
Trump tvrdí, že Krym „zostane Rusku“
Rusko si zachová kontrolu nad Krymským polostrovom, povedal americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time, ktorý bol zverejnený 25. apríla.
Ruské sily odňali Krym Ukrajine v roku 2014 po období spoločenských nepokojov, počas ktorých Rusku naklonený bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč utiekol z krajiny. Od roku 2022 sa ruským silám podarilo obsadiť a vykonávať kontrolu nad ešte väčším územím na východe Ukrajiny.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nechce súhlasiť s týmito ruskými ziskami, zatiaľčo Trump sa snaží zmraziť prebiehajúcu rusko-ukrajinskú vojnu pozdĺž súčasných frontových línií. „Krym zostane Rusku,“ povedal Trump v rozhovore pre Time z 22. apríla, ktorý bol zverejnený 25. apríla. „Zelenskyj to chápe a každý chápe, že je to tak už dlhý čas.“
Počas minulého týždňa Trump zverejnil návrh na ukončenie bojov medzi Ruskom a Ukrajinou. Na tlačovej konferencii 22. apríla Zelenskyj zopakoval svoj nesúhlas s tým, aby Ukrajina formálne uznala ruskú kontrolu nad akýmkoľvek územím, ktoré Rusi obsadili od roku 2014.
Trump odpovedal na svojom účte Truth Social nasledujúci deň vyhlásením: „Práve takéto poburujúce vyhlásenia, ako má Zelenský, sťažujú urovnanie tejto vojny… Situácia pre Ukrajinu je zúfalá – môže mať mier alebo môže bojovať ďalšie tri roky, než stratí celú krajinu.“
Vláda nad územím Krymského polostrova sa počas desaťročí zmenila viackrát. Sovietsky zväz previedol kontrolu nad územím z Ruska na Ukrajinu v roku 1954. Po rozpade Sovietskeho zväzu si Ruská federácia dohodla prenájom námorných zariadení v krymskom prístavnom meste Sevastopol.
V rokoch 2000 a začiatkom roka 2010 sa ukrajinská spoločnosť rozdelila v otázke snahy o rozšírenie ekonomických vzťahov s Európskou úniou. Pod tlakom udržať silné obchodné vzťahy s Ruskom Janukovyč odmietol podpísať dohodu o rozšírení ekonomických vzťahov medzi EÚ a Ukrajinou. Proti Janukovyčovi vzniklo protestné hnutie s čoraz násilnejšími stretmi medzi ukrajinskými úradmi a protestujúcimi.
Dňa 21. februára 2014 Janukovyč podpísal dohodu o urovnaní občianskych nepokojov, obnovení ústavy krajiny z roku 2004 a konaní nových volieb. Napriek tejto dohode protestujúci naďalej pochodovali na vládne budovy v Kyjeve a Janukovyč utiekol z krajiny. Jeho zvrhnutie vyvolalo proruské demonštrácie na Kryme a Moskva mobilizovala ruské jednotky po celom Kryme, aby prevzali kontrolu nad územím.
Do marca 2014 proruskí stúpenci zorganizovali referendum o uznaní Krymu ako federálnej súčasti Ruska. Ruská federácia uznala referendum v prospech pripojenia Krymu k Rusku, ale mnohí v medzinárodnom spoločenstve označili hlasovanie za nelegitímne vzhľadom na okolnosti.
V reakcii na Trumpov príspevok na Truth Social z 23. apríla Zelenskyj spomenul vyhlásenie o Kryme, ktoré vydalo ministerstvo zahraničných vecí USA počas Trumpovho prvého funkčného obdobia, v ktorom sa uvádza: „Spojené štáty potvrdzujú svoje politické stanovisko a odmietajú uznať nároky Kremľa na suverenitu nad územím obsadeným silou v rozpore s medzinárodným právom.“
V rozhovore pre časopis Time Trump poznamenal, že ruská anexia Krymu sa odohrala za vlády vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu. „Vzali by mi [Krym] tak, ako ho vzali Obamovi? Nie, to by sa nestalo. Keby som bol ja prezidentom, Krym by nevzali,“ dodal americký prezident.
Počas rozhovoru s časopisom Time tiež vyjadril pochybnosti o tom, že Ukrajina sa stane členom NATO. Povedal, že snaha Ukrajiny o vstup do NATO bola prispievajúcim faktorom k súčasnej vojne. „Myslím si, že keď začali hovoriť o vstupe do NATO, spôsobilo to začiatok vojny… Keby sa to nespomínalo, bola by omnoho väčšia šanca, že by to ani nezačalo.“
Uprostred svojho úsilia sprostredkovať mierovú dohodu Trump vyjadril frustráciu z oboch strán. Už skôr pohrozil, že sa stiahne z úlohy sprostredkovateľa, ak neuvidí pokrok.
Dňa 24. apríla Trump vyjadril na sociálnych médiách svoje znepokojenie nad obnovenými ťažkými ruskými údermi dronov a rakiet na Kyjev. „Nie som spokojný s ruskými útokmi na KYJEV. Nie sú potrebné a majú veľmi zlé načasovanie. Vladimír, PRESTAŇ! Týždenne zomiera 5000 vojakov. Poďme DOKONČIŤ mierovú dohodu!“ napísal vtedy Trump.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK