Trumpova hovorkyňa uviedla, že nominovaní kandidáti na ministrov boli vystavení bombovým vyhrážkam
Niekoľko členov kabinetu novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa sa minulý týždeň stalo terčom „bombových hrozieb“ a pokusov o útok, uviedla Trumpova hovorkyňa.
Vo vyhlásení zverejnenom na sociálnych sieťach hovorkyňa Trumpovho nominovaného tímu Karoline Leavittová uviedla, že nemenovaní nominanti kabinetu a administratívni pracovníci boli vystavení „násilným, neamerickým hrozbám ohrozujúcim ich životy a životy tých, ktorí s nimi žijú“.
Leavittová uviedla, že predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní rýchlo konali, aby problém zmiernili, ale ďalšie podrobnosti neuviedla. FBI neskôr v stredu (4. 12.) vo vyhlásení uviedla, že vie o prípadoch swattingu a bombových hrozieb namierených proti Trumpovým nominantom. Pojem swatting označuje falošné volania na tiesňové linky s cieľom vyvolať vyslanie veľkého počtu ozbrojených policajtov na konkrétnu adresu.
„Spolupracujeme s našimi partnermi z radov orgánov činných v trestnom konaní,“ uvádza sa vo vyhlásení FBI. „Všetky potenciálne hrozby berieme vážne a ako vždy vyzývame verejnosť, aby okamžite nahlásila orgánom činným v trestnom konaní všetko, čo považuje za podozrivé.“
Úrad Trumpovej nastupujúcej veľvyslankyne pri OSN, kongresmanky Elise Stefaniková, krátko nato vydala vyhlásenie, v ktorom potvrdil, že sa stala terčom bombovej hrozby. „Dnes ráno sa kongresmanka Elise Stefaniková, jej manžel a ich trojročný syn vracali z Washingtonu domov do okresu Saratoga na Deň vďakyvzdania, keď boli informovaní o bombovej hrozbe v ich rezidencii,“ uviedol jej úrad na sociálnej sieti X. Dodala, že na incident reagovala polícia Kapitolu USA, miestna polícia a polícia štátu New York.
Trump ani novozvolený viceprezident J. D. Vance sa k incidentom nevyjadrili.
Minulý rok kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová na sociálnych sieťach uviedla, že sa stala obeťou niekoľkých pokusov o swatting, vrátane minuloročných Vianoc. „Práve som sa stala obeťou swattingu. Je to už asi ôsmykrát. Cez Vianoce s mojou rodinou tu. Moja miestna polícia je NAJLEPŠIA a nemala by sa stretávať s niečím takýmto,“ napísala vtedy Greeneová v príspevku na X.
Počas kampane čelil Trump niekoľkým pokusom o vraždu. V júli počas prejavu na zhromaždení v Pensylvánii len o vlások unikol pokusu o atentát – guľka ho zasiahla do pravého ucha. Strelca, 20-ročného Thomasa Matthewa Crooksa, zastrelil zasahujúci ostreľovač tajnej služby.
O dva mesiace neskôr, v polovici septembra, príslušníci FBI a policajti zatkli muža, ktorý sa niekoľko hodín zdržiaval pred Trumpovým golfovým ihriskom na Floride a čakal s puškou typu SKS. Podľa prokurátorov podozrivý Ryan Wesley Routh napísal list, v ktorom podrobne opísal svoj zámer zavraždiť Trumpa, pretože Spojené štáty odstúpili od jadrovej dohody s Iránom.
Zákonodarcovia potvrdili, že Trump mal v tom čase už od Tajnej služby ochranu na úrovni prezidenta. Trump verejne neuviedol, či chce Tajnú službu reorganizovať. Od júlového pokusu o atentát služba čelí kontroverziám, keď po hodinách vypočúvania v Kongrese odstúpila jej bývalá riaditeľka Kimberly Cheatleová.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK