Streda 22. januára, 2025
Donald Trump skladá prísahu ako 47. prezident USA v Rotunde Kapitolu vo Washingtone 20. januára 2025. (foto: Saul Loeb/Pool/AFP via Getty Images)
»

Trump završuje politický návrat, plní sľuby v prvý deň

Americký prezident Donald Trump zavŕšil 20. januára najväčší politický návrat v moderných dejinách USA zložením prísahy v Kapitole pred niektorými zo svojich najvýznamnejších podporovateľov aj odporcov.

V inauguračnom prejave predstavil odvážny program a v ten istý deň oznámil sériu výkonných opatrení na jeho spustenie. Vyhlásil národnú núdzovú situáciu týkajúcu sa energetiky a južnej hranice, označil mexické drogové kartely za globálne teroristické skupiny a vyhlásil, že politika Spojených štátov je taká, kde existujú dve pohlavia.

Prezident pripomenul bezprecedentné výzvy, ktoré prekonal počas kampane, vrátane trestného stíhania zo strany štátnych a federálnych orgánov, razie v jeho dome v Mar-a-Lago na Floride a dvoch pokusov o atentát. „Boh ma zachránil, aby som urobil Ameriku opäť veľkou,“ povedal.

Prezident Donald Trump prednáša svoj inauguračný prejav po zložení prísahy ako 47. prezident Spojených štátov v Rotunde Kapitolu USA vo Washingtone 20. januára 2025. (foto: SHAWN THEW/POOL/AFP via Getty Images)

Dávno pred pokusmi o atentát a trestným stíhaním bol Trumpovi zakázaný prístup na Twitter, Facebook a ďalšie platformy, keď v novembri 2022 oznámil svoju kandidatúru. Na ilustráciu akútnosti zvratu jeho osudu možno uviesť, že generálni riaditelia tých istých spoločností, ktoré mu zakázali prístup na svoje sociálne siete, sedeli spolu s Trumpovou rodinou a členmi kabinetu, keď prezident prednášal svoj prejav.

Na rozdiel od svojej prvej inaugurácie sa Trump ujíma moci po tom, ako pretvoril Republikánsku stranu na obraz svojho svetonázoru „Amerika na prvom mieste“. Návrat sa neobmedzuje len na politiku. S Trumpom v prvej línii kultúrnej vojny v úrade i mimo neho sa zdá, že konzervatívci zvrátili trend, v ktorom dlho dominovali progresívne hodnoty. Korporácie a vlády sa čoraz častejšie zbavujú oddelení a politík pod ideologickou záštitou princípov rozmanitosti, rovnosti a inklúzie (DEI) a environmentálnych, sociálnych a riadiacich princípov (ESG). Tieto dve skratky sa začali spájať s prenikaním progresívnej politiky do podnikov a vlád.

„Mnohí ľudia si mysleli, že je nemožné, aby som uskutočnil takýto historický politický návrat. Ale ako dnes vidíte, som tu,“ povedal Trump. „Americký ľud sa vyjadril.“

Hraničná politika

Vo svojom prejave Trump avizoval niektoré z výkonných opatrení. Na prvom mieste zoznamu bola hraničná politika, pričom prezident oznámil, že na južnej hranici vyhlási stav núdze, obnoví svoju politiku „zostať v Mexiku“, nasadí na hranici armádu a Národnú gardu, označí drogové kartely za teroristické organizácie a odvolá sa na zákon o cudzích nepriateľoch z roku 1798 s cieľom vyhostiť členov kartelov zo Spojených štátov.

Stav núdze v energetike

Prezident tiež vyhlásil stav národnej núdze v oblasti energetiky a označil ho za nevyhnutný. Príkazy zahŕňajú opatrenie uvoľňujúce ťažbu na Aljaške, ukončenie tzv. mandátu Bidenovej administratívy pre elektromobily a naplnenie strategickej ropnej rezervy. Prezident ukončí federálny prenájom veterným farmám, opäť odstúpi od Parížskej dohody o zmene klímy a ukončí niektoré nariadenia z Bidenovej éry týkajúce sa práčok, žiaroviek a umývačiek riadu.

Prezident Donald Trump prednáša svoj inauguračný prejav po zložení prísahy ako 47. prezident Spojených štátov v Rotunde Kapitolu USA vo Washingtone 20. januára 2025. (foto: SHAWN THEW/POOL/AFP via Getty Images)

Podpísané nariadenia

Prvých deväť exekutívnych opatrení Trump podpísal hneď po tom, ako v noci po inaugurácii predniesol prejav v Capital One Arene. Príkazy zahŕňali zrušenie 78 výkonných opatrení Bidenovej vlády, požiadavku, aby sa federálni zamestnanci dostavili do práce osobne, zmrazenie prijímania zamestnancov a regulácií a odstúpenie od Parížskej klimatickej dohody. Trump tiež podpísal celovládne smernice na riešenie inflácie, zákaz obmedzovania prejavu zo strany vlády a zákaz ozbrojovania federálnych agentúr proti politickým oponentom.

Prezident uviedol, že bude konať v súlade s niektorými zahraničnopolitickými postojmi, ktoré predstavil počas prechodného obdobia, vrátane zámeru získať späť Panamský prieplav, premenovať Mexický záliv na Americký záliv a zriadiť službu pre vonkajšie príjmy, ktorá bude dohliadať na výber ciel od iných štátov.

Hoci Trump pohrozil uvalením ciel na Kanadu, Mexiko a Čínu, tieto opatrenia prídu až po prvom dni. Namiesto toho podpíše memorandum, v ktorom nariadi federálnym agentúram, aby vyšetrovali nekalé obchodné praktiky zahraničných krajín a odporúčali súvisiace obchodné politiky.

Pri opise stavu krajiny v širších súvislostiach sa Trump vrátil k témam z predvolebnej kampane, keď povedal, že Spojené štáty upadajú v dôsledku politiky predchádzajúcej administratívy. Prezident svoj prejav umiestnil do polohy bodu obratu, pričom ho začal a ukončil slovami, že sa začal „zlatý vek“ Ameriky. „Od tohto dňa bude naša krajina opäť prekvitať a bude rešpektovaná na celom svete. Každý národ nám bude závidieť a my už nedovolíme, aby nás niekto využíval,“ povedal Trump. „Počas každého jedného dňa Trumpovej vlády budem, veľmi jednoducho povedané, klásť Ameriku na prvé miesto.“

Jeden z Trumpových podpisových plánov bol krátko po zložení prísahy spochybnený. Štyri skupiny podali 20. januára žaloby proti Oddeleniu pre efektívnosť vlády (DOGE), ktorému šéfuje Elon Musk. V priebehu dňa predstaviteľ administratívy potvrdil, že Vivek Ramaswamy, ktorý bol jedným z vedúcich pracovníkov DOGE, odstúpil z tejto funkcie.

Niektoré z prezidentových smerníc boli uvedené do praxe ešte počas jeho účasti na slávnostných ceremóniách. Colná a pohraničná ochrana USA oznámila ukončenie aplikácie CBP One, ktorú Bidenova administratíva využívala na pomoc 1 450 imigrantom denne pri vstupe do krajiny na základe humanitárneho povolenia. Na ministerstve obrany bol odstránený portrét bývalého generála americkej armády a predsedu Zboru náčelníkov štábov Marka Milleyho.

Prezident Donald Trump podpisuje výkonné nariadenia v Oválnej pracovni 20. januára 2025 vo Washingtone. Anna Moneymaker/Getty Images

Biden odchádza

Milley patril k niekoľkým ľuďom, ktorým prezident Joe Biden v posledných hodinách svojho funkčného obdobia udelil preventívnu milosť. Biden preventívne omilostil aj Dr. Anthonyho Fauciho, bývalého riaditeľa Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby, členov a svedkov výboru zo 6. januára a niekoľkých členov Bidenovej rodiny.

V druhom prejave, ktorý sa neobjavil na niektorých rozpisoch inauguračných prejavov distribuovaných novinárom, sa Trump prihovoril inej skupine priaznivcov, ktorí sledovali oficiálny prejav na obrazovke v Kapitole. Prezident otvoril niektoré kontroverznejšie témy, ktoré v oficiálnom prejave nenastolil. Prejav sa konal v rovnakom čase ako Bidenov rozlúčkový prejav. V dôsledku toho hlavné televízne stanice neodvysielali Bidenove záverečné slová.

Prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová počúvajú počas inaugurácie Donalda Trumpa za 47. prezidenta Spojených štátov, ktorá sa koná v Rotunde Kapitolu 20. januára 2025. Kenny Holston / AFP

Bývalý prezident v prejave pred publikom zhromaždeným na spoločnej základni Andrews poďakoval svojmu kabinetu a zamestnancom a nazval ich „najlepším tímom, aký kedy bol“. „Ak ste dnes počuli z inauguračného prejavu, máme toho ešte veľa na práci,“ povedal Biden a vyvoval smiech publika. „Z dlhoročných skúseností viem, že sú vzostupy a pády, ale musíme pretrvať.“

Omilostenie väzňov zo 6. januára

Trumpov druhý prejav sa zdal byť improvizovaný, posiaty vtipmi a viac sa podobal prejavom na jeho predvolebných zhromaždeniach. Prezident povedal, že prvá dáma ho presvedčila, aby sa počas inauguračného prejavu nezmieňoval o omilostení väzňov zo 6. januára, ale dodal, že príkaz v tejto veci sa pripravuje a že ľudia z neho budú mať radosť.

Na slávnostnom podpisovom ceremoniáli v Bielom dome v pondelok večer udelil Trump úplnú a bezpodmienečnú milosť všetkým väzňom zo 6. januára s výnimkou 14 osôb, ktoré dostali zmiernenie trestu.

Patel obvinil čínsky režim z fentanylovej krízy

Inauguračný ceremoniál bol niekoľko dní pred podujatím presunutý do interiéru kvôli silnej zime, pričom Trump predniesol svoj prejav v Kapitole a inauguračný sprievod sa presunul do Capital One Areny. Pred Trumpovým príchodom vystúpilo v aréne niekoľko rečníkov – vrátane Muska, guvernéra Virgínie Glenna Youngkina a kandidáta na riaditeľa FBI Kasha Patela.

Patel vo svojom prejave povedal, že počet vrážd, znásilnení a predávkovaní drogami je neprijateľný. Označil fentanyl – syntetický opioid zodpovedný za najväčšiu časť úmrtí v dôsledku predávkovania drogami – za „fentanyl ČKS“ (skratka pre Čínsku komunistickú stranu). Väčšina chemických prekurzorov na výrobu fentanylu pochádza z Číny. „Nie sme prioritne zameraní na to, aby sme išli po hrozbách, ktorým čelí táto krajina a predovšetkým ktoré hrozia našim budúcim generáciám,“ povedal Patel. „Ale, vďaka Bohu, začneme s tým hneď teraz.“

Musk krátko hovoril o svojom nadšení z toho, čo príde. „Toto nebolo obyčajné víťazstvo,“ povedal Musk. „Bolo to rázcestie na ceste ľudskej civilizácie.“

Svetoví lídri vrátane lídrov Ruska, Ukrajiny, Kanady, Spojeného kráľovstva a Európskej únie mu zablahoželali. Vodca čínskeho komunistického režimu Si Ťin-pching – ktorý bol na inauguráciu pozvaný, ale namiesto seba poslal vyslanca – pozdrav neposlal.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj