Sobota 1. februára, 2025
Prezident Donald Trump vo východnej miestnosti Bieleho domu 29. januára 2025. (foto: Pedro Ugarte/AFP via Getty Images)
»

Trump povedal, že niektorí nelegálni prisťahovalci budú poslaní do Guantánama

Donald Trump 29. januára podpísal memorandum, ktorého cieľom je pripraviť námornú základňu Guantánamo na Kube na prijatie nelegálnych prisťahovalcov, uvádza Biely dom.

„Dnes podpisujem […] výkonný príkaz, ktorým nariaďujem ministerstvám obrany a vnútornej bezpečnosti, aby začali pripravovať centrum pre 30 000 migrantov v zálive Guantánamo,“ povedal Trump.

„Na Guantáname máme 30 000 lôžok na zadržiavanie najhorších zločincov z radov nelegálnych prisťahovalcov, ktorí ohrozujú americký ľud. Niektorí z nich sú takí zlí […] a my ich pošleme do Guantánama. Tým sa naša kapacita okamžite zdvojnásobí.“

Americký prezident prvýkrát vyslovil myšlienku využiť väznicu na umiestnenie nelegálnych prisťahovalcov počas svojho prejavu 27. januára na golfovom ihrisku Doral, kde sa konalo výročné stretnutie republikánskych členov Snemovne reprezentantov.

Pri tejto príležitosti povedal, že dúfa, že získa povolenie deportovať nelegálnych prisťahovalcov zo Spojených štátov a umiestniť ich v „cudzej krajine, kde by sa o nich za veľmi malý poplatok postarali iní“ „Bolo by to ekonomickejšie ako držať ich v amerických väzniciach,“ dodal Trump.

Nová ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kristi Noemová povedala, že Biely dom pracuje na využití zdrojov, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii na Guantáname. Nedávno vymenovaný „cár“ pre hranice Tom Homan povedal, že centrá by riadil ICE, americký úrad pre imigráciu a colnú správu. „Už teraz tam existuje centrum pre migrantov. Je tam už desaťročia. My ho len rozšírime,“ povedal Homan.

George W. Bush vytvoril vojenskú väznicu Guantánamo na kubánskom pobreží v roku 2002 po teroristických útokoch z 11. septembra 2001. Tento kúsok zeme a vody s rozlohou 72 km2 si Spojené štáty prvýkrát prenajali od novej nezávislej kubánskej vlády v roku 1903.

V roku 1964 Fidel Castro odrezal základňu od vody a dodávok po tom, ako sa spojil so Sovietskym zväzom a prerušil diplomatické vzťahy so Spojenými štátmi. Odvtedy je námorná základňa Guantánamo sebestačná a má vlastné dodávky vody a elektriny.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj