Streda 22. januára, 2025
Americký prezident Donald Trump sa zúčastňuje na podpisovej ceremónii po svojej inaugurácii 20. januára 2025 v prezidentskej sále Kapitolu USA vo Washingtone. (Foto: Melina Mara-Pool/Getty Images)
»

Trump udelil milosť 1 500 obžalovaným zo 6. januára a zmiernil 14 trestov

Americký prezident Donald Trump splnil svoje sľuby a urýchlene omilostil takmer všetkých obvinených v súvislosti s demonštráciami 6. januára 2021 v americkom Kapitole – skupinu, ktorú označil za „rukojemníkov J6“.

Po tom, ako 20. januára neskoro večer opustil Capital One Arenu, sa vrátil do Oválnej pracovne a omilostil približne 1 500 osôb, pričom zmiernil tresty 14 osobám, ktoré si ešte stále odpykávajú trest.

Trump svoje sľuby zopakoval v Kapitole už skôr, krátko po svojej inaugurácii. „Uvidíte veľa akcií týkajúcich sa rukojemníkov J6,“ povedal inaugurovaný americký prezident.

V decembrovom rozhovore pre časopis Time uviedol, že prípady účastníkov JED 6 preskúma „od prípadu k prípadu“, a to od prvej hodiny svojho prezidentovania. „Ak neboli násilní, myslím si, že boli príliš potrestaní,“ povedal. „Veľmi trpeli a v mnohých prípadoch trpieť nemali.“ Počas nedávneho rozhovoru pre Fox News Sunday novozvolený viceprezident JD Vance povedal, že tí, ktorí boli 6. januára násilní, „by nemali byť omilostení“.

V predvečer Dňa inaugurácie matka obžalovaného zo 6. januára Angela McKinnonová pre The Epoch Times uviedla, že očakáva omilostenie pre svojho syna Roberta Morssa. Morss, bývalý armádny ranger, bol uznaný vinným z marenia úradného konania, lúpeže osobného majetku Spojených štátov a z napadnutia, kladenia odporu alebo bránenia policajtom s nebezpečnou zbraňou.

„Vo väzení prežil hrozné obdobie,“ povedala a dodala, že napriek tomu z neho vyšiel ako ‚lepší človek‘.

Protest a výtržnosti zo 6. januára sa uskutočnili počas potvrdzovania výsledku volieb v roku 2020. Trumpovi priaznivci sa zišli vo Washingtone, aby protestovali proti výsledku, ktorý považovali za nelegitímny kvôli obvineniam z rozsiahlych podvodov. Trump vtedy zorganizoval zhromaždenie „Zastavte krádež (volieb, pozn. red.)“ na Elipse vo Washingtone, počas ktorého predniesol prejav, než sa účastníci zhromaždenia presunuli do Kapitolu USA.

V chaose zahynulo viacero Trumpových priaznivcov. Jednu z nich, 35-ročnú Ashli Babbittovú, zastrelil príslušník polície Kapitolu USA, keď sa snažila prejsť cez rozbité okno na ceste do predsália predsedu parlamentu. Po poskytnutí pomoci od záchranného tímu ju previezli do nemocnice, kde neskôr zomrela.

V súvislosti s udalosťami zo 6. januára 2021 bolo zatknutých viac ako 1 500 ľudí. Takmer 2/3 z nich boli odsúdení na trest odňatia slobody. Údajné trestné činy siahajú od použitia nebezpečnej zbrane cez útok na príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní – obvineniu čelil okrem iných Matthew Jason Beddingfield, ktorý prišiel do Kapitolu v čase, keď bol vo vyšetrovacej väzbe pre obvinenie z pokusu o vraždu – až po obyčajné „sprievody a demonštrácie v budove Kapitolu“, čo je ďalšie časté obvinenie v prípadoch zo 6. januára.

Podľa správy generálneho inšpektora ministerstva spravodlivosti z decembra 2024 bolo v ten deň vo Washingtone v súvislosti s incidentom najmenej 26 informátorov FBI. V správe sa uvádza, že tajní agenti FBI neboli 6. januára prítomní „v protestujúcich davoch ani v Kapitole“.

Trumpovo konanie 6. januára bolo predmetom sporov. V priebehu dvoch týždňov medzi protestom a Trumpovým odchodom z funkcie ho snemovňa obžalovala s tým, že sa pokúsil podnietiť vzburu. Vo februári nasledoval oslobodzujúci rozsudok Senátu.

Trump síce vyzval svojich priaznivcov, aby v ten deň pochodovali ku Kapitolu a vyjadrili svoje obavy, ale povedal im, aby demonštrovali „pokojne a vlastenecky“. Prostredníctvom Twitteru tiež vyzval svojich stúpencov, aby „zostali pokojní“ a „prosím, podporte našu políciu Kapitolu a orgány činné v trestnom konaní“.

V prepise rozhovoru bývalý zástupca Trumpovho personálneho šéfa vypovedal, že prezident chcel 6. januára vo Washingtone 10 000 príslušníkov Národnej gardy, pričom citoval rozhovor, ktorý počul medzi bývalým personálnym šéfom Bieleho domu Markom Meadowsom a starostkou D.C. Muriel Bowserovou.

Záznam z toho dňa ukázal, že vtedajšia predsedníčka parlamentu Nancy Pelosiová (D-Calif.) povedala, že je zodpovedná za neprítomnosť Národnej gardy v Kapitole.

Článok II ústavy umožňuje prezidentovi udeliť milosť za federálne trestné činy „s výnimkou prípadov obžaloby“. V posledných dňoch svojho prezidentovania prezident Joe Biden udelil množstvo milostí a zmiernil viac ako tisíc trestov. Niekoľko hodín pred inauguráciou Biden preventívne omilostil doktora Anthonyho Fauciho, generála Marka Milleyho a členov výboru 6. januára.

V decembri Biden omilostil svojho syna Huntera Bidena, ktorý bol po vyšetrovaní špeciálneho poradcu odsúdený za držanie zbraní a strelných zbraní. Tesne pred tým, ako Trump zložil prísahu, preventívne omilostil aj ďalších členov svojej rodiny.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj