Trump hovorí, že všetko je pripravené na stretnutie s Putinom
Novozvolený americký prezident Donald Trump uviedol, že keby bol prezidentom on, k vojne na Ukrajine by nikdy nedošlo.
Trump v prejave 9. januára povedal, že sa pripravuje stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a že sa pokúsi čo najrýchlejšie zastaviť vojnu na Ukrajine. Pred večerou s republikánskymi guvernérmi vo svojom sídle Mar-a-Lago v Palm Beach na Floride poznamenal: „[Putin] sa chce stretnúť a my to pripravujeme.“ Trump neposkytol žiadne ďalšie podrobnosti o tom, kde alebo kedy by sa stretnutie mohlo uskutočniť, ani čo by mohlo byť na programe.
Trump okrem toho prezradil, že s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom prebehlo „mnoho komunikácie“. „Máme pripravených veľa stretnutí s mnohými ľuďmi. Niektorí už prišli, ale radšej by som počkal, kým bude po dvadsiatom,“ povedal. Jeho inaugurácia sa má uskutočniť 20. januára. Trump uviedol, že „sa ešte rozhodne“, či sa bude konať spoločný samit s Putinom a Si Ťin-pchingom.
Počas svojej volebnej kampane Trump viac krát spomenul, že vojnu na Ukrajine ukončí rýchlo.
Vojna na Ukrajine – „krvavá spúšť“
Trump 9. januára skonštatoval: „Musíme túto vojnu ukončiť. Je to krvavá spúšť. Vojaci sú zabíjaní po miliónoch.”
„Včera som si pozrel niekoľko názorných záberov. Je to úplná rovina. Jediná vec, ktorá tam zastaví guľku, je telo. Je to veľmi, veľmi rovinatá krajina a vojaci tam bojujú, avšak umierajú po státisícoch. Nehovoriac o mestách a obciach, ktoré sú z veľkej časti zničené.“
Trump poznamenal, že podľa neho bude konečný počet obetí vojny „nepríjemným prekvapením“. „Je oveľa vyšší, ako uvádzajú médiá,“ zhodnotil. Počet ruských a ukrajinských vojakov, ktorí denne umierajú, označil za „ohromujúci“.
Trump dodal: „Je to vojna, ku ktorej by nikdy nedošlo, keby som bol prezidentom, a je to vojna, ktorú sa pokúsim zastaviť tak rýchlo, ako len budem môcť.“
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov 10. januára informoval, že Putin už skôr povedal, že je stretnutiu otvorený a po Trumpovej inaugurácii by malo dôjsť k postupu.
Peskov uviedol: „Nevyžadujú sa na to žiadne podmienky, [vyžaduje sa len] obojstranné želanie a politická vôľa viesť dialóg a riešiť existujúce problémy prostredníctvom dialógu… Vidíme, že aj pán Trump deklaruje pripravenosť riešiť problémy prostredníctvom dialógu. Vítame to… Po nástupe pána Trumpa do Oválnej pracovne dôjde k určitému posunu.“
Putin ponúkol „kompromisy“
Minulý mesiac Putin ponúkol, že je ochotný urobiť v súvislosti s Ukrajinou „kompromisy“. Dodal však, že Rusko má silnú pozíciu a armáda „postupuje“ smerom k dosiahnutiu svojich cieľov.
Obaja prezidenti sa počas Trumpovho prvého funkčného obdobia stretli niekoľkokrát vrátane významného samitu v Helsinkách v roku 2018.
Rusko začalo inváziu na Ukrajinu vo februári 2022. Jeho pôvodný plán obsadiť hlavné mesto Kyjev a zvrhnúť vládu prezidenta Volodymyra Zelenského však zlyhal.
Rusko, ktoré už v roku 2014 obsadilo a anektovalo Krym, dobylo veľké časti územia na východe a juhu Ukrajiny. Ukrajinské sily však stále kladú húževnatý odpor napriek tomu, že majú výrazne menej mužov a zbraní.
Zelenskyj minulý rok predložil svoj „plán víťazstva“, avšak zdá sa, že Trump uprednostňuje vyriešenie konfliktu na základe rokovaní s tým, že Ukrajina by prípadne Rusku odstúpila časť svojho územia.
Ďalšou kľúčovou požiadavkou Moskvy je aj stiahnutie žiadosti Ukrajiny o vstup do NATO.
Téma Ukrajiny bude pravdepodobne najdôležitejším bodom programu, dvojica by však tiež mala hlbšie diskutovať o obchode, medzinárodných záležitostiach a vzťahoch s Čínou.
Prezident Joe Biden sa zaviazal poskytnúť Ukrajine pomoc vo výške 175 miliárd USD (približne 171,6 miliárd eur) vrátane viac ako 60 miliárd USD (približne 58,8 miliárd eur) na bezpečnostnú pomoc. Trump je voči postupu Bidenovej administratívy pri riešení konfliktu mimoriadne kritický.
Pred večerou s republikánskymi guvernérmi sa Trump počas dňa zúčastnil na pohrebe bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera vo Washingtone. Počas krátkej tlačovej konferencie skonštatoval, že to bola „krásna bohoslužba“, a Cartera označil za „dobrého človeka“ a „veľkého humanitára“.
Jeden z účastníkov večere – Greg Gianforte, guvernér štátu Montana – poznamenal, že už sa teší na „spoluprácu a pracovné vzťahy“, ktoré podľa neho štyri posledné roky neexistujú.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK