Sobota 12. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Americký prezident Donald Trump počas stretnutia s izraelským premiérom Benjaminom Netanyahuom v Oválnej pracovni Bieleho domu 7. apríla 2025. (Kevin Dietsch/Getty Images)
» ,

Trump: EÚ musí nakupovať energiu z USA, aby získala úľavy na clách 

Americký prezident odmietol návrhy Európskej únie (EÚ) na zavedenie obojstranných nulových ciel „nula za nulu“ (zero for zero) na autá a priemyselný tovar.

Americký prezident Donald Trump v pondelok (7. 4.) večer uviedol, že EÚ bude musieť nakúpiť americkú energiu v hodnote približne 320 miliárd eur, aby si zabezpečila úľavu od ciel.

Trump reagoval na predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyenovú, ktorá predtým na tlačovej konferencii v Bruseli poznamenala, že EÚ je pripravená rokovať o pakte „nula za nulu“ na priemyselný tovar.

Na otázku reportéra v Bielom dome, či je táto ponuka dostatočná na to, aby ustúpil od 20-percentných ciel na dovoz, Trump odpovedal: „Nie, nie je.“

„Európska únia bola na nás v priebehu rokov naozaj tvrdá. Máme [obchodný] deficit s Európskou úniou vo výške 350 miliárd dolárov (asi  320 miliárd eur) a ten rýchlo zmizne,“ povedal Trump. „Jedným zo spôsobov, ako môžu clá jednoducho zmiznúť, je, že od nás budú musieť kupovať našu energiu … Môžu si ju kúpiť, môžeme odklepnúť 350 miliárd dolárov za jeden týždeň.“

2. apríla Trump oznámil minimálne 10-percentné clo pre všetkých obchodných partnerov, ako aj vyššie odvody pre približne 60 krajín, ktoré jeho administratíva označila za „najväčších porušovateľov“ zapríčiňujúcich obchodnú nerovnováhu so Spojenými štátmi. Na čele zoznamu sa ocitla Čína.

Spoločenstvo 27 krajín EÚ v súčasnosti čelí 25-percentným dovozným clám na oceľ, hliník a automobily, pričom 20-percentné clá sa majú začať uplatňovať od stredy (9. 4.) na takmer všetky ostatné tovary.

Ide o opatrenia v rámci Trumpovej novej politiky, ktorá reaguje na krajiny, ktoré podľa neho výrazne obmedzujú dovoz do Spojených štátov.

V pondelok večer EK navrhla svoje prvé odvetné clá vo výške 25 % na rôzne dovozy z USA, od zubnej nite po diamanty. Zoznam bol skrátený po tlaku členských štátov o bourbon, víno a mliečne výrobky pochádzajúce z USA. Hlavné krajiny EÚ vyvážajúce víno a liehoviny, ako sú Francúzsko a Taliansko, presadili vyradenie týchto amerických komodít zo zoznamu, po tom, čo Trump pohrozil 200-percentným protiopatrením na alkoholické nápoje z EÚ.

EÚ začne vyberať clá od 15. apríla, pričom druhá tranža sa začne vyberať o mesiac neskôr.

V pondelok to oznámil eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič: „Hoci EÚ je naďalej otvorená rokovaniam a jednoznačne ich uprednostňuje, nebudeme čakať donekonečna.“

Laurent Saint-Martin, francúzsky minister zahraničného obchodu, uviedol, že európske spoločenstvo by mohlo použiť nástroj EÚ proti nátlaku (Anti-Coercion Instrument – ACI) – obchodné opatrenie platné od decembra 2023, ktoré zatiaľ nebolo použité.

To by umožnilo EÚ zamerať sa na americké služby alebo obmedziť prístup amerických spoločností k verejným súťažiam v únii.

Írsky minister zahraničných vecí Simon Harris označil ACI za „veľmi radikálnu možnosť“.

Energia

EÚ je už teraz významným kupujúcim americkej energie. Trump v minulosti vyhlásil, že je odhodlaný urobiť z EÚ ešte väčšieho odberateľa skvapalneného zemného plynu (LNG). Minulý rok varoval, že na EÚ uvalí clá, pokiaľ nebude nakupovať dostatočné množstvá americkej ropy a plynu na vyrovnanie obchodného deficitu so Spojenými štátmi.

„Povedal som Európskej únii, že musia vyrovnať svoj obrovský deficit so Spojenými štátmi veľkým nákupom našej ropy a plynu,“ napísal Trump 20. decembra na sociálnej platforme Truth. „Inak prídu clá na všetko!!!“

Lídri EÚ však uprednostňujú energetický prístup založený predovšetkým na obnoviteľných zdrojoch spolu s rozsiahlou legislatívou, ktorej cieľom je urobiť z EÚ prvý klimaticky neutrálny kontinent do roku 2050.

Spojené štáty si v roku 2024 udržali pozíciu hlavného dodávateľa skvapalneného zemného plynu do Európy, ktorej dovážali 43,8 milióna ton. Očakáva sa, že tento objem porastie v súlade s Trumpovým sľubom maximalizovať produkciu americkej ropy a zemného plynu.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj