Piatok 24. januára, 2025
(Zľava) Výkonná predsedníčka banky Santander Ana Botinová, výkonný riaditeľ Bank of America Brian Thomas Moynihan, výkonný riaditeľ francúzskej energetickej skupiny TotalEnergies Patrick Pouyanne, výkonný riaditeľ spoločnosti Blackstone Stephen A. Schwarzman, prezident a výkonný riaditeľ Svetového ekonomického fóra Borge Brende a na obrazovke prezident USA Donald Trump na výročnom zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose 23. januára 2025. (Foto: FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

Trumpov prejav v Davose – výrazné znižovanie daní, nie progresivizmu a áno fosílnym palivám

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok prehovoril prostredníctvom videohovoru k účastníkom Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose.

Zakladateľ WEF Klaus Schwab uviedol v úvode, že Trumpove kroky boli predmetom diskusií na fóre, ktorého sa zúčastňujú predné elity. Svetové ekonomické fórum konajúce sa v Davose jeden krát do roka, je považované za jednu z najvplyvnejších udalostí na svete určujúcu smerovanie našej planety.

Trump povedal, že to, čo sa za posledných 72 hodín odohralo vo Spojených štátoch, „nie je nič iného než revolúcia zdravého rozumu“. Vďaka krokom súčasnej vlády budú USA podľa Trumpa silnejšie než kedykoľvek predtým a svet sa stane mierumilovnejším.

Náprava predchádzajúcich politík

„Moja administratíva koná s bezprecedentnou rýchlosťou, aby napravila katastrofy, ktoré sme zdedili od úplne neschopnej skupiny ľudí, a vyriešili každú jednu krízu v našej krajine“ vyhlásil americký štátník hneď v úvode s odkazom na predchádzajúcu Bidenovu vládu.

Tá svojou „radikálnou ľavicovou politikou“ spôsobila enormnú infláciu a príliv ilegálnych migrantov, poznamenal Trump. Hovoril tiež o svojich úsporných opatreniach, vrátane zastavenia zahraničnej pomoci alebo vytvorenia nového úradu pre efektivitu vlády.

„Ukončil som absurdný a neuveriteľne marnotratný Green New Deal – hovorím tomu Green New Scam [Zelený nový podvod, pozn. red.], odstúpil od jednostrannej Parížskej klimatickej dohody a ukončil bláznivé nariadenie na podporu elektrických vozidel. Necháme ľudí, nech si kúpia auto, aké si kúpiť chcú,“ povedal staronový americký prezident.

Rovnako zmienil, že jeho vláda zahájila „najväčšiu deregulačnú kampaň v histórii, ktorá ďaleko prekoná aj rekordné úsilie môjho posledného funkčného obdobia“.

Daňové úľavy pre firmy a domácnosti

Trump uviedol, že vďaka väčšine v Kongrese zaistí „najväčšie zníženie daní v americkej histórii“ a „masívne zredukuje dane pre pracovníkov, rodiny a domácich výrobcov“.

„Môj odkaz každému podniku na svete je veľmi jednoduchý: príďte vyrobiť svoj produkt do Ameriky a my vám dáme jedny z najnižších daní zo všetkých národov na zemeguli,“ povedal.

„Za Trumpovej administratívy nebude na Zemi lepšie miesto pre vytváranie pracovných miest, budovanie tovární alebo rast spoločnosti než práve tu v starých dobrých USA,“ pokračoval politik. „Amerika je späť a otvorená podnikaniu,“ dodal. Daň zo zisku pre firmy sa podľa neho znížia z 21 na 15 % pre spoločnosti, ktoré budú vyrábať priamo v Spojených štátoch.

Zároveň upozornil, že tí, ktorí v Amerike nevyrábajú a len dovážajú, budú musieť platiť clá.

Ropa a vojna

Staronový prezident uviedol, že požiada OPEC a Saudskú Arábiu, aby znížili cenu ropy, čo podľa neho prispeje k ukončení vojny na Ukrajine.

„Ak by cena klesla, rusko-ukrajinská vojna by okamžite skončila. Práve teraz je cena dostatočne vysoká na to, aby vojna pokračovala. Musíte znížiť cenu ropy. Ukončíte tu vojnu,“ vyhlásil americký prezident s tým, že boli premárnené „milióny mladých životov“.

Trump nezabudol spomenúť, že jeho tím ešte predtým, než nastúpil do úradu, vyjednal dohodu o prímerí na Blízkom východe – jej súčásťou je prepustenie izraelských rukojemníkov Hamasom. Tiež má pokračovať na mierovej dohode medzi Ruskom a Ukrajinou. „Od druhej svetovej vojny nikto nič také nevidel. Je čas to skončiť,“ vyhlásil.

„Toto je vojna, ktorá nemala nikdy začať. Ak by som bol prezident, nikdy by nezačala,“ uviedol Trump.

Koniec presadzovania „znevýhodnených“

Svojrazný politik podotkol, že jeho vláda podnikla kroky k zrušeniu „všetkých nezmyslov diskriminujúcej diverzity, rovnosti a inklúzie“. Tieto politiky označované skratkou DEI sú podľa neho „absolútny nezmysel v celej vláde aj v súkromnom sektore“. Na základe nich vládne orgány a súkromné firmy prijímali a hodnotili zamestnancov na základe ich rasy, pohlavia, náboženstva a ďalších kritérií namiesto hodnotenia ich výkonnosti. Na úradoch, v inštitúciách a vo firmách sa tak umelo zvyšovalo zastúpenie marginalizovaných skupín.

Trump tieto kritéria po nástupe do úradu zrušil vo vládnych subjektoch a súkromný sektor sa k nemu rýchlo pridal – vrátane firiem ako McDonald’s, Boeing alebo Ford, ktoré svoje DEI programy upravujú, obmedzujú alebo rušia.

„Amerika sa opäť stane krajinou založenou na zásluhách,“ uviedol v prejave pre fórum v Davose Trump. Doplnil, že oficiálnou politikou Spojených štátov teraz je, že „existujú iba dve pohlavia, muž a žena“.

„A nebudeme mať žiadnych mužov zúčastňujúcich sa ženských športov a transgender operácie, ktoré prišli do módy, sa budú objavovať veľmi zriedka,“ pokračoval republikán.

Pravicoví politici, komentátori, ale aj niekteré média vrátane Politico poukazovali na to, že WEF presadzuje progresívnu agendu ako klimatická zmena, diverzita alebo práva LGBT+. Tieto témy sa od tej doby stali dôležitým prvkom nadnárodných korporácií a mezinárodných organizácií.

LNG pre Európu

Po svojom prejave odpovedal Trump na otázky popredných lídrov v biznise. Generálny riaditeľ investičnej skupiny Blackstone Steve Schwarzman vo svojej otázke spomenul sťažnosti podnikateľov v Európe ohľadom regulačnej záťaže. Trump s ním súhlasil a vyjadril sa, že mnoho jeho priateľov v Európe je tým frustrovaných.

Podľa neho pristupuje EÚ k Amerike nespravedlivo tým, že neúmerne zdaňuje americké produkty. Pozastavil sa tiež nad pokutami pre Google, Facebook alebo Apple. „Podľa mňa je to forma zdanenia,“ povedal.

Šéf ropnej spoločnosti TotalEnergies, ktorá je najväčším dovozcom skvapalneného plynu (LNG) do Európy, Patrick Pouyanné sa Trumpa opýtal, či môže garantovať bezpečnosť dodávok LNG do Európy, čo americký prezident potvrdil. „Áno, keď uzavrieme zmluvu, je to dohodnuté a dostanete to,“ sľúbil Trump.

Taktiež poznamenal, že USA budú potrebovať zdvojnásobiť výrobu elektriny kvôli rozvoju dátových centier a umelej inteligencie a že on ako prezident má právomoc urýchliť výstavbu prostredníctvom núdzovej deklarácie.

„Dovolíme im (spoločnostiam) postaviť elektrárne na veľmi rýchlom základe, môžu ich poháňať čím chcú a môžu mať uhlie ako zálohu,“ povedal. Dodal, že uhlie nemôže nič zničiť – „ani počasie, ani bomba, nič“. Doplnil, že digitálne spoločnosti si môžu postaviť elektrárne ľubovoľného typu priamo vedľa dátových centier, aby sa nemusela stavať rozvodná sieť a ušetrí sa čas.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj