Štvrtok 26. decembra, 2024
Donald Trump hovorí počas predvolebného zhromaždenia vo Williams Arena v Minges Coliseum v Greenville v Severnej Karolíne 21. októbra 2024. (Foto: Win McNamee/Getty Images)
» ,

Trump hrozí EÚ clami, ak nebude kupovať viac americkej ropy a plynu

Novozvolený prezident Donald Trump vydal varovanie Európskej únii (EÚ) a pohrozil, že na tento blok uvalí clá, ak nebude nakupovať dostatočné množstvo americkej ropy a plynu, aby vyrovnal svoj obchodný deficit so Spojenými štátmi.

Trumpovo ultimátum, ktoré zverejnil 20. decembra v príspevku na sociálnej sieti Truth, je najnovšou snahou zvoleného prezidenta využiť hrozbu ciel na dosiahnutie politických cieľov. V tomto prípade sa Trump zameriava na obchodnú nerovnováhu medzi EÚ a Spojenými štátmi, ktorá bola predmetom napätia počas jeho prvého funkčného obdobia.

„Európskej únii som povedal, že svoj obrovský deficit so Spojenými štátmi musí vyrovnať rozsiahlym nákupom našej ropy a plynu. V opačnom prípade to budú clá!!!“ Trump napísal vo svojom príspevku.

Hovorca Európskej komisie Olof Gill uviedol, že obchodné vzťahy medzi EÚ a USA sú vysoko integrované a vzájomne sa dopĺňajú, a dodal, že blok je pripravený diskutovať s nastupujúcou Trumpovou administratívou o tom, ako riešiť obavy a ďalej posilňovať väzby.

„EÚ a USA majú hlboko integrované ekonomiky s celkovo vyváženým obchodom a investíciami. Sme pripravení diskutovať s novozvoleným prezidentom Trumpom o tom, ako môžeme ďalej posilniť už aj tak silné vzťahy, a to aj prostredníctvom diskusie o našich spoločných záujmoch v energetickom sektore,“ uviedol Gill v e-mailovom vyhlásení pre The Epoch Times.

„EÚ je odhodlaná postupne ukončiť dovoz energie z Ruska a diverzifikovať naše zdroje dodávok,“ povedal Gill, čím naznačil, že zameranie EÚ na diverzifikáciu zdrojov energie môže byť v súlade s Trumpovým úsilím o zvýšenie nákupu americkej ropy a plynu.

Najvyšší predstavitelia EÚ naznačili svoj zámer zvýšiť nákupy americkej energie. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v novembri uviedla, že dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov by mohol nahradiť zvyšný dovoz ruského LNG do bloku.

„Stále dostávame veľké množstvo LNG cez Rusko, z Ruska,“ povedala von der Leyenová novinárom na samite v maďarskej Budapešti 8. novembra. „A prečo ho nenahradiť americkým LNG, ktorý je lacnejší a znižuje naše ceny energií.“

Podľa údajov Úradu obchodného zástupcu USA dosiahol v roku 2022 deficit obchodu USA s EÚ v oblasti tovarov a služieb celkovo 131,3 miliardy USD. Tento deficit vychádza z obchodu medzi oboma regiónmi v hodnote približne 1,3 bilióna USD, čo znamená, že predstavuje približne 10,1 % nerovnováhu. Deficit USA v obchode s tovarom s EÚ v tomto roku predstavoval 202,5 miliardy USD, čo bolo čiastočne kompenzované prebytkom služieb vo výške 71,2 miliardy USD, čo viedlo k celkovej hodnote deficitu USA vo výške 131,3 miliardy USD.

Gill poukázal na novšie údaje, podľa ktorých sa obchodný deficit v roku 2023 zmenšil na približne 57 miliárd USD. Spojené štáty v roku 2023 vyviezli do EÚ tovar v hodnote približne 381,2 miliardy USD, pričom doviezli 552,5 miliardy USD, čo viedlo k deficitu USA v oblasti tovaru vo výške 171,4 miliardy USD. Zároveň Spojené štáty vyviezli do EÚ služby v hodnote 436,0 miliardy USD, pričom doviezli 321,6 miliardy USD, čo prinieslo prebytok obchodu so službami vo výške 114,4 miliardy USD, ktorý kompenzoval väčšinu deficitu tovaru, čím vznikol celkový obchodný deficit 57 miliárd USD v prospech EÚ.

Trump, ktorý sa nazval „mužom ciel“, neustále obhajuje clá ako univerzálny nástroj politických rokovaní. Tvrdil, že clá chránia domáci priemysel pred nekalou zahraničnou konkurenciou a podporujú presúvanie pracovných miest vo výrobe.

Počas svojho prvého funkčného obdobia Trump často používal clá – alebo hrozbu ich zavedenia – ako vyjednávací prostriedok na opätovné prerokovanie obchodných dohôd, ktoré považoval za nevýhodné pre americké podniky.

„V roku 2018 Donald Trump pohrozil zavedením ciel na európske automobily, aby prinútil EÚ znížiť obchodné bariéry a zvýšiť dovoz americkej sóje a skvapalneného zemného plynu,“ povedal v novembri pre The Epoch Times Sebestyen Geza, vedúci Centra hospodárskej politiky na Mathias Corvinus Collegium.

„V nasledujúcom roku oznámil plány na zvýšenie ciel na všetok mexický dovoz s cieľom vyvinúť tlak na Mexiko, aby prijalo prísnejšie opatrenia proti nelegálnej imigrácii. Keď dosiahol svoje ciele, clá boli pozastavené.“

Najnovšie Trump varoval Kanadu a Mexiko pred hroziacimi 25-percentnými clami, ak nepodniknú rozhodné kroky na obmedzenie toku fentanylu a nelegálnych prisťahovalcov cez svoje hranice do Spojených štátov.

Kritici Trumpových navrhovaných ciel tvrdia, že by mohli znížiť americký hospodársky výkon a zvýšiť ceny dovážaného tovaru – napríklad kanadského dreva – pre amerických spotrebiteľov, ako aj výrobkov, ktoré využívajú tento dovoz ako vstupy, napríklad domov.

Podporovatelia tvrdia, že dlhodobé výhody posilnenia domácej výroby a zníženia závislosti od dovozu zo zahraničia ospravedlňujú krátkodobé hospodárske náklady ciel. Iní, podobne ako Geza, tvrdia, že Trumpova hrozba clami je skôr vyjednávacou taktikou na dosiahnutie určitých politických výsledkov.

Medzitým sa v nedávnej analýze Trumpových navrhovaných ciel, ktorú vypracoval nestranný rozpočtový úrad Kongresu, zistilo, že by mohli výrazne znížiť federálny deficit USA v nasledujúcom desaťročí, zatiaľ čo ich vplyv na spotrebiteľské ceny a hospodársku produkciu by bol relatívne mierny.

Prečítajte si aj