Trump naznačil, že USA by mohli dostať od Ukrajiny vzácne zeminy výmenou za pokračujúcu podporu
Americký prezident Donald Trump navrhol, že Spojené štáty by mohli získať prístup k ukrajinským dodávkam minerálov vzácnych zemín výmenou za pokračujúcu americkú podporu.
V rozhovore s novinármi v Bielom dome 3. februára Trump zopakoval sťažnosť, že Spojené štáty znášajú veľkú časť nákladov na vyzbrojovanie a financovanie Ukrajiny v prebiehajúcej vojne, a povedal, že ostatné krajiny v Európe by mali začať preberať väčšiu časť bremena.
„Pozrite sa, máme medzi sebou oceán. Oni nie… Je to pre nich dôležitejšie ako pre nás, ale z hľadiska množstva financií sú ďaleko za nami a mali by platiť aspoň rovnako… Mali by naozaj platiť oveľa viac ako my, alebo povedzme porovnateľne s nami.“
Trump potom nadhodil možnosť, že by Ukrajina uhradila Spojeným štátom pomoc, ktorú od nich dostáva, obchodovaním s minerálmi vzácnych zemín. Tieto minerály vzácnych zemín sa používajú v špičkovej elektronike, počítačových čipoch a batériách do elektrických vozidiel a stávajú sa čoraz vyhľadávanejšou strategickou surovinou.
„Chceme s Ukrajinou uzavrieť dohodu, v rámci ktorej by si zabezpečili to, čo im dávame, svojimi vzácnymi zeminami a ďalšími vecami,“ povedal Trump novinárom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už skôr predložil návrh na vývoz vzácnych prírodných zdrojov Ukrajiny ako súčasť širšej dohody o pokračujúcej zahraničnej podpore v prebiehajúcej vojne.
Na jeseň tohto roku Zelenskyj predstavil svoj „víťazný plán“, aby donútil Rusko sadnúť si za rokovací stôl za výhodnejších podmienok pre Ukrajinu. Jeho plán požadoval pokračovanie zahraničnej vojenskej pomoci vrátane väčšieho prístupu k zbraniam dlhého doletu na údery na územie Ruska. Vyzval tiež NATO, aby rozšírilo členstvo Ukrajiny v aliancii a poskytlo tak dodatočnú bezpečnostnú záruku proti budúcim ruským útokom. Výmenou za túto podporu by Ukrajina podľa Zelenského mohla podpísať dohody so Spojenými štátmi a inými európskymi krajinami o zdrojoch, ako je urán, titán, lítium a grafit.
Počas predvolebnej kampane Trump opakovane signalizoval, že by uprednostnil rýchle rokovania o ukončení prebiehajúcej rusko-ukrajinskej vojny, ale nechal otvorené otázky, či budú Spojené štáty pokračovať vo vyzbrojovaní a financovaní Ukrajiny, kým budú boje pokračovať.
Trump počas kampane občas naznačoval, že by mohol rusko-ukrajinskú vojnu vyriešiť do 24 hodín, ale jeho tím odvtedy predložil pozvoľnejší časový plán na dosiahnutie dohody. V rozhovore pre Fox News z 9. januára generálporučík americkej armády vo výslužbe Keith Kellogg – Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu a Rusko – stanovil cieľ dosiahnuť dohodu do 100 dní od začiatku Trumpovho funkčného obdobia.
V rozhovore s novinármi 31. januára Trump naznačil, že plány na rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sú stále v štádiu riešenia. „Budeme sa rozprávať a myslím si, že možno urobíme niečo, čo bude významné. Chceme ukončiť túto vojnu,“ povedal prezident.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK