nariadení každý rok od nevolených byrokratov

Musk a Ramaswamy vo svojom príspevku vysvetľujú, že USA vo svojej každodennej realite opustili svoje základné princípy riadenia volenými predstaviteľmi. Väčšina právnych noriem nie sú zákony schválené Kongresom, ale desaťtisíce „pravidiel a nariadení“, ktoré každý rok napíšu nevolení byrokrati. Tí sa navyše môžu spoľahnúť aj na istotu zachovania svojho pracovného miesta, keďže sú štátnymi zamestnancami.

Táto prax je nielen nedemokratická, ale zároveň značne zaťažuje daňových poplatníkov a ekonomiku. Voliči však dali Donaldovi Trumpovi jasný mandát na politickú zmenu. Nové ministerstvo má vyhlásiť vojnu byrokracii.

Musk a Ramaswamy sa podľa vlastných vyjadrení budú pozerať na vládny aparát očami podnikateľov a nie politikov – a budú pracovať ako externí dobrovoľníci. To sa má odraziť aj vo výsledkoch: „Na rozdiel od vládnych komisií či poradných výborov nebudeme len písať správy či strihať pásky. Znížime náklady.”

Rezort sa chce oprieť o dve nedávne rozhodnutia Najvyššieho súdu

Nová administratíva bude úzko spolupracovať s Úradom pre riadenie a rozpočet Bieleho domu. Pre DOGE sú obzvlášť dôležité tri oblasti: odstraňovanie nariadení, zníženie administratívy a úspora nákladov.

Namiesto prijímania nových zákonov chcú Musk a Ramaswamy, aby budúca vláda presadzovala zmeny na základe tých existujúcich. Hlavnou oporou plánovanej reformy je americká ústava. Očakáva sa, že impulz poskytnú najmä dve nedávne rozhodnutia Najvyššieho súdu.

Jedným z nich je rozhodnutie v prípade Západnej Virgínie proti Agentúre na ochranu životného prostredia (EPA). Najvyšší súd v roku 2022 rozhodol, že úrady nemôžu vydávať nariadenia o dôležitých ekonomických alebo politických otázkach bez výslovného súhlasu Kongresu.

O dva roky neskôr Najvyšší súd zrušil takzvanú doktrínu Chevron v prípade Loper Bright vs. Raimondo. Podľa tohto rozhodnutia by sa federálne súdy už nemali spoliehať na výklad zákona federálnymi agentúrami alebo na ich právomoc v oblasti tvorby pravidiel. Namiesto toho by mali súdy uplatňovať a vykladať zákony samy.

Budúci prezidenti by nemali mať možnosť jednoducho obnoviť nariadenia

DOGE chce využiť odborníkov v samotných vládnych agentúrach a moderné technológie, ako je AI, aby odhalili štandardy nezlučiteľné s týmito princípmi. Potom chcú prezidentovi Trumpovi poslať zoznam nariadení, ktoré môže okamžite zrušiť alebo nechať preskúmať.

Jednotlivci a spoločnosti majú byť oslobodení od neprípustných nariadení nikdy neschválených Kongresom. To bude mať revitalizačný vplyv na ekonomiku, uviedli Musk a Ramaswamy.

Ak by Trump zrušil tisícky nariadení, posilnil by Kongres a jeho zákonodarnú moc – na úkor výkonnej moci, ktorá samú seba dlhodobo posilňuje. Toto rozhodnutie by už bolo záväzné: budúci prezidenti by nemohli jednoducho obnoviť všetky tieto nariadenia, museli by najskôr požiadať Kongres, aby tak spravil.

Musk a Ramaswamy navrhujú personálne škrty v štátnom aparáte

DOGE bude tiež spolupracovať so zodpovednými pracovníkmi na presadzovaní znižovania počtu zamestnancov v štátnych inštitúciách. Cieľom je umožniť dotknutým „dôstojný odchod“ pomocou predčasného dôchodku alebo dobrovoľného odstupného. Mali by existovať programy na uľahčenie prechodu do súkromného sektora.

Orgány štátnej správy by však vo všeobecnosti mali disponovať len takým počtom zamestnancov, aký je nevyhnutný na plnenie ústavou povolených a zákonom predpísaných úloh. Okrem toho by zníženie počtu zamestnancov malo byť priamoúmerné zníženiu existujúcich regulácií.

Existuje ochrana federálnych štátnych zamestnancov pred prepustením z politických dôvodov. Zákon však umožňuje zníženie počtu zamestnancov, ktoré nie je zamerané proti konkrétnym zamestnancom, ale je založené na všeobecných kritériách. Okrem toho má prezident aj ďalšie zákonné možnosti, ako obmedziť nekontrolovaný rast v administratíve. Jedným z nich by bolo napríklad opätovné zavedenie požiadavky päťdňovej dochádzky ukončenej v ére covid-19.

DOGE plánuje zaniknúť do 250. výročia nezávislosti USA

DOGE tiež apeluje na prezidenta, aby na Najvyššom súde napadol ústavnosť zákona o kontrole záložných práv z roku 1974. Ten bráni prezidentovi zastaviť výdavky schválené Kongresom. Avšak aj nezávisle od toho existujú iné federálne výdavky, ktoré neboli schválené Kongresom alebo nie v ich súčasnej podobe.

To zahŕňalo 535 miliónov dolárov (508 miliárd eur) ročne pre Korporáciu pre verejné vysielanie, približne 1,5 miliardy dolárov (1,43 miliárd eur) v grantoch pre medzinárodné organizácie a takmer 300 miliónov dolárov (285 miliárd eur) pre progresívne skupiny ako napríklad Planned Parenthood.

Podľa Muska a Ramaswamyho by sa nový rezort mal bližšie pozrieť aj na obstarávanie. Pentagon opakovane nedokázal splniť svoj ročný rozpočet vo výške viac než 800 miliárd dolárov (760 miliárd eur). Budúci lídri DOGE tiež oponujú často vyjadrovanému názoru, že federálny deficit nemožno zvládnuť bez zníženia nárokov na Medicare a Medicaid.

DOGE plánuje zaniknúť do 4. júla 2026, na 250. výročie nezávislosti USA – vedúci rezortu veria, že dovtedy splní svoje poslanie.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj