
Trump kritizuje Zelenského, ukrajinský líder je naďalej proti územným ústupkom
Zelenskyj 22. apríla zopakoval svoj nesúhlas s uznaním nárokov Moskvy na zvrchovanosť nad územím, ktoré ruské sily odobrali Ukrajine.
Americký prezident Donald Trump 23. apríla kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského po tom, ako ukrajinský líder vyhlásil, že jeho krajina právne neuzná ruskú kontrolu nad Krymom.
Vláda USA nedávno predložila návrh na ukončenie prebiehajúcej rusko-ukrajinskej vojny. Biely dom zatiaľ nepotvrdil podrobnosti návrhu, ale viceprezident JD Vance uviedol, že plán by mal zmraziť boje pozdĺž súčasnej územnej línie. To by v podstate prinútilo Ukrajinu odstúpiť časť územia, ktoré stratila v prospech Ruska.
V prejave na tlačovej konferencii 22. apríla Zelenskyj zopakoval svoje stanovisko, že Ukrajina právne neuzná nároky Ruska na žiadne územie, ktoré od roku 2014 Ukrajine odobralo, vrátane Krymského polostrova.
Ruské sily prvýkrát obsadili Krym v roku 2014. Tento krok prišiel uprostred otrasov v ukrajinskej spoločnosti, keďže Rusku naklonený bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč utiekol z krajiny pod tlakom miestami nepokojného protestného hnutia.
Ruské sily od invázie do krajiny v roku 2022 pokračujú v presadzovaní kontroly nad ďalšími oblasťami Ukrajiny. Zelenskyj odsúdil reči o vzdaní sa územia. „Tu nie je o čom hovoriť,“ povedal. „Je to proti našej ústave.“
Trump, ktorý 23. apríla vystúpil na sociálnej platforme Truth, obvinil ukrajinského lídra, že svojimi nedávnymi výrokmi poškodil mierové rokovania. „Nikto nežiada Zelenského, aby uznal Krym za ruské územie, ale ak chce Krym, prečo oň nebojovali pred 11 rokmi, keď bol odovzdaný Rusku bez jediného výstrelu?“ napísal Trump.
Americká vláda sa už niekoľko týždňov snaží sprostredkovať mierovú dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou. Členovia Trumpovej administratívy občas hovorili, že výzvy, aby Ukrajina získala späť celé územie, ktoré stratila od roku 2014, sú nereálne. „Situácia pre Ukrajinu je hrozivá – môže mať mier alebo, môže bojovať ďalšie tri roky, než stratí celú krajinu,“ dodal Trump.
Len niekoľko hodín po tom, čo Trump ventiloval svoju frustráciu, sa Zelenskyj obrátil na platformu sociálnych médií X, aby sa opäť prihovoril verejnosti. Ukrajinský líder zdieľal screenshot vyhlásenia, ktoré vydalo americké ministerstvo zahraničných vecí počas Trumpovho prvého funkčného obdobia a v ktorom sa uvádza: „Spojené štáty opätovne potvrdzujú, že ako politiku odmietajú uznať nároky Kremľa na zvrchovanosť nad územím, ktorého sa zmocnil silou v rozpore s medzinárodným právom.“
Trumpovi „dochádza trpezlivosť“
Nie je to prvýkrát, čo sa nezhody medzi Trumpom a Zelenským dostali na verejnosť. Stretnutie oboch lídrov v Bielom dome 28. februára sa zvrhlo na hádky, keď Zelenskyj požiadal o väčšiu pomoc USA a vyjadril pochybnosti o tom, či Moskva dodrží akúkoľvek mierovú dohodu.
V rozhovore s novinármi 23. apríla tlačová tajomníčka Bieleho domu Karoline Leavittová obvinila Zelenského, že sa snaží svoje spory riešiť prostredníctvom tlače. „Mali by to byť rokovania za zatvorenými dverami,“ povedala Leavittová, pričom zopakovala, že Trump nepožaduje od Ukrajiny, aby uznala Krym ako ruské územie. Povedala tiež, že dohodnuté riešenie by znamenalo, že obe strany „budú musieť odísť trochu nešťastné“.
Minulý týždeň Trump varoval, že ak sa čoskoro nedočká pokroku, zastaví úsilie o sprostredkovanie prímeria. „Prezident je frustrovaný,“ povedal Leavitt 23. apríla. „Jeho trpezlivosť sa veľmi zmenšuje.“
Európski lídri hľadajú ďalšie kroky
Verejná roztržka Trumpa a Zelenského prišla v ten istý deň, keď malo britské ministerstvo zahraničných vecí hostiť stretnutie na úrovni ministrov niektorých popredných medzinárodných podporovateľov Kyjeva, aby prediskutovali rôzne návrhy na urovnanie rusko-ukrajinskej vojny.
Na stretnutí v Londýne sa mal zúčastniť aj minister zahraničných vecí USA Marco Rubio, ale 22. apríla večer zmenil svoje plány. Minister zahraničných vecí Spojeného kráľovstva David Lammy uviedol, že londýnske stretnutie sa bude konať v redukovanej podobe za účasti ministrov zahraničných vecí Francúzska, Nemecka a Ukrajiny. Generálporučík vo výslužbe Keith Kellogg, Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu, nahradil Rubia ako zástupca USA na týchto rokovaniach 23. apríla.
Ostatní európski lídri sa naďalej obávajú podkopávania nárokov Ukrajiny na Krym. Kaja Kallasová, šéfka zahraničnej politiky Európskej únie, v rozhovore pre agentúru AFP 22. apríla uviedla: „Krym je Ukrajina,“ pričom dodala, že Spojené štáty nevyčerpali všetky dostupné prostriedky na to, aby zatlačili na Rusko a prinútili ho k dohode, a že by bolo chybou, keby teraz v rámci mierovej dohody uznali ruský nárok na Ukrajinu.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK