
Trump oznámil historický balík nových ciel
„Tento deň sa zapíše do histórie“ – týmito slovami americký prezident Trump oznamuje nové rozsiahle clá.
Americký prezident Donald Trump v stredu (2. apríla) predstavil nový balík ciel pre obchodných partnerov na celom svete. Clá na tovar z iných krajín majú predstavovať najmenej 10 %, pričom pre rôzne krajiny budú platiť rôzne sadzby.
Podľa zoznamu Bieleho domu sa „minimálna sadzba“ vzťahuje na krajiny ako Spojené kráľovstvo, Brazília a Turecko. Najvyššia sadzba vo výške 49 % sa vzťahuje na Kambodžu. Na dovoz z Číny sa uplatňuje sadzba 34 %. Pre EÚ sa plánujú clá vo výške 20 % – v porovnaní s clami vo výške 39 %, ktoré by EÚ požadovala od USA.
„Čo oni robia nám, to my robíme im,“ argumentoval prezident USA a hovoril o ‚recipročných clách‘, t. j. clách na rovnakej úrovni ako clá obchodných partnerov. Ide o doteraz najvážnejší krok v obchodnej politike amerického prezidenta. Tvrdo zasiahne Európsku úniu a pravdepodobne bude mať výrazný vplyv na svetové hospodárstvo.
Ako už mnohokrát predtým oznámil, Trump teraz potvrdil aj 25-percentné clá na dovážané autá.
„Tento deň sa zapíše do histórie ako deň znovuzrodenia amerického priemyslu, deň, keď Amerika nadobudla späť svoj cieľ, a deň, keď sme začali robiť Ameriku opäť bohatou,“ povedal Trump. „Celé desaťročia bola naša krajina drancovaná, plienená, znásilňovaná a rabovaná blízkymi aj vzdialenými národmi, priateľmi aj nepriateľmi.“ To sa teraz skončilo. Trump hovoril o jednom z najdôležitejších dní v histórii USA. „Zlatý vek“ USA sa vracia.
Trump chce svojou politikou oživiť značku „Made in America“, t. j. urobiť americký priemysel opäť silným. Na dosiahnutie tohto cieľa chce nielen znížiť deficity zahraničného obchodu prostredníctvom ciel, ktoré viedli k odchodu priemyslu a strate pracovných miest, ale aj zatraktívniť USA ako miesto výroby. Nízke náklady na energie, menej regulácie a byrokracie, ako aj nízke dane by mali malým a veľkým podnikom v Amerike umožniť opätovný rozvoj a podnikanie.
Prvé reakcie z EÚ
Prvé reakcie z Nemecka boli znepokojujúce. Nemecké združenie chemického priemyslu (VCI) varovalo pred „eskalačnou špirálou“, ktorá by len zvýšila škody. Predseda konzervatívnej skupiny EPP v Európskom parlamente Manfred Weber (CSU) označil clá za škodlivé pre „obe strany Atlantiku“. Európa je „pripravená brániť svoje záujmy“, napísal na X, ale je tiež „otvorená férovým“ rokovaniam.
Kriticky sa vyjadrila aj šéfka talianskej vlády Giorgia Meloniová. Nové clá označila za „nesprávne“. Írsko vyzvalo EÚ, aby prijala „primeranú“ reakciu. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová už skôr oznámila „silný plán“ v reakcii na Trumpa. V obchodných otázkach má Komisia EÚ právomoc hovoriť v mene členských štátov. Kritika prišla aj zo strany Spojeného kráľovstva a Austrálie.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK