Sobota 12. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Ilustračná fotografia (Andrea Piacquadio/ Pexels)
»

Trumpove clá priaznivo ovplyvnia ceny na pumpách

Ceny ropy Brent a WTI na svetových trhoch klesajú už niekoľko dní po sebe po tom, čo americký prezident Donald Trump oznámil zavedenie recipročných ciel. V stredu počas dňa dosiahli ceny najnižšiu úroveň od pandemického roka 2021, upozorňuje agentúra Reuters. V závere obchodovania, po tom, čo Trump oznámil 90-dňové pozastavenie ciel pre väčšinu krajín, však ceny mierne vzrástli.

Ceny ropy WTI a Brent. Prudký pokles zaznamenali po oznámení ciel ešte predtým, ako Trump pozastavil clá väčšine krajín (oilprices.com)

Podľa českého ekonóma Lukáša Kovandu predstavuje pokles 20 %. Dodáva, že už teraz sú veľkoobchodné palivá predávané na komoditnej burze v holandskom Rotterdame citeľne lacnejšie. „Napríklad veľkoobchodná cena nafty je po prepočte približne o 11 % nižšia ako v čase, keď Trump oznámil svoje clá,“ napísal.

Prepad sa s odstupom času premietne aj do cien nafty, uviedol pre Epoch Times Václav Loula, hovorca Českej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu (ČAPPO).

„Zatiaľ sa to prejavuje skôr na nafte, ktorá klesla na 1,36 eur, zatiaľ čo cena benzínu stagnuje v dôsledku vyššieho dopytu,“ povedal Loula a dodal, že „ako pojde cena nafty nadol a dolár zostane slabý, mali by sme sa do 10 až 14 dní dočkať ďalšieho zníženia“.

Leto bez vyšších cien

Americký minister energetiky Chris Wright v stredu (9. 4.) odletel na takmer dvojtýždňovú cestu po Blízkom východe, počas ktorej navštívi Spojené arabské emiráty (SAE), Saudskú Arábiu a Katar. Podľa agentúry Reuters je cieľom návštevy pripraviť pôdu pre májovú návštevu prezidenta USA Donalda Trumpa v týchto troch arabských krajinách a zároveň diskutovať o ťažbe ropy.

Američania chcú podľa agentúry Reuters zaistiť, aby krajiny OPEC+, kde hrá hlavnú úlohu Saudská Arábia, zaručili dostatočnú ponuku ropy na svetových trhoch aj v prípade, že Irán, Venezuela a Rusko budú musieť obmedziť vývoz kvôli sprísneným sankciám USA. Trump tak bude mať páku na Irán, s ktorým chce rokovať o ukončení jadrového programu. Nízke ceny ropy zároveň ukroja z príjmov Ruska, ktoré potom môže byť ústretovejšie k ukončeniu vojny na Ukrajine, poznamenáva agentúra.

Tento vývoj ovplyvní svetové ceny ropy a ropných produktov aj ďalej, uviedol Loula. Ropné štáty v OPEC+ sa dohodli, že od mája postupne zvýšia ťažbu ropy až o 400 000 barelov denne, čo by malo prispieť k vyššej ponuke ako je dopyt, a teda k nižším celosvetovým cenám.

Na českých čerpacích staniciach však tento dopad zaznamenajú s určitým oneskorením, pretože ropa už do Českej republiky neprúdi z Ruska ropovodom Družba, ale ropovodmi IKL a TAL z neruských destinácií. „Očakávam ešte určitý pokles, najmä pri nafte. Pri benzíne by som bol vzhľadom na rastúci dopyt opatrnejší,“ povedal hovorca petrolejárov.

Situácia na Slovensku je v tomto kontexte podobná, hoci s určitými rozdielmi. Rafinéria Slovnaft (patriaca do skupiny MOL) stále spracúva ruskú ropu cez Družbu, ale zároveň sa zvyšuje podiel neruskej ropy dovážanej cez ropovod Adria z chorvátskeho prístavu Omišalj.

Cenu pohonných hmôt bude podľa Loulu v lete ovplyvňovať tak svetová cena ropy, ako aj kurz koruny/eura voči doláru. „Všetko nasvedčuje tomu, že by toto leto nemalo dôjsť k žiadnemu výraznému nárastu okolo 40 korún (1,6 eur), ako sme boli zvyknutí v predchádzajúcich obdobiach. Letná sezóna by mohla prebehnúť v rozmedzí 34 až 35 korún (1,36 – 1,4 eur) za naftu,“ skonštatoval Loula.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj