Trump plánuje vyhlásiť „výnimočný stav“ a spustiť hromadné deportácie s pomocou armády
Novozvolený prezident Trump potvrdil správy, že ako zvolený prezident vyhlási „národný stav núdze“, aby mohol realizovať hromadné deportácie migrantov bez dokladov. Skupiny na ochranu občianskych práv a odborníci na migráciu varujú pred vysokými nákladmi a právnymi konfliktmi.
47. zvolený prezident USA Donald Trump potvrdil správy, že ako prezident vyhlási „národný výnimočný stav“, aby mohol realizovať ním avizované hromadné deportácie osôb bez dokladov, ktoré nie sú Američanmi. Na tento účel využije aj vojenské zdroje.
Trump reagoval na príspevok šéfa konzervatívnej mimovládnej organizácie Judicial Watch Toma Fittona na sociálnej sieti Truth Social. Trump potvrdil, že správa je „pravdivá“.
Trump vidí súvislosť medzi nelegálnym prisťahovalectvom a fentanylovou krízou
Trump vo svojom vyhlásení neuviedol žiadne ďalšie podrobnosti. Sľub, že hneď po nástupe do funkcie bude v rámci rozsiahlej operácie deportovať ľudí, ktorí sa v krajine zdržiavajú neoprávnene, bol však ústrednou témou jeho predvolebnej kampane.
Trump toto opatrenie označil za nevyhnutné na potlačenie organizovaného zločinu a obchodovania s ľuďmi. Nárast kriminality a alarmujúce údaje o zneužívaní fentanylu súviseli aj s tým, že mnoho ľudí nelegálne žijúcich v USA si zarába na živobytie nelegálnou činnosťou. Odborníci na migráciu, ako napríklad Hein de Haas, odmietajú, že by sa prisťahovalci bez dokladov viac podieľali na trestnej činnosti – väčšina z nich sa podľa nich správa mimoriadne zákonne, aby nepriťahovala pozornosť úradov. Zločinnosť gangov je však výnimkou.
Očakáva sa, že kľúčovú úlohu pri realizácii Trumpovho plánu bude zohrávať Tom Homan. Zvolený prezident stiahol bývalého riaditeľa Imigračného a colného úradu (ICE) z dôchodku. Ako „hraničný cár“ má byť v jeho administratíve zodpovedný za kontrolu vonkajších hraníc.
Zameranie sa na pracovné miesta nelegálnych obyvateľov v krajine
Osobitná pozornosť by sa mala venovať ukončeniu pobytu osôb zapojených do trestnej činnosti. Prioritou bude aj deportácia osôb, ktoré sa v krajine zdržiavajú neoprávnene a sú považované za „hrozbu pre verejnú a národnú bezpečnosť“.
V rozhovore pre „Fox News“ Homan zdôraznil, že sa zintenzívnia najmä kontroly na pracoviskách. „Kde nájdeme najviac obetí obchodovania so sexom a nútenej práce? Na pracoviskách,“ vyjadrli sa bývalý riaditeľ ICE.
Hromadné deportácie majú posilniť legálnu ekonomiku a odľahčiť trh s bývaním. Trumpov plán podľa nich „časom ušetrí peniaze daňových poplatníkov“.
Možný Trumpov minister financií hovorí o „vysokých ľudských nákladoch“
V súčasnosti vláda často platí 500 USD za noc za ubytovanie žiadateľov o azyl v hotelových izbách v New Yorku, vysvetlil Homan. V ICE by boli lôžka k dispozícii za 127 USD, čo by samo o sebe prinieslo značné úspory pre daňových poplatníkov.
Scott Bessent, o ktorom sa hovorí ako o možnom budúcom ministrovi financií, pre Fox News tak isto povedal, že kontrolovaná imigrácia do USA by bola z dlhodobého hľadiska výhodnejšou alternatívou. Vysvetlil, že je potrebné zohľadniť aj „ľudské náklady“ nelegálneho prisťahovalectva. „Máme 100 000 úmrtí na fentanyl ročne, pretože hranice sú také priepustné. Máme zvýšenú kriminalitu. V pozadí je strach, ktorý majú Američania. To sa nedá vyčísliť.“
V súčasnosti sa odhaduje, že v USA žije približne 11 miliónov prisťahovalcov bez dokladov. Niektorým z nich ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť udelilo dočasný chránený štatút. V roku 2007 prezident George W. Bush viedol kampaň za zákon o amnestii v prospech 12 miliónov nelegálnych cudzincov v krajine. Tento návrh však v Kongrese neprešiel.
Organizácie prisťahovalcov ohlásili vlnu žalôb
Organizácie prisťahovalcov a skupiny na ochranu občianskych práv varujú pred plánovaným zásahom proti osobám bez občianstva, ktoré sa v krajine zdržiavajú bez povolenia. Americká rada pre prisťahovalectvo odhaduje náklady až na 315 miliárd amerických dolárov.
Americká únia občianskych slobôd (ACLU) oznámila, že podobne ako počas prvého funkčného obdobia Donalda Trumpa, podnikne právne kroky proti antiimigračným opatreniam vlády. Chce tiež spolupracovať so štátmi a obcami, ktoré sú voči týmto plánom kritické. Cieľom je „zabezpečiť, aby Trumpova administratíva nemohla využívať zdroje federálnych štátov na realizáciu plánu“.
Na druhej strane chce Trump nasadiť armádu proti zahraničným drogovým kartelom a pokračovať v plánoch na výstavbu múru pozdĺž hranice s Mexikom. Chce sa pritom odvolať na „zákon o cudzích nepriateľoch“ z roku 1798. „Drogové kartely sú vo vojne s Amerikou – a teraz je čas, aby Amerika viedla vojnu proti kartelom,“ vysvetlil opätovne zvolený prezident.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK