Pondelok 16. septembra, 2024
Vľavo bývalý prezident Donald Trump (The Epoch Times), vpravo minister spravodlivosti Merrick Garland (Bonnie Cash/Pool/AFP/Getty Images)
»

Trump oznámil, že ho ministerstvo spravodlivosti obvinilo. Ako reagujú republikáni a demokrati?

Bývalý americký prezident a zároveň kandidát na prezidenta vo voľbách 2024 včera oznámil, že ho ministerstvo spravodlivosti obvinilo v súvislosti s manipuláciou s tajnými/dôvernými dokumentmi. Ako na obvinenie reagujú politici z oboch politických táborov?

Trump uviedol, že jeho právnici boli o obvineniach informovaní Ministerstvom spravodlivosti. Stal sa tak prvým bývalým prezidentom USA v histórii čeliacim trestnému konaniu na federálnej úrovni. Oznámenie súvisí s minuloročnou raziou FBI v Trumpovom sídle Mar-a-Lago,  pri ktorej sa údajne objavilo niekoľko tajných dokumentov z čias, keď bol Trump prezidentom.

„Skorumpovaná Bidenova administratíva informovala mojich právnikov, že som bol obvinený, zrejme kvôli hoaxu s krabicami,“ napísal Trump na svojej sociálnej sieti Truth. Zároveň poukázal na paralelné vyšetrovanie prezidenta Joea Bidena v rovnakej veci.

Reakcie zákonodarcov na túto správu sa do veľkej miery líšia podľa straníckej príslušnosti, pričom republikáni ju označujú za „hon na čarodejnice“ predstavujúci nebezpečenstvo pre americké politické normy, zatiaľ čo demokrati poukazujú na to, že „nikto nie je nad zákonom“.

„Je nehorázne, aby prezident obviňoval hlavného protikandidáta. Joe Biden mal pri sebe tajné dokumenty celé desaťročia,“ napísal na Twitteri predseda Snemovne reprezentantov, republikán Kevin McCarthy.

„Ja, ako aj každý Američan, ktorý verí v právny štát, stojíme na strane prezidenta Trumpa proti tejto tupej nespravodlivosti. Republikáni v Snemovni reprezentantov vyvodia zodpovednosť za toto nehanebné zneužívanie moci.“

„HON NA ČARODEJNICE,“ napísal na Twitteri republikánmi vedený justičný výbor Snemovne reprezentantov, ktorý vyšetruje obvinenia zo zneužívania politickej moci vládou prezidenta Joea Bidena.

Predseda justičného výboru Jim Jordan to označil za „smutný deň pre Ameriku“ a dodal: „Boh žehnaj prezidentovi Trumpovi.“

Republikánsky senátor Josh Hawley spojil tieto udalosti so širšími obavami republikánov z toho, akými spôsobmi využíva ministerstvo spravodlivosti a FBI svoje právomoci pod Bidenovým vedením.

„Joe Biden využíva svoje Ministerstvo spravodlivosti na to, aby prenasledoval rodičov ako „domácich teroristov“, špehoval katolícke farnosti, terorizoval a obťažoval pro-life kresťanov – a dnes v noci chce obviniť svojho hlavného politického protivníka Trumpa. Pošliapal právny štát v prospech seba. Priviedol krajinu do hlbokého nebezpečenstva,“ uviedol Hawley na Twitteri s odkazom na obvinenia, že FBI nasadila informátorov do tradičných katolíckych komunít a zamerala sa na pro-life osoby, čím im dala nálepku „ohrozujúcich ľudí“.

„Ak ľudia pri moci môžu svojich politických oponentov ľubovoľne zatvárať, nemáme republiku,“ uviedol Hawley v ďalšom tweete. Iní republikáni navrhli úplne zrušiť FBI a Ministerstvo spravodlivosti.

Marjorie Taylor Greeneová poukázala na Twitteri na strach demokratov z Trumpovej popularity a na Bidenovo nedbalé narábanie s tajnými dokumentmi, za čo nečelil žiadnemu trestnému stíhaniu. Obvinenia označila za „najväčšie pokrytectvo v moderných dejinách“.

Demokrati: Nikto nie je nad zákonom

Demokrati berú naopak obvinenie za dôkaz toho, že americký justičný systém funguje.
Kongresmani Gerry Connelly, Dwight Evans a Adrian Espaillat reagovali na záležitosti týkajúce sa Trumpa „obohratou pesničkou“ demokratov, keď vyhlásili, že „nikto nie je nad zákonom“.

Adam Schiff , bývalý demokratický predseda výboru Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby, označil obžalobu za „potvrdenie právneho štátu“.

„Zjavné obvinenie Trumpa vo viacerých bodoch obžaloby týkajúcej sa utajovaných materiálov je ďalším potvrdením právneho štátu,“ napísal Schiff.

„Štyri roky sa správal, akoby bol nad zákonom. Malo by sa s ním však zaobchádzať ako s každým iným porušovateľom zákona. A dnes sa tak stalo.“

Kongresman Greg Landsman uviedol, že obvinenie je najnovším príkladom toho, čo nazval „Trumpovým chaosom“.

„Trumpov chaos pokračuje,“ uviedol Landsman vo vyhlásení. „To, čo robí tejto krajine – extrémizmus a nebezpečenstvo, ktoré on a jeho spojenci predstavujú – sa musí skončiť. Až keď sa tí, ktorí ho podporujú a dávajú mu možnosti, rozhodnú s týmto toxickým správaním skoncovať, bude to všetko za nami.“

Rashida Tlaibová, kongresmanka z progresívneho prúdu Snemovne, napísala: „Bývalý dvakrát ústavne obžalovaný prezident je teraz dvojnásobne obvinený.“

Načasovanie

Mnohí republikáni poukázali na načasovanie obvinení.

Prišlo len niekoľko hodín potom, čo riaditeľ FBI Christopher Wray vyhovel požiadavke republikánov a poskytol dokument, podľa ktorého Joe Biden prijal úplatok zo zahraničia  v čase, keď bol viceprezidentom. Biden je konkrétne obvinený z prijatia 5 miliónov dolárov za pomoc pri zosadení ukrajinského prokurátora Viktora Šokina. Ten vyšetroval energetickú spoločnosť Burisma, v ktorej predstavenstve sedel Hunter Biden (syn Joea Bidena) a Hunterov obchodný partner.

Republikánsky kongresman Matt Gaetz uviedol, že verí, že tieto dve veci spolu súvisia.

„Predstavte si, aký musíte byť naivný, aby ste uverili, že dôkazy o Bidenovom úplatku a Trumpovo obvinenie, ktoré sa objavilo v rovnaký deň, sú náhoda,“ napísal Gaetz na Twitteri. Podobne sa vyjadril aj senátor Chuck Grassley.


Preklad a redakčná úprava pôvodnej správy: Juraj Skovajsa a L. S.

Prečítajte si aj